<p>Az MKP a napokban lemondásra szólította fel a Szlovák Rádió igazgatónőjét, és a magyar adás főszerkesztőjét. A párt úgy véli, dilettáns módon készítették elő a rádió ultrarövid hullámhosszra történő átállását. A rádió azzal védekezik, hogy nem tudott mást tenni, mivel a kormány már nem akarta állni a középhullámú sugárzás költségeit.</p>
Eltérő hullámhosszon II. - interjú Biró Ágnessel
Biró Ágnessel, az MKP kulturális ügyekben illetékes alelnökével beszélgettünk.
Az elmúlt napokban élesen kritizálták a Szlovák Rádió vezetőségét az URH-sugárzásra történt átállás kapcsán. Ön szerint mennyiben hibás ezért a helyzetért a rádió vezetősége, a kulturális minisztérium és az MKP, amely nyolc évig a kormányban volt.
A kormány felelőssége, hogy több nemzetközi szerződésben garantálta és felvállalta azt, hogy mindent megtesz azért, hogy a kisebbségi nézők, hallgatók saját anyanyelvükön juthassanak információhoz, és ez most nem teljesül. Tehát a kormány ilyen értelemben igenis felelős a helyzetért. Mi elsősorban az országon belül szeretnénk megoldani ezt a problémát, de ha nem megy, akkor nemzetközi fórumokon fogunk jogorvoslatot keresni. 2006-tól vannak igazán problémák a magyar adással. Az MKP nyolc évi kormányzása az ez előtti időszakra esik. Nem tudom, mennyire lehet ebben a kérdésben azzal támadni az MKP-t, hogy a jelöltje, az Agócs Valéria által vezetett frekvenciatanács nem adott új hullámhosszokat a rádiónak.
A rádió vezetősége szerint többször is pályáztak frekvenciákra…
A frekvencia-jóváhagyásnak megvannak a maga szabályai, ilyen értelemben nem lehetett ezt másként intézni. Bármilyen frekvenciát kap a Szlovák Rádió a tanácstól, azt nem egy konkrét adója kapja meg, hanem az intézmény. Ezeket a frekvenciákat aztán az intézmény vezetősége saját belátása szerint osztja szét adói között.
Dilettánsnak nevezték az átállást.
Úgy értékeltük, hogy szakmailag nem volt jól előkészítve. Akkor tudtuk volna helyeselni, ha az URH-sávokat úgy osztják el, hogy az ország magyarlakta vidékein mindenütt fogható legyen. Az URH jobb minőségű, mint a középhullám, de az elfogadhatatlan, hogy a rádió vezetősége olyan döntést hoz, mely szerint úgy hagyják el a középhullámot, hogy nem adnak elég frekvenciát az URH-sugárzásra. Az FM és a Devín rádiók frekvenciáit másképpen is el lehetett volna osztani, a Pátria így Pozsonyban is kaphatott volna frekvenciát.
A rádió érvelése alapján Pozsonyban az országos adóktól nem vehettek el frekvenciát, mert akkor országos lefedettségük 80 százalék alá esett volna, ez pedig a törvény alapján megengedhetetlen.
Adhatták volna például a középhullámot az FM rádiónak is. Én ezt az érvelést nem tudom elfogadni, mert Pozsonyban több adóból sugározzák az FM-et is. A Pátriának pedig nincs 24 órás műsora, így amikor a magyar adás elhallgat, a Devín és az FM rádiók mindenütt visszaállhatnak azokra a frekvenciákra, amelyeket ezektől az adóktól vettek el a Pátria javára. A rádió érvelése azért sem fogadható el, mert a törvények alapján kötelesek a kisebbség nyelvén is biztosítani a sugárzást, de úgy, hogy azt fogni is lehessen.
A teljesn interjú nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.