Ellenzik a diákok a költségtérítést

Az egyetemisták fele ellenzi a tandíjrendszer bevezetését, egyharmaduk pedig csak hatékonyan működő szociálisösztöndíj- és diákhitelrendszer mellett véli megalapozottnak a költségtérítéses felsőoktatásra tett javaslatot, derül ki az oktatási tárca közelmúltban közzétett, 900 hallgató körében végzett felméréséből.

Huszonkét százalékuk helyesli a tandíjfizetési kötelezettséget, de csak ha anyagi hozzájárulásuk révén emelkedhet az oktatás színvonala.

Az oktatási tárcával párhuzamosan a Polis Slovakia is végzett közvélemény-kutatást, azonban a teljes lakosság körében. Felmérésük alapján a polgárok 60%-a támogatja a fizetős felsőoktatás bevezetését, de csak abban az esetben, ha a szociálisan hátrányos helyzetű hallgatójelöltek továbbtanulási esélyei ezáltal nem csökkennek. Csupán a lakosság egyharmada ellenzi teljes mellszélességgel a tandíjrendszert. A javaslat pártolói főként a képzési színvonal emelkedésének, az egyetemek jobb műszaki ellátottságának és az elszállásolási lehetőségek minőségi javulásának zálogát látják a költségtérítéses felsőoktatásban. A megkérdezettek egy része úgy véli, a tandíjrendszer bevezetésével az egyetemek a jelenleginél nagyobb versenyképességre tehetnének szert a külföldi egyetemekkel szemben, illetve az oktatói bérek is emelkedhetnének.

A felsőoktatási intézményeknek valóban hiányos a műszaki ellátottsága, ez a diákok véleményében is tükröződött a felmérés során. Martin Fronc oktatási miniszter a megoldást a hallgatók anyagi hozzájárulásában látja. Elképzelései alapján az egyetemek a tandíjakból származó bevételük 70%-át fordíthatnák a műszaki színvonal fejlesztésére, számítógépek és különféle tansegédeszközök vásárlására.

A tandíjfizetési kötelezettségről is rendelkező, diákhitelekről szóló jogszabályjavaslatnak már zajlik a tárcaközi egyeztetése. A parlament vélhetőleg márciusban vitatja meg a dokumentumot. Hatálybalépése szeptembertől, vagyis a következő tanévtől várható. A tervezet értelmében egy átmeneti időszakban, az első két évben az éves tandíj öszszege 0-tól 26 ezer koronáig terjedne. A későbbiekben a hallgató képzési költségeinek – éves szinten átlagban mintegy 86 ezer Sk – legkevesebb 5%-ával volna egyenlő az évente befizetendő összeg alsó határa. Martin Fronc szerint az első évben átlagosan 8 ezer korona lesz az éves tandíj.

Az elképzelések értelmében a hallgatók 30%-a részesülhetne szociális ösztöndíjban a jelenlegi 11%-kal szemben. A rendszeres havi juttatás összege elérhetné a 6 870 koronát is. Az ösztöndíj összege havi szinten jelenleg legfeljebb 2 500 korona. A szociálison kívül tanulmányi eredményeik tükrében ösztönző támogatáshoz is juthatnának az egyetemisták. Ez utóbbira a tandíjból származó bevételük 25%-át fordíthatnák az egyes egyetemek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?