A nyugdíjasoknak most a velük egy fedél alatt élő gyerekeik és unokáik jelenthetik a legnagyobb veszélyt
Életveszélyes mamahotel
A szlovákiai háztartások a koronavírus melegágyává válhatnak, az Európai Unióban ugyanis csúcstartóknak számítunk a mamahotelek szempontjából. A szüleikkel együtt élő, már dolgozó fiatalok most jelentős kockázati tényezőnek számítanak a szüleik számára.
„A koronavírus nemcsak az időseket, de a fiatalokat is megbetegítheti. Fontos tudni, hogy bárki – a gyerekek, a fiatalok, a középkorúak – is lehetnek vírushordozók, akik terjesztik a vírust, amely ugyanakkor az idősebbekre a legveszélyesebb. A viselkedésetek most élet és halál közti különbséget jelenthet valaki más számára” – üzente a napokban a fiataloknak Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. A felhívás a szlovákiai fiatalok számára különösen aktuális lehet, a felmérések szerint ugyanis az Európai Unióban sehol másutt nem él olyan sok fiatal a szüleivel, mint Szlovákiában.
Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat felmérése szerint Szlovákiában a 25 és 34 év közötti fiatalok több mint kétharmada él a szüleivel, a 16 és 29 év közötti korosztályban pedig a 90 százalékot is eléri a mamahotelekben élők aránya.
„A 18–34 éves korosztály esetében uniós csúcstartónak számítunk, hiszen míg ebben a korcsoportban a fiatalok 70 százaléka él még mindig a szüleivel, az uniós átlag 50 százalék körül mozog”
– nyilatkozta Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. Szlovákia e tekintetben még a hagyományosan családközpontú dél-európai országokat, Görögországot, Olaszországot és Spanyolországot is lekörözi, nem beszélve a szomszédos államokról. Csehországban például ebben a korcsoportban a fiatalok 48, Ausztriában pedig a 41 százaléka él együtt még mindig a szüleivel.
„A koronavírus-járvány szempontjából ennél is nagyobb veszélyt jelent, hogy Szlovákiában – legalábbis a legutóbbi népszámlálás adatai szerint – a családok 60 százaléka háromgenerációs, vagyis egy fedél alatt laknak a nagyszülők, a szülők és az unokák is. Ez még a dél-európai országokban is csak 50% körül mozog”
– mondta el Buchláková. Szlovákia előnye azonban ez utóbbiakkal szemben, hogy míg Olaszországban például 23 százalékos a járvány miatt fokozottan veszélyeztetett 65 éven felüliek aránya, Szlovákiában ez 16 százalék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.