A szlovákiai méhészek szerint az idei az elmúlt húsz év egyik legnehezebb szezonja.
Egyre több a hamis méz a szlovák piacon
A méhészek arra figyelmeztetnek, hogy a szlovák piacon hamisított mézharmat (erdei méz) kerül forgalomba. Ezért arra kérik a fogyasztókat, hogy legyenek óvatosak, és csak ellenőrzött termelőktől vásároljanak.
„Bár az idei szezon még nem ért véget, a méhészek az elmúlt húsz év egyik legnehezebb időszakáról beszélnek. Az időjárási ingadozások miatt a méhek eddig az éves méztermésnek csupán a negyedét termelték meg, leginkább az erdei méz hiányzik. A csapadékos napok és az azt követő hőhullám kedvezőtlen kombinációja miatt a méhek méztermelésének a feltételei ez utóbbi esetében ugyanis egyáltalán nem voltak optimálisak” – nyilatkozta lapunknak Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője. Szerinte épp ezért feltűnő, hogy a Szlovákiai Méhészek Szövetsége (SZV) az eladott erdei méz mennyiségének a jelentős növekedését regisztrálta, amelyet a kiskereskedők nagy mennyiségben kínálnak a vásárlóknak.
Nem árt az óvatosság
Holéciová a vásárlókat az eddigieknél is nagyobb óvatosságra inti.
„A mézhamisítók nemcsak hogy nem kínálnak első osztályú minőséget, hanem a fogyasztók és a tisztességes méhészek kárára gazdagodnak, gyanúsan alacsony áron kínálva a mézet. Egy kiló valódi erdei méz jelenleg több mint 10 euróba kerül, a jóval 10 euró alatti mézek pedig biztosan nem számítanak ilyennek”
– tette hozzá az SPPK szóvivője. A vásárlóknak ezért vigyázniuk kell, ha valaki nagyon sötét színű, olcsó erdei mézet kínál nekik, mert az ilyen terméket gyakran mesterséges színezékkel színezik, vagy rizssziruppal sűrítik. „Ezek Kelet-Ázsiából származnak, ahol a méztermelés az elmúlt időszakban úgy duplázódott meg, hogy időközben nem változott az ottani méhcsaládok száma” – figyelmeztet Pavel Fiľo, az SZV elnöke. A szlovákiai méhészek az akácméz esetében is hasonló problémát érzékelnek. Az akácméznek ugyanis jellegzetes, finom illata és íze van, amely a rizsszirup hozzáadásával elvész.
Mire ügyeljünk?
A méhészek arra biztatják a fogyasztókat, hogy mindig címkével ellátott üvegben kérjenek mézet az árusoktól. A címkének tartalmaznia kell minden alapvető információt a termelőről és a termékről, amelyen alapján ez nyomon követhető. „Senkinek sem ajánlom, hogy interneten keresztül ismeretlen eladótól vásároljon mézet, a mézhamisítók száma ugyanis egyre nő. Jelzéseink szerint a szlovák piacon is vannak olyan gyártók, amelyek a mézet adalékanyagokkal keverik, és mesterségesen növelik a mennyiségét. Sajnos Szlovákia még mindig nem rendelkezik olyan hitelesített módszertannal és műszerekkel, amelyek lehetővé tennék, hogy minden egyes méz eredetiségét laboratóriumban és hivatalosan is ellenőrizni tudjuk” – mondta el Fiľo. Elmondása szerint a mézárusok számának a növekedése egy olyan szezonban, amikor akut mézhiány van, csak megerősíti a tényt, hogy a méz az egyik leginkább hamisított élelmiszer.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.