Fico Trnkával találkozott a Coca-Cola gyárban
Egyre közelebb a 600 eurós minimálbér
Továbbra sem született megállapodás a munkáltatók és a munkavállalók szakszervezetei közt, így egyre valószínűbb, hogy a kormány dönthet a jövő évi minimálbérről. Robert Fico (Smer) elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenlegi 520 euróról 600 euróra nőhet az összeg.
Tegnap már másodszor kellett volna tárgyalnia a Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) és a Munkáltatók Országos Uniójának (RÚZ) a jövő évi minimálbérről. A találkozó azonban elmaradt, mivel a KOZ képviselői nem érkeztek meg a megbeszélt időpontra. Martin Hošták, a RÚZ titkára nehezményezte, hogy a KOZ elnöke, Marián Magdoško a megbeszélt találkozó előtt hosszas tárgyalásokat folytatott a Smerrel.
„Arról volt szó, hogy a minimálbér kérdéséről először a szociális partnerek tárgyalnak. Vajon a Smer is szociális partnernek számít?”
– tette fel a kérdést Hošták. Hozzátette: a RÚZ folyamatosan arra törekszik, hogy a minimálbér ne politikai kérdés legyen, azonban a KOZ ehhez nem tartja magát.
Marián Magdoško szerint nincs baj azzal, hogy a Smerrel is egyeztettek. „Szerintem a tárgyalásunk teljesen korrekt. A minimálbérről szóló törvényjavaslat egyértelműen meghatározza, hogy mit szabad, és mit nem. Ez pedig egyáltalán nem újdonság” – jelentette ki a KOZ elnöke.
A kormány döntése lehet
A feleknek július 15-ig van idejük megegyezni a jövő évi minimálbér feltételeiről, ellenkező esetben a kormány dönt. Az utóbbi időben a Smeren belül már többször is felmerült a 80 eurós bruttó emelés: ezt először Erik Tomáš (Smer) parlamenti képviselő hozta szóba, majd később Ján Richter munkaügyi miniszter sem cáfolta az elképzelést. A tegnapi tárgyalásokat követően csatlakozott hozzájuk Fico, aki ugyan pontos összeget nem árult el, de a 600 eurós határt elképzelhetőnek tartja. A Smer elnöke hozzátette, ezzel Szlovákia teljesítené a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) előírásait, vagyis a minimálbér elérné a szlovákiai átlagbér 60 százalékát. Magdoško korábban 635 eurós minimálbért követelt a munkáltatóktól.
Képlet kellene
A minimálbér emelésével viszont sem az ellenzék, sem a munkáltatók nem értenek egyet. Az SaS szerint a minimálbért egy képlet alapján kellene meghatározni, mely a gazdasági mutatókat veszi figyelembe, nem pedig a Smer preferenciáit.
„Manapság a képlet így fest – minél alacsonyabb a Smer támogatottsága, annál magasabb a minimálbér”
– mondta korábban lapunknak Róbert Buček, az SaS szóvivője. Robert Fico állítja, örülne annak, ha a munkáltatók és a munkavállalók megegyeznének a képletről, de amíg ez nem történik meg, addig a Smer kötelessége, hogy gondoskodjon a minimálbér nagyságáról.
Adócsökkentés nincs
Martin Hošták úgy véli, hogy a minimálbér emelésével valójában az állam jár jól, hiszen a 600 eurós bruttó összegből a dolgozók mindössze 500 euró körüli összeget látnak a számlájukon. Ellenben ez a munkáltatóknak több mint 850 eurós kiadást jelent a különféle adók és járulékok miatt. Hošták szerint ezért a valódi megoldás az lenne, ha a munkavállalók nettó bérét emelnék, vagy pedig néhány adót csökkentenének.
Fico az adócsökkentést nem tartja elképzelhetőnek.
„Mondjuk ki őszintén, azokban az országokban a legmagasabb az életszínvonal, ahol a legnagyobbak az adóterhek. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a növelni fogjuk az adót, de hatalmas tévedés azt gondolni, hogy az adócsökkentéssel minden megoldódna. Az államnak szüksége van bevételekre ahhoz, hogy építkezni tudjon”
– mondta Fico. (nar, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.