Egymást vádolja a főügyész és több parlamenti képviselő

Maroš Žilinka
Pozsony |

Kölcsönösen tiszteletlenséggel vádolja egymást a parlament külügyi bizottsága és Maroš Žilinka főügyész. Žilinkát azért idézték a testület elé, mert a tiltakozások ellenére Moszkvába utazott, de bizottság végül nem volt határozatképes.

A főügyészt azért idézték a törvényhozás külügyi bizottsága elé, mert a közelmúltban az orosz fővárosban találkozott Igor Krasznovval, az orosz ügyészség vezetőjével, aki azonban szankciós listán van. Csakhogy a parlamenti testület nem volt határozatképes, mert nem jelent meg elég képviselő. Az ülést vezető ellenzéki Marián Kéry (Smer) rámutatott, a koalíciónak elvben elegendő tagja van a bizottságban, hogy biztosítsa a határozatképességet, de ezt mégsem sikerült elérniük. A testület ülésén ugyanis nem vett részt a koalíciós Sme rodina két tagja, Adriana Pčolinská és Martin Borguľa, ahogy az OĽaNO-s Richard Nemec sem volt ott. Az ellenzékiek közül távolt maradt Peter Pellegrini, a Hlas vezetője. Žilinkát egyébként a Sme rodina jelölte a tisztségbe.Tomáš Valášek, a PS színeiben politizáló független képviselő azt javasolta, hogy Žilinka legalább a megjelent tagoknak informális keretek között adjon magyarázatot arra, miért utazott Moszkvába. A főügyész ezt visszautasította és kijelentette, a kialakult helyzetet a Főügyészséggel szembeni tiszteletlenségnek tartja. Álláspontját az ellenzéki Kéry is osztja. Az eset után Žilinka a sajtónak arról beszélt, a moszkvai látogatásával semmilyen előírást nem sértett meg. A kiutazása előtt azonban több politikus és szlovák EU-képviselő is arra kérte, ne vegyen rész az oroszországi eseményen.

A meghiúsult bizottsági kihallgatás után több képviselő arról beszélt a sajtónak, hogy pont Žilinka viselkedett tiszteletlenül a testülettel szemben. Andrej Stančík (OĽaNO) pedig kijelentette, a főügyész moszkvai útja szerinte ellentétes Szlovákia biztonságpolitikai érdekeivel. Ezzel azonban Žilinka parlamenti kihallgatásai nem értek véget, a moszkvai útja miatt az alkotmányjogi bizottság elé is beidézték, amelynek ülésére a tervek szerint ma kerül sor. Itt azonban a bíróságok hálózatának átalakításáról és a Büntető Törvénykönyv módosításáról is kérdeznék őt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?