Csáky Károly gazdag kutatómunkájának legújabb eredménye a Híres selmecbányai tanárok című kötet, amely az idei Ünnepi Könyvhét egyik könyvújdonsága volt. A szerző e munkáját két fontos részre osztotta.
Egy kiváló szakírói munka
Könyve bevezetőjében elárulja, hogy e munkája nem előzmények nélkül való, hiszen az 1998-ban megjelent Honti arcképcsarnok és a 2002-ben kiadott Neves elődeink című könyveiben a híres tanárok közül már többekkel is találkozhattunk. Azonban múltunknak e kétszázegy nem mindennapi személyisége együtt szinte ámulatba ejti az olvasót. Nagyon helyesen tette Csáky, hogy könyvének ezt a formát választotta, mármint a lexikonjelleget; mi mást is tehetett volna, különben nem tudta volna a töméntelen mennyiségű tényanyagot áttekinthetővé és munkáját kézikönyvvé formálni. Ahol csak tehette, arcképekkel, fotókkal, régi képekkel gazdagította a szöveget. Sok neves tudósnak felkereste egykori lakhelyét, működési helyét (azt az épületet, amelyben dolgozott) és még a sírhelyét is. Ezeket örökítette meg saját fényképfelvételeivel, amelyeket a könyv megfelelő lapjain helyezett el. Szemléltetés céljából egyes tudósok munkáinak címlapját is lefotózta; e precizitás elárulja, hogy Csáky Károly mennyire következetes pedagógus. Jól tudja, hogy mibe vihető bele a didaktika, és mibe nem, hiszen köztudott róla, hogy költő is, aki jó verseket tud írni.
Hogy mennyire kiváló történész, bizonyítja mondanivalójának felépítése, különösképpen az, hogy a három kiváló selmecbányai iskola történetét miként vázolja fel és vezeti olvasóját nyomról nyomra végig az iskolák történetén. Azt is mondhatnánk, hogy könyve szövegének színekben gazdag szövete van. A fonalak, amelyek végigvezetnek a Bányászati és Erdészeti Főiskola, a Királyi Katolikus Nagygimnázium és az evangélikus líceum és tanítóképző történetén, megalakulásuktól a megszüntetésükig, soha nem gubancolódnak össze. „Vázlatos” iskolatörténetében nyomon követhetjük a XVII., XVIII. és XIX. század iskolapolitikáját, azt is, hogy a modern nemzetté válás hosszú korszakában mikor melyik nyelv volt az oktatás nyelve Selmecen, s bár nem írja le, csupán utal rá, hogy azért nem volt ez olyan békés időszak, mint ahogy gondolnánk. A tanítási nyelvet a politika hullámzó kedélyállapotának megfelelően váltogatták latinról németre, szlovákról magyarra, ami a modern nemzetté válás időszakában hol a német, hol a szlovák, végül pedig a magyar anyanyelvű tanároknak válhatott előnyére, s így nyilvánvaló, hogy a többiek viszont hátrányos helyzetbe kerültek még akkor is, ha anyanyelvüket ún. segédnyelvvé nyilvánították. Ez volt történelmünkben az az időszak, amikor a klasszikus latin nyelvet, amelyet Európa összes egyetemén a tudomány nemzetközi nyelveként használtak, gyors ütemben felváltották a nemzeti nyelvek. A nemzeti hovatartozás pedig nemcsak politikai, hanem igen erős érzelmi kötődéseket is kiváltott. Mondjuk ki nyíltan, a nacionalizmus születésének korszaka volt ez, mely a legműveltebb rétegeket is erkölcsi kihívás elé állította, sőt leginkább őket tette próbára. Nem beszélve arról, hogy a felekezeti hovatartozás is mély határvonalakat húzott mind egyének, mind embercsoportok között.
Csáky Károly könyve arról is tanúbizonyságot tesz, hogy e bonyolult széttagoltságban milyen nagy súllyal esett latba a szakmai elhivatottság. Selmecbánya közép- és főiskolai tanárai felülemelkedve kicsinyes emberi gyarlóságokon végezték a hivatásuk által rájuk rótt feladatokat, éspedig azt, hogy olyan értelmiséget neveljenek, mely dacolva a kor fonákságaival, mind szakmailag, mind erkölcsileg meg tudja állni helyét az életben. Selmec diáksága nemcsak a város vonzásköréből, még csak nem is a Kárpát-medencéből, hanem egész Európából verbuválódott, miként maguk a tanári karok is. Persze, többségük magyar, szlovák és német nyelvterületről származott, így, miként a szerző is megjegyzi, a selmecbányai iskolák több kultúrának is a melegágyai voltak.
A tanárok többsége a XIX. században fejtette ki áldásos tevékenységét, de voltak, akik már jóval előbb, és többen is, akik viszont a XX. század neves tudósaivá váltak. A legrégebbi közülük Fábry (Fábri) Tamás (a XVI. sz. első fele — 1592) egyházi író és pedagógus, aki inkább Bártfán szerzett magának érdemeket, az ottani gimnáziumban, de 1566/67-ben egy esztendeig a selmeci evangélikus líceum élén állt mint igazgató. A selmecbányai főiskola legifjabb nemzedékéhez tartozott Papp Simon (1886—1970) geológus, aki legtöbbet megélt a XX. századból, illetve Pantó Dezső (1884—1975), akit a További neves tanárok között említ meg a szerző.
A könyvben található személyiségek közül a témában kevésbé tájékozott olvasók előtt is valószínűleg Mikovinyi Sámuel (1700—1750) a legismertebb; korának kiemelkedő polihisztora, a „magyar műszaki felsőoktatás úttörője”, később árvízvédelmi szakember, aki az 1735-ben III. Károly által alapított Bányatisztképző Tanintézet első tanárai közé tartozott. Mint sok más tanárral kapcsolatban, az ő portrévázlatában is elmondja Csáky, milyen anyagi körülmények között élt a kor kiváló pedagógusa. Az sem kerüli el a szerző figyelmét, hogy ki kinek a tanítványa volt, kivel tartott fenn baráti kapcsolatot, és milyen neves személyek kerültek ki a keze alól. Olyan érdeklődést felkeltő különlegességek sem kerülték el figyelmét, hogy megemlítse, ki volt az a tanár, aki Selmecbányán megbuktatta Petőfit, ki tanította ott Mikszáth Kálmánt vagy a kiváló szlovák nemzeti költőt, Andrej Sládkovičot. Persze ezek csak apró színárnyalatok a könyvben, melynek a fő mondanivalója az, hogy egy vidéki város miként lehetett otthona közel két évszázadon át a tudomány minden területének, s a tudományokat miként tudták alkalmazni a tanárok a közoktatásban és a szakemberképzésben.
Azonban lehangoló az a kép, amely akkor tárul elénk, amikor mindez szinte egyik napról a másikra tönkrement, azaz hogy tönkretették. 1919-ben a Bányászati és Erdészeti Főiskolát Sopronba költöztették, de mi lett a sorsa Selmecnek? „Elköltöztek a híres tanárok, kiürültek a vendéglők és a kaszinók, tönkrementek a nyomdák… Eltűntek az ország, sőt Európa különböző tájairól idesereglett diákok…, megszűntek a diákszervezetek.” Viszont Selmecbánya ma a világörökség része…
Csáky Károly könyve pedig iskolatörténetünk gazdag dokumentuma lett. Reméljük, példaadásként is szolgál. (Lilium Aurum, Dunaszerdahely 2003)
Csicsay Alajos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.