<p>Egy hét múlva, március 10-én előrehozott parlamenti választásokat tartanak, mivel tavaly októberben megbukott Iveta Radičová kormánya.</p>
Egy hét múlva választunk
A választásokon mindenki részt vehet, aki március 10-éig betöltötte a 18. életévét.
A választások mintegy 10 millió euróba kerülnek. A szavazópolgárok 26 párt közül választhatnak.
Amikor választani indul, ne felejtse otthon a személyi igazolványát. Más okmánnyal, útlevéllel, jogosítvánnyal ugyanis nem lehet szavazni.
Annak is rendelkeznie kell személyi igazolvánnyal, aki választói igazolvánnyal, lakhelyén kívül szavaz.
A parlamentbe azok a képviselőjelöltek is bekerülhetnek, akik látszólag esélytelen helyen állnak. Minden szavazónak négy preferenciaszavazata – népiesen karikája – van. Ha valamelyik politikusjelölt szimpatikusabb neki a többinél, akkor azt bekarikázhatja. Ha azonban négynél több nevet karikáz, a szavazata ugyan érvényes marad, de a bizottság a szavazatok összesítésekor nem fogja figyelembe venni a preferenciaszavazatokat.
Ha nem kíván karikázni, csak beteszi a pártlistát a borítékba, és úgy dobja be az urnába, akkor az adott pártra szavazott, úgy, hogy nem részesítette előnyben egyik képviselőjét sem.
A pártlistát mindenképp tegye bele a borítékba. Ha véletlenül több párt listája kerül a borítékba, a szavazata érvénytelen lesz.
Ha valamilyen módon egy párt több listáját teszi a borítékba, az akkor is egy szavazatnak számít. Ha viszont a listák közül valamelyiken karikázott, a bizottság ezt fogja mérvadónak tekinteni.
Ha egy párt több listáját teszi a borítékba, és mindegyiken eltérő neveket karikáz, a szavazat érvényes lesz, de a preferenciaszavazatokat nem veszik figyelembe.
Ha ön hozzáír egy-egy nevet a listához, áthúzza, átfirkálja, a pártra leadott szavazata akkor is érvényes lesz, ezeket a „grafikai módosításokat” a választási bizottság nem veszi figyelembe.
A listát minden esetben a paraván mögött kell bekarikázni és/vagy a borítékba tenni.
A választási bizottság tagjai nem működhetnek közre az állampolgár szavazása során. Ha valaki írástudatlan, vagy betegségből kifolyólag nem tud írni vagy olvasni, kérheti más szavazópolgár segítségét, aki azonban nem lehet a választási bizottság tagja.
Ha hasonló okokból nem tudja az urnába dobni a borítékot, erre megkérhet más szavazópolgárt, aki azonban nem lehet a választási bizottság tagja.
Aki egészségi, vagy más okból nem tudja felkeresni a választási helyiséget, kérhet mozgóurnát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.