<p>Mikuláš Dzurinda szerint a három szlovákiai ellenzéki pártnak össze kellene fognia és a jövő évi parlamenti választás után meg kellene próbálnia, hogy közös erővel fordulatot érjenek el a szlovák politikában.</p>
Dzurinda: az ellenzéknek össze kell fognia
"Egyre inkább úgy érzem, hogy össze kellene fognunk, ahogy azt tettük Vladimír Meciar idejében, meg kellene kísérelni a fordulatot. Nem választási koalícióról beszélek, de politikailag közel vagyunk egymáshoz. Mindhárman tagjai vagyunk az Európai Néppártnak és ugyanazokat az értékeket valljuk. A választókat külön-külön kellene megszólítanunk, de azután természetesen egyesíteni kellene erőinket. Erről meg vagyok győződve" - jelentette ki a volt a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke, volt kormányfő a SITA hírügynökség által vasárnap közzétett interjúban.
Megjegyezte: nem az SDKÚ, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Magyar Koalíció Pártja (MKP) szövetségéről beszél. "Beszéljünk inkább a partnerségről. Olyan politikai pártok együttműködéséről, amelyek egyforma értékeket vallanak" - húzta alá a volt miniszterelnök. Hozzátette: az SDKU az értékek alapján képes az együttműködésre a KDH-val és az MKP-val.
Dzurinda elutasította azt a véleményt, hogy az MKP-vel való együttműködés ártana pártjának. "Ne csináljunk a magyarokból valamiféle őrült kísérteteket. Még mindig ennyire maradiak lennénk? Én öntudatos, büszke szlovák vagyok. Láttam, mi mindenre vagyunk képesek. Láttam, emlékszem, hogy legyőztük Budapestet az utóbbi húsz év legnehezebb diplomáciai csatájában. Bősön kívül a külhoni magyarokról szóló törvény ügyében is" - hangsúlyozta az ellenzéki politikus.
Dzurinda nyilván a bős-nagymarosi vízmű problémája, s az Országgyűlés által 2001-ben elfogadott a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényre utalt. Ez utóbbi idején Dzurinda volt az MKP-t is magába foglaló koalíciós kormány elnöke. Pozsony a Fidesz-kormány idején hozott törvényt élesen bírálta, és csak különféle megkötésekkel, korlátozásokkal volt hajlandó megtűrni a szlovákiai magyarok esetében. Mint megjegyezte: ő (Dzurinda) akkor sem verte az asztalt.
"Egész egyszerűen igazunk volt, s képesek voltunk igazunkat elfogadtatni az Európa Tanácsban, az Európai Bizottságban, a német parlamentben, az angol barátainkkal; egyértelmű fölényre tettünk szert, s Budapestnek meg kellett hátrálnia" - fejtette ki az SDKU elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.