A bemutatott könyvről több szempontból lehetne beszélni. Lessing Laokoónja óta a legkézenfekvőbb az lenne, hogy megnéznénk a kötetben szereplő rajzok és versrészletek kapcsolatát. Azaz megállapítanánk képiség és szöveg egymást erősítő, vagy egymást gyengítő viszonyát.
Dúdor Istvánról József Attila révén
Ez pedig lehetne Dúdor István és József Attila olyan azonos élettapasztalata, amely világszemléleti kérdésfeltevéseket tételez. Nos nézzük, hol találhatunk ilyet!
Túlnyúlva a köteten, ilyen fogódzót József Attila Szabad ötletek jegyzékében találunk: „…a verseim nem én vagyok: az vagyok, amit itt írok…” — „… nincs igazság, még ez sem az…” — „… és nem vagyok, csak mások látnak…” Vagyis problematizálódik az igazság és a létezés ténye. Képzőművész és költő egyaránt felteszi a legalapvetőbb kérdéseket: valóban nincs igazság?; magunkról sem?; a szemléletben létezünk csak? Akkor pedig mi is megfogalmazhatunk két, egymásnak ellentmondó premiszszát: 1. A kötetben a rajzok csak az igazság látszatai. 2. A versek által láttatott rajzok válnak igazsággá. Ebből aztán az a konzekvencia következik, hogy elkerülhetetlenül a szöveg és a rajz egységét kell szemrevételeznünk.
Segítségért pedig forduljunk a két legkompetensebb szerzőhöz, Kondor Bélához és William Blake-hez. Kondor Béla Boldogságtöredék című kötete Mr. Blake című versének végén ezt olvashatjuk:
„… Blake úr egy baltával kezeügyében az Úr-
istennel mosolyog össze épp. Igy a fekete
sziklából ólompor, átok és ördögfajzatok.
De akkor az Úr megtiltotta a léha beszédet.”
(Zárójelben jegyzem meg, hogy Kondornál a vershez egy ugyanolyan kacskaringóvonal társul, mint amilyet Laurence Sterne Tristram Shandyjében Toby bácsi kanyarít a levegőbe akkor, amikor nem találja a szavakat egy lelkiállapota kifejezésére.) Maga a Kondor-vers azonban a XX. század egyik filozófiai alaptémáját pendíti meg: mi a nyelv szerepe a világértelmezés során? Kondor szerint az Úr megtiltotta a „léha beszédet”, de ugyanilyen vehemensen támadta Otto Weininger a „csacsogást”, Heidegger a „fecsegést”, azaz a nyelv lételfedő lehetőségét. A konzekvenciát aztán Wittgenstein vonja le, aki szerint „amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell”.
Maga Blake pedig a Menny és Pokol Házassága című poémájában „A Pokol Közmondásai” között ilyeneket ír: „Igazságot nem lehet mondani úgy, hogy megértsék és mégse higgyék el.” — „Minden, amit el lehet mondani: egy kép az igazságról.” Vagyis egyrészt az igazság meglétét a hithez köti, másrészt pedig a teljes igazságot a képiség révén kiragadja az időből, és az örök pillanatba zárja.
Mivel a hit eltéphetetlenül Istenhez kötődik, nézzük, mit mond Az isteni ábrázatban:
„…Zsidó? Török? Pogány? Szeresd
Az ember-alakot!
Hol Béke s Irgalom lakik,
Az Isten lakik ott.”
Vagyis az „ember-alakokban” megjelenő istenség hozza elénkbe az igazságot. Nézzük csak Dúdor „ember-alakjait”! Amelyekből bizony kisüt a Blake által is megfogalmazott borzalmas felismerés, mely szerint nincs irgalom a másságnak. Ha pedig nincs irgalom, nincs Isten, és nincs igazság. És itt nem csak arról van szó, hogy mások irgalmaznak-e nekünk, hanem főként arról, hogy irgalmasak tudunk-e lenni önmagunkkal szemben?
Visszatérve József Attila fentebb idézett mondattöredékeire, erősebben jelentkezik a döbbenet, hogy akiket nem kísér irgalom, azokat a többiek nem látják teljes valójukban, és ők maguk is meginognak saját igazukban. Mi marad hátra, mint az elhallgatás? De azt már Heidegger óta tudjuk, hogy a hallás és a hallgatás a beszéd, az emberi beszéd potenciája. Csak a hallgatás révén tudunk hallgatni legsajátabb egzisztencialehetőségünkre. Hiszen az elhallgatás következménye nemcsak a magunkba fordulás, az ittlét megértése, hanem a másokra figyelés is (azaz az odahallgatás). E kettő egysége tárja fel számunkra az autentikus egzisztenciát: a másikat magunk számára, és magunkat a másik számára. A Blake-féle profán teológia szavaival kifejezve: megjelenik az ember-alak, és Isten is jelzi jelenvalóságát. Persze, ez az ember-alak már nem a mindennapok hordalékával lefedett Akárki, hanem az az embertárs, aki a mássága révén érint meg bennünket. Ezáltal kilépünk a mindennapok folyamatos idejéből, és megkapjuk a pillanatba zárt képet az igazságról.
Dúdor portréi egy-egy ilyen pillanatba zárt igazságot mutatnak fel. A portréalanyok szemei mind befelé néznek, mert az intenciójuk már nem a külvilág befogadásának a kényszere, hanem a megélt másság rögzítésének a révülete. A portrék maguk ugyanakkor a képiség révén azt az örök pillanatot is megjelenítik, amely a transzcendencia edénye. Az a Grál, amelybe az ember-alakok vére csordul, de amely — körülhordozva és felmutatva — már isteni csodákra képes. Csak tudjuk felismerni és képesek legyünk rákérdezni eredetére! (Lilium Aurum, Dunaszerdahely 2003)
Mészáros András
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.