<p>Aki kíváncsi, hamar megöregszik – üzeni mindenkinek Katarína Bartalská, a Váhostav csődegyezségét felügyelő bíró, akinek péntekig kellett eldöntenie, jóváhagyja-e a vállalat tartozásának leírását. Bartalská nem hajlandó elárulni, hogyan döntött, az érintettek és a nyilvánosság csak a cégbírósági közlönyből tudhatja meg, mi lesz a Váhostav és közel 400 beszállítójának sorsa.</p>
Döntöttek a Váhostavról - csak hetek múlva közlik
Ha a Pozsonyi Kerületi Bíróság bírája jóváhagyja az egyezséget, akkor Juraj Široký óriásvállalata leírhatja tartozásának 85 százalékát. Ha hibát talált a csődvédelmi eljárásban, akkor a vállalat csődbe megy.
Pavol Adamčiak bírósági szóvivő azt mondta, a bíróság csak azt követően foglalhat állást a döntéssel kapcsolatban, ha azt a cégbírósági közlöny nyilvánosságra hozta. Ez a gyakorlatban napokig vagy akár két hétig is elhúzódhat.
A hazai jogszabályok ugyan lehetővé teszik, hogy csődvédelmi eljárás keretében a vállalatok leírják tartozásaikat, a Váhostav esetében azonban többször is felmerült a gyanú, hogy a tulajdonos tisztességtelen játékot játszik. Egyrészt Juraj Široký óriásvállalatának hitelezői között több ciprusi és belizei offshore cég szerepel. Olyan is, amely évekig veszteséges volt, viszont közvetlen a csődvédelmi eljárás előtt 7 millió euró hitelt adott a Váhostavnak. Érdekes módon a hatalmas összeg ellenére ezek a cégek hitelükért nem kértek fedezetet. Felmerül a gyanú, hogy az offshore cégeken keresztül Juraj Široký saját magának adott hitelt. Ha ez bebizonyosodna, akkor ezzel nem csak a csődvédelmi eljárást manipulálta, hanem feltételezhetően csak megjátszotta, hogy a vállalat fizetésképtelen. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a Váhostav jelenlegi igazgatója, Marián Moravčík korábban az egyik hitelező offshore cég alkalmazásában állt. Moravčík korábban azt állította, nem ismeri a tengerentúli cégek tulajdonosi hátterét.
Negatívan hathat a csődegyezség jóváhagyására az építkezési óriásvállalat csődbiztosának személye. A mindössze 25 éves Petra Gabrišová két hónappal azelőtt szerzett biztosi képesítést, hogy a Váhostav csődvédelmet kért. Ráadásul összefüggésbe hozható a vállalat hátterében levő egyik offshore céggel.
Ha a bíró elutasítaná az egyezséget, akkor a Váhostav csődbe megy. Vagyonát felszámolnák és a többmilliós autópálya-építésre vonatkozó állami megbízásokat más cégek kapnák. Közben több megbízásra már leszerződött a vállalat.
A csődegyezség jóváhagyását követően a hitelezők két lehetőség közül választhatnak. Elfogadhatják a vállalat 15 százalékos ajánlatát, vagy élhetnek Robert Fico kormányfő ajánlatával, amely alapján az állam megvásárolja a beszállítók kintlévőségeinek 50 százalékát, melyet később az állam hajtana be a Váhostavtól. A bírói döntés ellen a vállalat fellebbezhet. (DenníkN, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.