<p>Pozsony. A nyári főszezonban sok diák végez idénymunkát, a hatályos előírások értelmében már a 16 évesek is létesíthetnek munkaviszonyt. Idén januártól módosult a megbízási szerződések szabályozása, de ez a diákokat csak kisebb mértékben érintette, ők az új normák alapján is mentesülhetnek a járulékfizetés alól.</p>
Diákmunka korlátozásokkal
ÖSSZEFOGLALÓ
A munkatörvénykönyv a rendes munkaviszony mellett lehetővé teszi a munkavégzést más típusú megállapodás alapján is: köthető szerződés bizonyos munka elvégzésére vagy munkatevékenység végzésére, és a megbízási szerződések közé tartoznak a diákok idénymunkájáról szóló megállapodások is. Utóbbit csak olyan személy köthet, aki középiskolában vagy főiskolán tanul, vagyis diák státusszal rendelkezik, és még nem töltötte be 26. életévét. A diákok átlagban legfeljebb 20 órát dolgozhatnak hetente – a heti átlagot úgy számolják ki, hogy figyelembe veszik a naptári évben ledolgozott teljes időszakot, amelyik alatt érvényes volt a szerződés.
Megbízási szerződés csak írásban
„Az idénymunkáról szóló megbízási szerződést csak írásban lehet megkötni, a csak szóban kötött megállapodás érvénytelen. A szerződésnek tartalmaznia kell az elvégzendő munka vagy feladat pontos leírását, a megegyezett jutalmat, a munkaidőt, valamint az időszakot, amíg a szerződés érvényben van. A munkaadó köteles a szerződésről másolatot adni” – látja el társait hasznos tanácsokkal Andrej Barborka, a Szlovákiai Középiskolák Diáktanácsának elnöke. A szervezet útmutatót dolgozott ki azon fiatalok számára, akik a tanulás mellett vagy a nyári szünetben egy kis zsebpénzt szeretnének keresni. Barborka szerint a diákokkal meghatározott időre szóló szerződést szoktak kötni, de a munkaidő lehet rugalmas, meghatározatlan, teljesítményorientált. A szerződő felek előre leszögezhetik, a megállapodást milyen feltételek mellett lehet felbontani. Amennyiben ez mégsem szerepel a szerződésben, akkor a hatályos törvény értelmében a szerződés a felek közös megállapodása alapján is felbontható, ilyen esetben 15 napos felmondási idő van, mely azzal a nappal kezdődik, amikor az alkalmazottal közölték, hogy elbocsátják. A szerződésnek mindenképpen tartalmaznia kell egy igazolást arról, hogy az alkalmazott diák. Erre csak akkor nincs szükség, ha egy középiskolás az érettségi vizsga után vagy egy egyetemi hallgató a nyári szemeszter befejezése után legfeljebb októberig szóló megállapodást köt.
A minimálbér 1,941 euró
A szociális, munka- és családügyi minisztérium az idén januártól hatályos változásokkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy év elejétől a munkatörvénykönyv olyan bekezdései is vonatkoznak a megbízási szerződésekre, melyek korábban csak a rendes munkaviszony esetében voltak érvényesek. Ilyen például a munkaidővel kapcsolatos rész. „Az alkalmazottnak jogában áll 30 perces szünetet tartani pihenés és étkezés céljából, ha a műszak 6 óránál, kiskorúak esetében pedig 4,5 óránál hosszabb ideig tart. Joguk van a két műszak között legalább 12 óráig tartó napi pihenésre, kiskorúak esetében ez 14 óra. Ezenkívül biztosítani kell hetente legalább kettő, egymást követő munkaszüneti napot, ünnepnapokon pedig tilos munkát elrendelni” – hangsúlyozta a szaktárca. A megbízási szerződésre dolgozók naponta legfeljebb 12 órát, a kiskorúak csak 8 órát tölthetnek munkavégzéssel, nem kötelezhetik őket túlórára, ügyeletet sem vállalhatnak. A minimális órabér, amit a munkaadónak ki kell fizetnie, 1,941 euró. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.