Dagad a lehallgatási botrány

Pozsony |

<p>A Pravda napilapnak olyan információk jutottak a birtokába, mely szerint a Katonai Elhárítás (a Katonai Hírszerzés mellett a másik szlovákiai védelmi hírszerző ügynökség) lehallgatta a szerkesztőséget, és a lap szerkesztőit. Az ügyben több intézmény is viszgálatot indított.</p>

Ezt Nora Slišková, a lap főszerkesztője tette közzé az online kiadásban. Slišková szerint a lehallgatások több hónapon át tartottak, és csak a kormány bukása után állították le azokat.

A védelmi minisztérium a lap szerint ellenséget gyártott a Pravdából, holott az nem tett mást, csak becsületesen végezte a munkáját „Nehezen elképzelhető, hogy mindezt Ľubomír Galko védelmi miniszter tudta, vagy éppen utasítása nélkül végezték volna. Éppen ezért teljes mértékben felelős ezért a botrányos tettért, mely nem ér véget a Pravdánál. Információink vannak róla, hogy ezt a gépezetet más emberekre is ráirányították – írja Slišková.

Az online változat további részleteket a lap mai nyomatott kiadásában ígér. Itt természetesen címlapon hozzák az ügyet. A lap szerint Petre Popráckát, a Belföld rovat vezetőjét, valamint Peter Kováč és Vanda Vavrová szerkesztőket hallgatták le. A Katonai Elhárítást felügyelő védelmi tárca nem kívánt reagálni a lap információira.

A Nový čas értesülései szerint a Pravda mellett Michal Gučíkot, a TA3 hírtelevízió igazgatóját is lehallgatták.

Ľubomír Galko védelmi miniszter az ügyről rövid sajtótájékoztatót tartott ma 13 óra után, melyen kérdéseket nem lehetett feltenni. A miniszter elmondta, amikor a tárcához került, több, milliós ügyletet is feltárt, melyek után konkrét személyek kaptak volna jutalékot. A múlt héten jutottak odáig, hogy a MOKYS katonai kommunikációs rendszer ügyében feljelentést kívántak tenni. „Ezt követően jelentek meg a sajtóban a katonai teherautók és mentők beszerzéséről szóló hírek, most pedig két újság állítólagos lehallgatási információkat kapott. Csak nekem nem gyanús ez” – tette fel a kérdést Galko. A miniszter elmondta, továbbra is küzdeni fog a közvagyon szétlopása, és a korrupció ellen, majd otthagyta az újságírókat.

Galko feljelentést tett
Ľubomír Galko (SaS) védelmi miniszter ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a lehallgatási ügyben bizalmas tények veszélyeztetésének és személyi adatok jogosulatlan használatának gyanúja miatt. Erről a miniszter azt követően tett bejelentést, hogy hétfőn az ügyben találkozott Iveta Radičová kormányfővel.

Galko közölte, hogy kérte a katonai hírszerzést felügyelő parlamenti különbizottság összehívását. A miniszter szerint a lehallgatás összfüghet azzal, hogy a MOKYS katonai rendszer ügyében csalás gyanúja miatt feljelentést tett.

Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás elnöke Facebook-profilján azt írta: „Na szép. Mindent vártam, na de ezt. Elég gusztustalan játék. Valakinek tényleg nagyon raléphettünk a tyúkszemére, vagy megülhettük a gyomrát. Ha azt gondolják, hogy ilyen piszkos kampánnyal megtörhetnek bennünket, tévednek. A Katonak Elhárítás és a Katonai hírszerzés nem rendelkezik saját lehallgatórendszerrel, minden lehallgatást törvényesen végeznek, bírói engedéllyel.”

Martin Fedor (SDKÚ), a parlament védelmi bizottságának elnöke szerint a bizottság is meg fogja vizsgálni az állítólagos lehallgatások ügyét. „Keddre hívtam össze a bizottságot, ahol meghallgatjuk a minisztert” – mondta.

Peter Žiga (Smer), a katonai hírszerzést felügyelő parlamenti bizottság elnöke szerint a lehallgatás elég komoly botrány, „olyan, amelyhez hasonló nincs Szlovákia 1989 utáni történelmében”. Žiga is keddre hívta össze a parlament rendkívüli ülését.

Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ elnöke szerint a lehallgatásokról szóló információk annyira sokkolóak, hogy nem is akarja elhinni azokat. „Most a védelmi miniszter és a Szabadság és Szolidaritás van soron, nekik kell nyilatkozni, jelenleg csak ennyit mondhatok” – tette hozzá.

Milan Žitný biztonságpolitikai elemző szerint újságírók lehallgatása indokolhatatlan. Az elemző elmondta, Szlovákiában jelenleg nem elégséges a lehallgatások ellenőrzése, noha törvényi szabályozás lenne rá.

A lehallgatást a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) is elítélte. „Legyen az ügy valós, vagy csak egy titkosszolgálati játék része, ki kell vizsgálni, mert a demokratikus társadalomban az ilyesmi megengedhetetlen” – mondta Pavol Múdry, az IPI szlovákiai szekciójának elnöke.

Igor Cibula, a Volt Hírszerző Tisztek Szövetségének elnöke szerint történtekért Ľubomír Galko védelmi miniszter, és a Katonai Elhárítás igazgatója a felelős. „Ha a miniszter nem tudott róla, hogy mi történik a katonai hírszerzésnék, akkor nem alkalmas arra a tisztség betöltésére” – tette hozzá.

Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke bízik benne, hogy Galko benyújtja lemondását.

Radičová: Ki kell vizsgálni a lehallgatási ügyet
Alaposan ki kell vizsgálni az újságírók állítólagos kihallgatási ügyét - hangsúlyozta Iveta Radičová kormányfő. Ľubomír Galko védelmi minisztertől részletes beszámolót kért az ügyben, és kérte a katonai titkosszolgálatokkal foglalkozó parlamenti különbizottság összehívását.
Radičová a szervezett bűnözés elleni hivatalhoz fordult, hogy az vizsgálja meg: az adatszerzéssel büntetőjogi viszonylatban nem sértették-e mások jogait.

A főügyészség is vizsgálódik

A főügyészség is eljárást indított a lehallgatási ügyben. Jana Tökölyová, az intézmény szóvivője közölte, hogy az illetékes ügyész megvizsgál minden hozzáférhető információt, majd ezek alapján dönt a további lépésekről. A sajtónak egyelőre nem szolgálnak részletesebb információkkal.

Az SaS bízik Galkóban
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) továbbra is teljesen bízik az általa jelölt Ľubomír Galko védelmi miniszterben - áll a párt hétfői sajtóközleményében, amelyet a lehallgatási botrány kapcsán adtak ki.
Galko tájékoztatta pártját azokról a lépésekről, amelyeket az ügyben tesz. Az SaS ilyen esetekben az a legmegfelelőbb, ha a katonai titkossszolgálatokat felügyelő parlamenti különbizottsághoz fordulnak.

A Híd azonnali kivizsgálást akar
A Híd elítéli az újságírók lehallgatását. Az illegális lehallgatást elfogadhatatlan lépésnek tartja, mely ellenkezik a demokrácia és a jogállam alapelveivel - áll a párt Új Szó Online-hoz eljuttatott hétfői közleményében.
„Az eset azonnali kivizsgálást igényel, és a zárójelentés alapján le kell vonni a személyi és politikai következményeket ” – mondta Bugár Béla, a Híd elnöke.
Meg kell akadályozni, hogy a hírszolgálati rendszerben megtörténhessenek effajta visszaélések.

Rendőrségi eljárás is indult
Hivatalból a rendőrség is foglalkozik a lehallgatási botránnyal, az eljárást már a megjelent sajtóinformációk alapján elkezdte.
Ellenőriznek minden olyan információt, amelyet a rendőrséghez az ügyben eljuttatnak. Az eljárást koordinálják a főügyészséggel, amely ugyancsak vizsgálódik.

Gašparovič: ha volt lehallgatás, Galkónak távoznia kell
Ha kiderül, hogy a Katonai Elhárítás valóban újságírókat hallgatott le illegálisan, akkor  Ľubomír Galko (SaS) védelmi miniszter nem maradhat a posztján - jelentette ki hétfőn Ivan Gašparovič államfő, azután, hogy tárgyalt a tárcavezetővel. Hangsúlyozta azonban, hogy az ügyben egyelőre korai bármilyen következtetéseket is levonni.
Az elnök egyelőre csak a sajtóinformációkat és Galko álláspontját ismeri az ügyben. Ezek teljesen ellentmondanak egymásnak, éppen ezek alapján nem akar mérlegelni.
Galko a többi közt azt mondta az államfőnek, hogy nincs köze a lehallgatásokhoz. Gašparovič közölte, akkor is a kormánynak kell kezdeményeznie Galko leváltását, nem pedig neki, ha bebizonyosodna, hogy a minisztert felelősség terheli az ügyben.

Fico: Galko tudott az egészről
Az állam alapjai és a demokrácia ellen intézet támadás az újságírók lehallgatása, és az ilyen eljárás nem maradhat következmények nélkül - vélekedett hétfőn Robert Fico.
Az ellenzéki Smer-SD elnöke nem érti, Iveta Radičová kormányfő mire vár az ügyben. Hozzátette azt is, hogy a kormány nem minősülne már leváltott kabinetnek, a miniszterelnök asszonynak egy ilyen botrány után le kellene mondania posztjáról. Szerinte az egyetlen lépés, amit Radičová tehet, hogy javaslatot tesz Ivan Gašparovič államfőnek Ľubomír Galko (SaS) védelmi miniszter menesztésére.
Fico szerint Galko hétfői sajtótájékoztatója igazolta, hogy az újságírók lehallgatásáról megjelent sajtóinformációk megfelelnek a valóságnak. A Smer-elnök az egyik legsúlyosabb hatalmi visszaélésnek tartja az esetet, Galko esetében pedig súlyos hivatali hatásköri visszaélésről van szó.

Michal Gučíkot korrupciógyanú miatt hallgatták le

Nem a TA3 hírtelevízió élén végzett munkája, hanem a kft-jénél felmerült korrupciógyanú miatt hallgatta le a Katonai Elhárítás (VOS) Michal Gučíkot. A topky.sk hírportál jelentése szerint a bíró azért egyezett bele Gučík lehallgatásába, mert a cége azzal gyanúsítható, hogy védelmi minisztériumi tisztségviselőket próbált meg lefizetni.

A VOS olyan információk birtokába jutott, melyek szerint Gučík cége összekötőként működik bizonyos vállalkozói csoportok között, akik befolyásolni akarják a védelmi minisztérium egyes tisztségviselőit. „A lehallgatás oka gazdasági bűncselekmények gyanúja, melyet vagy megerősíteni, vagy cáfolni kell” – áll a lehallgatási kérvény indoklásában. 2011 februárjában egy trencséni bíró ezzel az indoklással engedélyezte, hogy az ENTER AD kft. nevére regisztrált mobilt lehallgassák. Tehát nem Gučík TA3-as szolgálati mobilját, hanem azt, amelyet az adott cég ügyvezetőjeként használ.

Gučík a topky.sk-nak nem tudta megmondani, hogy kinek a nevére van regisztrálva az általa használt mobil.

A védelmi minisztérium nem akarta kommentálni a topky.sk értesüléseit. „Mindent, amit elmondhattunk, már elmondtunk” – mondta Ivan Rudolf, a tárca szóvivője.

Galko: lemondok, ha akár egy lehallgatás is törvénytelennek bizonyul

Ľubomír Galko védelmi miniszter lemond tisztségéről, ha kiderül, hogy a védelmi minisztérium felügyelete alá tartozó titkosszolgálatok akár egy törvénytelen lehallgatást is végeztek. Ezt a miniszter a katonai titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság rendkívüli ülése előtt mondta, mely a Pravda újságírói, és Michal Gučík, a TA3 vezérigazgatójának lehallgatása miatt ült össze. „A bizottságnak rendelkezésére áll a lehallgatások pontos száma. Ha kiderül, hogy ezek közül akár egy is bírói engedély nélkül történt, megbüntetem a felelősöket, majd lemondok” – mondta Galko.

Gučík: nincsenek hadiipari kapcsolataim

Michal Gučík, a TA3 hírtelevízió Katonai Elhárítás által megfigyelt igazgatója szerint nem áll kapcsolatban a hadiipar képviselőivel, és soha senkit nem próbált meg lefizetni, sem a védelmi minisztériumban, sem másutt.
A topky.sk hírportál hétfőn késő este közzétett híre szerint az igazgatót gazdasági báncselekmények gyanúja miatt, és nem a televíziós pályafutása kapcsán hallgatták le.

„Kijelenthetem, hogy a a reklámügynökségem soha nem üzletelt a védelmi minisztériummal, sem más állami intézménnyel” – mondta az igazgató.

Gučík kifejtette, hajlandó poligráfos vizsgálatra is, ugyanerre invitálta a védelmi minisztert is.

Slota Galkóról: nem szimpatikus ez a szerencsétlen

Nemcsak az újságírókat hallgatják le Szlovákiában, hanem az ellenzék képviselőit is Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke szerint, aki úgy véli, ez országunkban bevett gyakorlat, jelen esetben pedig Ľubomír Galko személye jelentéktelen. „Nem szimpatizálok túlságosan azzal a szerencsétlennel, akiről azt mondják, ő a védelmi miniszter, de ez az ember akaratán kívül esett bele valamibe, és nem tudom, mennyire van kint belőle” – mondta a nemzeti párti politikus az SNS elnökségének mai ülése után.

„Lehallgatások voltak, vannak és lesznek. És törvénytelen lehallgatások is, melyek során visszaélnek az SIS, a védelmi és a belügyminisztérium lehallgató eszközeivel. Az aktuális kormányzat visszaél a hatalommal, az ellenzéki politikusok kárára” – fejtette ki Slota.

Slota szerint ma könnyű lehallgatási engedélyhez jutni. Az is lehet, hogy a jelenlegi lehallgatásokat is törvényesen, bírói engedéllyel végezték. „Bármilyen nyomozó kitalál egy mesét Jancsiról és Juliskáról, és megindokolja, hogy miért akarják lehallgatni őket. A bíró talán el sem olvassa, és rajta az aláírás. Így hallgatnak le tízezreket” – véli a Szlovák Nemzeti Párt elnöke.

Galko: senki sem állhat a törvény felett

Ľubomír Galko védelmi miniszter emberileg megérti az újságírók felháborodását a lehallgatási botrány miatt, de senki sem állhat a törvények felett. „Ha bűncselekmény gyanúja merül fel, nincs különbség a politikus, az alkalmazott, a vállalkozó, az átlagember, vagy éppen az újságíró között” – mondta a tárcavezető a katonai hírszerzést felügyelő parlamenti különbizottság ülését követően.

„Elképzelhető, hogy meg fognak lepődni az ügy folytatásától. Én azonban nem előzhetem meg az igazságszolgáltatást – mondta. – Ez minden, amit jelen pillanatban elmondhatok önöknek.”

Martin Fedor, a parlament védelmi bizottságának elnöke, amely ma szintén meghallgatta a minisztert, azt mondta, nem kapott választ minden kérdésére. Ugyanezt állította Peter Žiga, a katonai hírszerzést felügyelő bizottság elnöke is.

A bizottság képviselői szerdán képviselői ellenőrzést fog végezni az elhárításnál. Szeretnének konkrét aktákba is betekinteni.

Megerősítette a lehallgatások tényét a Katonai Elhárítás parancsnoka is

A parlament katonai hírszerzést ellenőrző különbizottságának ülésén Pavol Brychta, a Katonai Elhárítás parancsnoka is megerősítette a Pravda három újságírójának, és a TA3 igazgatójának lehallgatását. „A bizottsági ülésen arról is volt szó, hogy az újságírók, akikkel kapcsolatban alkalmazásra kerültek az információs-technológiai eszközök (ITP – a lehallgatóberendezés hivatalos megnevezése) érzékeny információkat szivárogtattak ki a védelmi minisztériumból” – mondta Peter Žiga (Smer) bizottsági elnök.

Michal Gučíkot, a TA3 igazgatóját pedig gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt hallgatták le – hangzott el a bizottság előtt.

Žiga azt is elmondta, a bizottsági ülésen nem láttak egyetlen iratot sem a kérdéses ügyben.

Radičová meneszti a védelmi minisztert

Iveta Radičová miniszterelnök szerda reggel javasolni fogja Ivan Gašparovič köztársasági elnöknek Ľubomír Galko védelmi miniszter menesztését.

Erről a kormányfő tájékoztatott, miután tárgyalt Galkóval. A kormányfő hangsúlyozta, függetlenül attól, hogy törvényes volt-e vagy sem az újságírók lehallgatása, összeegyeztethetetlen a demokrácia és a jogállamiság alapjaival, amelyek az általa vezetett kormány alapját is képezik.

Gašparovič még nem kapta meg a leváltási javaslatot

A Köztársasági Elnöki Hivatal még nem kapta meg Iveta Radičová kormányfőtől a Ľubomír Galko védelmi miniszter leváltására irányuló indítványt – közölte Marek Trubač elnöki szóvivő. Az államfő a miniszterelnökkel azonban már telefonon beszélt a kialakult helyzetről. Radičová a szerdai kormányülés előtt találkozik az államfővel.

A kormányfő elmondta, nemcsak a sajtóértesülésekre hagyatkozva döntött, hanem kikérte az ügy iratait is, majd a Biztonsági Tanács ülését követően döntött.

(TASR, SITA, Pravda, Nový čas, Új Szó Online)

Folyamatosan frissül!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?