<p>Jóval több vizsgálóállomás működhet az országban, ahol az autók műszaki ellenőrzését (STK) végzik, ha a parlament elfogadja a közlekedési tárca javaslatát. A már működő állomások képviselői azt állítják, így még több lesz a csalás, még több rossz műszaki állapotú autó lesz az utakon.</p>
Csökkentik az érvénytelen ellenőrzésekért járó bírságokat
Jelenleg 140 vizsgaállomáson ellenőrzik az autók műszaki állapotát és a károsanyag-kibocsátást. A közlekedési minisztérium szerint gyakran sokat kell várni a vizsgálat elvégzésére, ezért akarja módosítani a törvényt úgy, hogy bárki, aki teljesíti a feltételeket, nyithat ilyen vizsgálóállomást. Miroslav Kobrtek, a vizsgálóállomások szövetségének vezetője szerint minél többen lesznek, az állam annál nehezebben tudja ellenőrizni őket, így még több visszaélésre lesz lehetőség. „Ma sem gond elintézni, hogy olyan autó is átmenjen a vizsgán, amely egyébként nem kapná meg az engedélyt, ez nyílt titok. Ha megugrik az vizsgaállomások száma, az ellenőrzés még kevésbé lesz hatékony” – mondta Kobrtek.
Jelenleg a minisztérium határozza meg, hogy mennyi vizsgaállomás lehet az országban, de a jövőben ezt már nem akarja korlátozni. A tárca a törvénymódosítás indoklásában az Európai Bíróság döntésére hivatkozik, mely szerint ez a gyakorlat korlátozza a vállalkozói közeget.
„Az állam semmilyen módon nem fogja befolyásolni a vizsgálóállomások megnyitását, aki megfelel az előírásoknak, az vállalkozhat ezen a területen” – mondta lapunknak Karolína Ducká, a tárca szóvivője. Cáfolta, hogy ne tudnák ellenőrizni az állomásokat, és ha több lesz belőlük, növelik az ellenőrzések számát.
Jó hír a sofőröknek, hogy a törvénytervezetben az érvényes műszaki vizsga nélkül közlekedőkre kiszabott bírságok csökkentése is szerepel. Most 165 eurós büntetés jár azért, ha az autó nem esett át műszaki vizsgán, ugyanennyi az emissziós vizsga elmulasztásáért. Összesen tehát 330 eurós büntetést kap az autó tulajdonosa, ha megfeledkezett az ellenőrzésekről. A változás szerint a büntetés 55 euró lenne vizsgánként, tehát összesen 110 euró, de csak azok számára, akik a bírság kézbesítésétől számított 15 napon belül befizetik az összeget, s egyben utólag elviszik autójukat az ellenőrzésre vagy kivetetik a nyilvántartásból.
Ha a jogszabályt elfogadja a parlament, akkor idén júliusban lép hatályba.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"271294","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"326"}}]]
Néhány héttel ezelőtt küldte tárcaközi egyeztetésre a közlekedési tárca azt a törvényt, melynek célja egyrészt csökkenteni az érvénytelen műszaki vizsgáért járó bírságokat, másrészt pedig liberalizálni a műszaki ellenőrzések piacát. A tárca azt akarja, hogy mindenki, aki teljesíti a törvényes feltételeket, indíthasson ilyen vállalkozást. A minisztérium ezt elsősorban azért akarja, hogy csökkentse az ellenőrzésekre való várakozás időtartamát.
Csalások
A vizsgálóállomások szövetségének (NA STK) képviselői szerint az államnak elsősorban arra kellene ügyelnie, hogy javítsa a jelenlegi rendszert. „Az ellenőrzésekről kamerafelvételek készülnek, ám mindenki tudja, hogy a rendszer így is kijátszható. Manapság sem jelent gondot elintézni az STK-t vagy az emissziós vizsgát olyan autóra, amely standard körülmények között nem menne át az ellenőrzésen” – állítja Miroslav Kobrtek, az NA STK elnöke. Azt állítja, hogy ha az állam a jelenleg működő 140 vizsgálóállomást sem képes hatékonyan ellenőrizni, akkor a piac liberalizációja után létrejött jóval több állomást már duplán nem lesz képes.
Karolína Ducká, a közlekedési minisztérium szóvivője szerint a jogszabály módosítása csak ahhoz járul majd hozzá, hogy sokkal biztonságosabb, s a környezetet kevésbé szennyező gépkocsik kerüljenek az utakra. „Számos olyan intézkedést sikerült bevezetni az elmúlt időszakban, amelynek köszönhetően hatékonyabban ellenőrizhetjük és büntethetjük a tisztességtelen állomásokat” – mondta a szóvivő. Azt, hogy lesz-e a kapacitás a vizsgálóállomások számának növekedése után az ellenőrzésekre, nem árulta el.
Várakozási idő
Kobrtek nem ért egyet a tárcával abban sem, hogy az ellenőrzésekre túl sokat kell várni. „Felméréseink szerint a jelenleg működő állomások hálózatának kapacitása 50 százalékra van kihasználva. Igen, bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a sofőrnek várnia kell, ám ezt gyakran más tényezők is befolyásolják” – mondta Kobrtek.
A jelenleg hatályos jogszabály például előírja – s ezen a tervezett módosítás sem fog változtatni –, hogy egy műszaki ellenőrzésnek illetve az emissziós vizsgának körülbelül 30 percig kell tartania. Ilyen hosszú kamerafelvételek készülnek az ellenőrzésekről. „Négy vagy hatéves autók esetében viszont teljesen fölösleges ez a fél óra, a technikus nem tud mit ellenőrizni ennyi ideig ezeken a relatíve új autókon” – állítja Kobrtek. Ha nem lenne pontosan meghatározva az ellenőrzés időtartama, akkor naponta több autót is leellenőrizhetnének.
Az ellenőrzések időtartamát befolyásolja az is, hogy a vizsgálóállomások semmilyen terméket sem adhatnak el a sofőröknek. Ezért, ha az ellenőrzés során kiderül, hogy az autó kötelező felszereléséből valami hiányzik, például lejárt az egészségügyi doboz szavatossága, vagy nincs láthatósági mellény esetleg pótégő a gépkocsiban, akkor a sofőrt kénytelenek elküldeni. Miután pótolja a hiányosságot, ismételten el kell mennie az ellenőrzésre. „Ha ezeket nálunk megvásárolhatnák a sofőrök, csökkenne a fölösleges ellenőrzések száma. Tehát van módszer arra, hogyan lehetne csökkenteni a várakozási időt, a vizsgálóállomások számának értelmetlen növelése nem az egyetlen lehetőség” – állítja Kobrtek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.