Egyre nagyobb a kockázata a lokális járványgócok létrejöttének.
Csökken a kanyaró elleni átoltottság, járványok alakulhatnak ki
A kanyaró a gyermekek egyik legfertőzőbb vírusos megbetegedése. A kórokozó levegő útján terjed, a lappangási ideje átlagosan tíz nap. Először légúti panaszok, később magas láz és kiütések jelentkeznek, súlyos esetben akár agyduzzanat is társulhat a szimptómákhoz, ami életveszélyes állapotot eredményezhet.
Rendkívül fertőző vírusról van szó, elég elsétálni a beteg mellett, és szinte száz százalék, hogy elkapjuk. Ezért fontos, hogy a gyermek be legyen oltva
– mondta Marta Špániková gyermekorvos.
Szlovákiában az elmúlt hetekben három kanyarós esetet is regisztráltak, mindegyik beteg oltatlan volt. Egyikük a pozsonyi kórház sürgősségi osztályán, másikuk pedig külföldön fertőződött meg, míg a harmadik gyermeknél az egyik pozsonyligetfalui (Petržalka) rendelőintézetben azonosították a kórokozót.
A higiénikusok egyelőre nem erősítették meg, hogy az egyes esetek összefüggnek-e egymással, a nyomozás állítólag még folyamatban van. A Markíza információi szerint valamennyi gyermeket elővigyázatosságból kórházba szállították.
Utoljára öt évvel ezelőtt tört ki kanyarójárvány Kelet-Szlovákiában, akkor közel háromszáz esetet regisztráltak. A kötelező átoltottsággal egy ideje csökkenő tendenciát mutat: van, ahol 95 százalék alatt mozog, ami nem elegendő a kollektív védettséget biztosító nyájimmunitáshoz.
A gyermekorvos szerint a szülők gyakran hamis indokokkal állnak elő, miért nem lehet beoltani gyermeküket, ez pedig rendkívül kockázatos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.