Robert Fico csütörtökön Brüsszelben tárgyal az ukrán gáztranzitról
Csökken a földgáz ára, amióta leállt az ukrán tranzit, de Fico mégis orosz gázra vágyik
Nem drágul a földgáz az ukrajnai tranzit leállása után, habár Juraj Blanár szlovák külügyminiszter arról beszél. A megvásárolt földgáz ára ugyan nem nyilvános, de az ár ingadozását jól mutatja a holland árutőzsde, a TTF. Ott a gáz ára az utóbbi napokban csökkent, de Robert Fico még mindig az ukrajnai tranzitról tárgyalna. Pedig az ország gázellátása nincs veszélyben még a gazdasági minisztérium szerint sem. Közben az ukrán fél azt állítja, hogy a mai brüsszeli háromoldalú megbeszélésen nem az ukrajnai tranzit, hanem Fico fenyegetései lettek volna a fő téma.
A fölgáz ára ugyan az év végén emelkedett, a drágulás azonban az egész évre jellemző volt a februári minimum óta, amikor mindössze 23 eurót kértek egy MWh földgázért. Az volt az az időszak, amkor már látszott, hogy enyhe a tél, és még mindenhol szinte tele vannak a földgáztárolók. Ukrajna már nyáron bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg az orosz földgáz tranzitjára vonatkozó megállapodását az orosz féllel.
Nyár végéig a gáz ára mintegy 40 euró/Mwh-ra emelkedett, majd december végén, január elején érte el az 50 eurós csúcsot.
Azonban még ez az ár is csak a töredéke annak, amit az orosz-ukrán háború kitörése előtt, és főleg utána tapasztalhattunk. A csúcsot 2022 nyarán érte el a földgáz ára, akkor 337 eurót kértek egy MWh földgázért. A hosszú távú szerződésekben ugyan más árak vannak, de jellemzően ezek is követik az árutőzsde árait. A pontos beszerzési árat egyik szolgáltató sem árulja el. A „békeévek”, vagyis a 2010-es évek alacsony, 20 eurós, vagy akár az alatti áraihoz azonban várhatóan már nem fogunk visszatérni.
Az új évben mintegy 8%-kal csökkent a gáz ára
Az elmúlt héten azonban csökkenésnek indult a földgáz ára, ma már 46 euróért is hozzá lehetett jutni a tőzsdén. Karel Hirman (Demokraták) volt gazdasági miniszter és energetikai szakértő szerint ez az áresés is mutatja, hogy nem kell gázválságtól tartani.
Fico »moszkvai ijesztgetése« egyáltalán nem jön be, nincs semmilyen »gázarmageddon«
- írta bejegyzésében Hirman. Szerinte Oroszországnak egyre kisebb a hatása a gáz árára, amit az is mutat, hogy már az orosz szállítás szinte teljes leállítása az uniós tagállamokba sem okoz tartós áremelkedést.
Hirman szerint a gázár hosszú távú diagramja mutatja, hogy milyen hatással volt, tudott lenni Oroszország a földgáz árára, amikor még komoly beszállítója volt sok uniós tagállamnak, elsősorban Németországnak. „Világosan látszik a földgáz árának extrém emelkedése 2022 tavaszán és nyarán, amikor Putyin megtámadta Ukrajnát, és a Gazprom egyoldalúan csökkentette a szállításait az EU-ba, beleértve az Ukrajnán keresztüli tranzitot is” – magyarázza Hirman.
Blanár és Szijjártó egyetért
A szlovák kormány azonban mintha még mindig az orosz gázhoz ragaszkodna, amit ő az emelkedő árral magyaráz. Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter ma (kedd) Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel tárgyalt telefonon az ukrajnai tranzit leállításáról. Azt ő is elismerte, hogy van elég földgáz.
A fő problémát nem a gázhiány jelenti, hanem a gáz árának emelkedése
– jelentette ki a szlovák külügyminiszter. Azt nem magyarázta meg, hogy mire alapozza a gázár emelkedését.
Hozzátette azonban, hogy Szlovákiának a tranzit kiesése miatt 500 millió eurós vesztesége lehet. Valaha talán ez még igaz volt, de ma már egyáltalán nem állja meg a helyét ez a szám. A földgáz szlovákiai tranzitját végző állami vállalat, az Eustream már 2023-ban is veszteséges volt, vagyis az állam már akkor sem keresett rajta semmit, legfeljebb a befizetett adókat.
A cég árbevétele 176 millió euró volt, közel 13 milliós veszteség mellett.
Az igaz, hogy a cégnek voltak ennél sokkal jobb évei is, még 2022-ben, vagyis a háború első évében is 567 millió eurós bevétel mellett 264 milliós nyereséggel zárta az évet. A háború, és az orosz gáz tranzitjának csökkenése tehát 2023-ban látszódott meg igazán, amikor az orosz gázra kötött uniós országok többsége elkezdett leválni a „toxikus” orosz gázról.
Ahol az orosz gáz még fegyver
Hogy Oroszország a gázszállítást valójában fegyverként használja, azt láthattuk 2021-22-ben, háború előtti és az első háborús évben, de megtapasztalhattuk már 2009-ben is, amikor januárban állította le a gázszállítást néhány hétre az orosz Gazprom. Most is ugyanezt tenné velünk Oroszország, ha még mindig teljes mértékben tőle kapnánk a földgázt. Jól mutatja ezt Moldávia oroszok által ellenőrzött területének, az úgynevezett Dnyeszter Menti Köztársaságnak (DMK) az esete, ahol a napokban szűnt meg az orosz gáz beszállítása.
A DMK-ban tényleg nincs gáz, így nincs áram és meleg sem. Moldávia többi részén azonban, amelyet a kisinyovi európapárti demokratikus kormány ellenőriz, van gáz és áram is, mert néhány éve már az EU-ból is tudnak áramot és gázt vásárolni
– magyarázta Hirman.
A gazdasági minisztérium nem aggódik
Meglepő módon a Denisa Saková (Hlas) vezette gazdasági minisztérium sem látja olyan tragikusan a helyzetet, mint Blanár vagy Fico, szerintük Szlovákia felkészült az orosz gáz tranzitjának leállítására.
Az SPP földgáztárolóiban 20 százalékkal több földgázzal rendelkezik, mint egy évvel ezelőtt
– tájékoztatta lapunkat a minisztérium. – Az SPP által leszerződött földgáztárolók ráadásul 100 százalékig fel vannak töltve, ami ebben az időszakban nem számít általánosnak.” Megerősítette azt is, hogy az SPP diverzifikálta a közgázbeszerzést, és szerződése van 5 nagy nemzetközi céggel: a BP, az Exxon Mobil, a Shell, az RWE és az ENI is kész gázt eladni Szlovákiának. Szlovákiába az SPP mellett a ZSE csoport is hoz be földgázt. Neki a lengyel Orlennel van szerződése, amely az USA-ból származó cseppfolyósított földgázt tud szállítani Szlovákiába. „Szlovákia vezetékekkel összeköttetésben áll minden szomszédos országgal, bármelyik irányból tud földgázt rendelni” – tájékoztatott a minisztérium.
Fico az Európai Bizottsággal tárgyalna a gáztranzitról
Robert Fico azonban folytatja a küzdelmét az ukrán tranzit leállítása ellen. Habár a mai (kedd) brüsszeli tárgyalás Ukrajna és az Európai Bizottság képviselőivel elmaradt, csütörtökön az EB képviselőivel találkozik Fico és gazdasági minisztere, Denisa Saková (Hlas). A gazdasági minisztérium arra a kérdésre nem válaszolt, hogy lát-e esélyt arra, hogy az ukrán fél meggyőzhető, és hajlandó lesz orosz vagy akár más forrásból származó gázt szállítani Szlovákiába.
Juraj Blanár külügyminiszter azzal érvel, hogy Ukrajnának az Unióval kötött előcsatlakozási szerződése is számol a gáztranzittal. „A szerződés számol azzal, hogy megmaradnak az energetikai szállítási útvonalak” – írta Blanár a Szijjártóval folytatott megbeszélés után.
Ukrajna szerint Szlovákia csúsztat
Érdekes hírek érkeztek a mára (kedd) tervezett szlovák-ukrán-EB találkozóról is, amelyen Robert Fico szerint az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról tárgyaltak volna. A kormányhivatal hétfői tájékoztatása szerint „a találkozó fő témája a Szlovákiába irányuló gáztranzit” lett volna.
Tekintettel arra, hogy az ukrán fél a holnapi megbeszélésen nem vesz részt, az Európai Bizottság a találkozót lemondta
– tájékoztatott hétfőn a kormányhivatal.
Az ukrán fél szerint azonban teljesen más a helyzet. A találkozó – amelyet az ukránok kezdeményeztek - témája nem is az orosz gáz tranzitja, hanem Robert Fico fenyegetései lettek volna. Vsevolod Csencov Ukrajna EU-hoz akkreditált brüsszeli nagykövete szerint ők arról tárgyaltak volna, hogy Fico le akarja állítani az áramszállítást Ukrajnába, és megszüntetné az ukrán menekülteknek járó támogatásokat.
Ukrajna elindította a korai figyelmeztetési mechanizmust az elektromos áram szállításával kapcsolatban, miután Fico a szállítás leállításáról beszélt, nem a gáztranzitról szóló tárgyalásokról volt szó
– mondta a TASR szerint a Politiconak az ukrán nagykövet.
A megbeszélésen egyébként az ukrán energetikai miniszter, Herman Haluscsenko vett volna részt, és csak azért nem tudott elutazni Brüsszelbe, mert Ukrajna energetikai helyzete nagyon bonyolult. Az oroszok ugyanis már hónapok óta az energiaellátási központokat támadják az országban, ezért sok helyen áramkimaradások vannak, akadozik a hő- és a vízellátás is. Az ukrán miniszter hajlandó lett volna az online-megbeszélésre is, de az EB inkább új időpontot keresett. A nagykövet arról nem beszélt, hogy a csütörtöki brüsszeli megbeszélés, amelyre Fico utazik Sakovával, és a tájékoztatás szerint csak az Európai Bizottság képviselőivel tárgyalnak, helyettesíti-e a mai (keddi) megbeszélést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.