Csaknem 900 ezer eurót kerestünk a Spartan gépeken

spartan
Pozsony |

Összesen 879 ezer eurót fizetett vissza a védelmi minisztériumnak a Spartan C-27J típusú katonai repülőgép olasz gyártója, amiért a gépet a szerződésben szereplő időpontnál később adta át.

Azt, hogy mi alapján számolták ki a bírságot, nem tudni, ugyanis Peter Gajdoš (SNS) védelmi miniszter nem akarja nyilvánosságra hozni a szerződéseket, amelyeket még az előző Fico-kabinet idején Martin Glváč (Smer) védelmi miniszter írt alá.

A végleges bírság összege viszont Gajdoš szerint jóval magasabb lehet, még nem értek véget a tárgyalások a szankciókról. „A számlánkra december 28-án érkezett 879 ezer euró. Ebből 400 ezer eurót átutaltunk az államkasszába, a maradék a védelmi minisztérium 2018-as költségvetésének lesz a része” – mondta Gajdoš. Az összeget teljes egészében a hadsereg modernizációs projektjeire akarják elkölteni. A miniszter szerint az olasz beszállítóval megpróbáltak a lehető legmagasabb szankcióban megegyezni, a tárgyalások viszont még nem értek véget. „Jelenleg a logisztikai támogatásért járó szankcióról tárgyalunk, mert ebben az esetben a késés 41 nap volt. Amint ebben is megállapodunk, tájékoztatunk az összegről” – mondta Gajdoš.

A miniszter ugyan elégedett a bírsággal, azt viszont nem tudni, hogy volt-e esély ennél nagyobb összegre. A minisztérium ugyanis továbbra sem hajlandó nyilvánosságra hozni a Spartanok vásárlásáról szóló szerződés részleteit. Az üzletet azért is nagy sajtóérdeklődés övezte, mert a szlovák légierőre hosszú évekig nem költött ennyit az állam, és az üzlet hátterében álló személyek is érdekesek. A Spartanokat gyártó Alenia Aermacchit (jelenleg Leonardo) társaságot egy ideig Robert Fico kormányfő ismerőse, Miroslav Výboh fegyverkereskedő képviselte, ami jelentős előnyt biztosíthatott a cégnek.

A gépek beszállítóját már 2008-ban kiválasztották, a szerződést pedig 2014-ben írták alá. A Smer az üzletről csak azután tájékoztatott, miután aláírták a szerződést, a dokumentumokat pedig titkosították. Martin Dubéci polgári aktivista beperelte a tárcát, amiért nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a szerződést. A bíróság tavaly úgy döntött, hogy a titkosítás indokolatlan volt s nyilvánosságra kell hozni a Spartan gépek vásárlásáról szóló információkat. „A döntés ellen benyújtottuk a fellebbezést, ha megszületik a jogerős ítélet, természetesen tiszteletben fogjuk tartani” – mondta tegnap Gajdoš.

Szlovákia két Spartant vett, az első Spartan tavaly landolt Szlovákiában, a másodiknak március végéig kellene megérkeznie. Egy gép ára 34,5 millió euró.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?