Čižnár saját pozícióját erősítené

Pozsony. A civilek és a szakma is élesen bírálja az ügyészségről szóló törvény módosítását. A Via Iuris szerint a módosító javaslatok még zártabbá teszik az ügyészség működését, ellenőrzése a nyilvánosság számára teljesen lehetetlenné válik.

Pozsony. A civilek és a szakma is élesen bírálja az ügyészségről szóló törvény módosítását. A Via Iuris szerint a módosító javaslatok még zártabbá teszik az ügyészség működését, ellenőrzése a nyilvánosság számára teljesen lehetetlenné válik. Ráadásul indokolatlanul jelentősen megerősítik a főügyész jogköreit.

Az ügyészség működését szabályozó két jogszabály széles körű módosításának tervezetét az ügyészség dolgozta ki és bocsátotta tárcaközi egyeztetésre. A tervezetet a szakmai és civil szervezetek mellett az ellenzéki politikusok is bírálták.

Örök időkre?

A Via Iuris nevű non-profit szervzet veszélyesnek tartja azt a módosító javaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a főügyész hétéves mandátumának lejártát követően mindaddig hivatalában maradjon, amíg utódját ki nem nevezik. „Ez a módosítás blokkolhatja és lehetetlenné teheti a főügyészváltást. Gyakorlatilag a főügyész mandátuma nem lenne pontos időhöz kötve, a politikai akarattól függene” – olvasható a Via Iuris állásfoglalásában. Ha némely politikusnak megfelel a főügyész személye, nem fognak arra törekedni, hogy új főügyészt válasszanak. Az aktuális főügyész pedig korlátlan ideig posztján maradhatna.

Indoklás nélkül

A tervezet azt is lehetővé tenné, hogy a főügyész indoklás és annak nyilvánosságra hozatala nélkül elvegyen az ügyészektől egy-egy folyamatban lévő ügyet. Azt is kifogásolják továbbá, hogy szigorítanák a beadványok benyújtásának feltételeit a lakosság számára. Ez utóbbi pontokat a Via Iuris törölné a tervezetből.

Át kellene írni

A főügyész jogkörének indokolatlan megerősítését látják abban az elképzelésben, amely alapján a főügyész – a fegyelmi bizottságot mellőzve – indoklás nélkül alacsonyabb beosztásba helyezhetné az ügyészeket, a „büntetés” időtartamát is önkényesen szabhatná meg. „A tervezet új szabályokat vezetne be az ügyészek jutalmazásával kapcsolatban, melyek átláthatatlanok, nem egyértelműek, és rendszertelen jutalmazást vonnának maguk után” – állítja a Via Iuris. Véleményük szerint a tervezet ezen passzusát is törölni kellene.

Aláírásokat gyűjtenek

A szervezet szerint a főügyészválasztást a nyilvánosság számára ellenőrizhetővé kell tenni. Legalkalmasabbnak egy bizottság felállítását tartják. A jogásztársadalom több közismert szakembere is támogatja a Via Iuris módosító javaslatait. Ahhoz, hogy a szervezet javaslatait bedolgozzák a készülő törvénytervezetbe, 500 támogató aláírásra van szükség, melyeket jövő keddig kell összegyűjtenie a szervezetnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?