<p>Az egészségügyi miniszter szerint az egészségügyi dolgozók bére átlagosan 16%-kal emelkedik. A nővérkamara viszont úgy véli, hogy csak a legalacsonyabb fizetésűek számára hoz érezhető javulást a jogszabály.</p>
Čislák átverte a nővéreket
Pozsony |
Minden kórházi egészségügyi dolgozóra vonatkozik majd a kormány által tegnap jóváhagyott jogszabály, pedig az eredeti verzió csak a 39 állami intézményre lett volna hatályos. Viliam Čislák egészségügyi miniszter szerint így mintegy 120 intézmény több mint 38 ezer alkalmazottja járhat jobban január elsejétől, amikor életbe léphet az egészségügyi dolgozók minimális juttatását szabályozó törvény, ha ősszel még a parlament is rábólint. „A törvény elfogadásával mintegy 16 százalékkal emelkedhet átlagosan az egészségügyi dolgozók fizetése – jelentette ki a miniszter. – A jogszabály nemcsak a nővérekre vonatkozik, hanem minden egészségügyi dolgozóra, összesen 25 foglalkozásra kezdve a laboránstól a főnővérig.” A Szlovák Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája (SKSaPA) szerint azonban a törvény rossz, diszkriminatív. Iveta Lazorová úgy véli, hogy az egyetlen előrelépés, amit sikerült elérniük a törvénytervezet hároméves előkészítése során az az, hogy minden kórházra vonatkozik, nem csak a kezdetben javasolt állami intézményekre. „Nagyon csalódottak vagyunk, a most elfogadott végleges változatot úgy értékeljük, hogy egyáltalán nem segít az egészségügyi dolgozók helyzetén – mondta lapunknak a nővérkamara elnöke. – Csak az egészségügyi dolgozó kis hányadának emelkedik majd a fizetése, az állami kórházakban a bérek akár 100–200 euróval is csökkenhetnek. Egyáltalán nem jelent megoldást a rendelőkben dolgozó nővérek számára sem, vagyis az egészségügyi dolgozók egyharmada kimarad a törvény hatálya alól.” A miniszter szerint az kizárt, hogy a törvény elfogadása bércsökkenést eredményezzen. „A jogszabály az alapbért határozza meg, vagyis a bérnek mintegy 80 százalékára lesz hatással, a fennmaradó részben a kórházak az elvégzett munka alapján premizálhatják a dolgozókat, illetve a dolgozóknak lehetőségük nyílik a kollektív szerződésekben meghatározni a magasabb bért” – magyarázta a miniszter. Azt elismerte, hogy nem vonatkozik majd a jogszabály minden rendelőre, csak azokra, amelyeket a kórházak tartanak fenn. A magánorvosok rendelőiben dolgozók és a szociális intézmények, például az idősotthonok egészségügyi nővérei nem számíthatnak a garantált minimálbérre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.