<p>Szlovákia átértékeli a 20 százalékos kisebbségi hivatali nyelvhasználati küszöböt - erősítette meg Rudolf Chmel emberi jogi és kisebbségügyi minisizterelnök-helyettes a kormány pénteki ülése után. "Átértékeljük a küszöböt, mégpedig az ajánlások szellemében" - szögezte le Chmel.</p>
A 20 százalékos kisebbségi hivatali nyelvhasználati küszöb csökkentését és bizonyos esetekben ennek teljes eltörlését az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága ajánlotta Pozsonynak a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája alkalmazásának ellenőrzéséről szóló második jelentésében. A dokumentumot szerdán vitatta meg és vette tudomásul a szlovák kormány. A szakértők által kidolgozott dokumentum ajánlásai nem kötelező érvényűek, s minden állam önállóan dönti el, mit fogad meg azokból.
Chmel úgy véli, hogy a kisebbségi nyelvhasználati küszöböt 10 százalékra kellene csökkenteni. A nyelvhasználati küszöböt a szlovákiai lengyelek és bolgárok esetében töröltetné el az ET, mert lélekszámuk egyetlen település esetében sem éri el még a tíz százalékot sem. Chmel, aki a magyar-szlovák Híd párt képviselője a kormányban, azt mondta, hogy "ezt a problémát más elvek szerint oldjuk meg". Részletekbe nem volt hajlandó bocsátkozni, mert a témát a koalíciós tanács még nem vitatta meg. "Dolgozni fogunk a megoldásokon" - húzta alá a kormányfőhelyettes.
Az emberi jogi és kisebbségügyi kormányfőhelyettes hatásköre a jogkörökről szóló törvény napokban elfogadott módosításával novembertől kibővül. Egyebek között a jövőben a kisebbségi kultúrák támogatása is hozzá fog tartozni. Chmel a módosításokkal elégedett.
A miniszterelnök-helyettes első konkrét tervei között néhány eddigi törvény - például a sok vitát gerjesztő államnyelvtörvény - módosítását említette. Az államnyelvtörvényből a jövőben egyebek között kivennék a megsértéséért kiszabható pénzbüntetéseket, amelyek 100 eurótól 5000 euróig terjedhetnek. Napirenden van a kisebbségi kultúrák anyagi támogatásáról szóló törvény kidolgozása is.
"Ez elég nagy falat, de szeretnénk minél hamarabb előkészíteni" - jegyezte meg Chmel. Lehetséges határidőként az idei év végét jelölte meg.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.