Célzott segítséget ígér az Ódor-kabinet

odorkormany
Pozsony |

A kormány hétfőn elfogadott programnyilatkozata nem fektet különösebb hangsúlyt a magyar kisebbség helyzetére – nincs szó a kisebbségi törvényről, sem a Kisebbségi Hivatal létrehozásáról vagy a nyelvhasználati kérdésekről. Ódor Lajos kabinetje azonban továbbra is kiáll Ukrajna támogatása mellett, és célzott intézkedésekkel segítene a szegényeken.

„Tudatosítjuk, hogy az általunk azonosított problémákat nem lehet néhány hónap alatt megoldani. Ez azonban nem tántorít el bennünket attól, hogy megtegyük az első lépéseket. Valahol el kell kezdeni” – olvasható a kormányprogram bevezetőjében. A dokumentum elején kiemelik azt is, a kormány az eredményekre összpontosít, és két alapvető prioritást határoz meg. Az első kategóriában említik a rövid távú célokat, ahol 3 pontot neveztek meg – ezen belül első helyen az ország működésének biztosítása szerepel. „Kulcsfontosságú lesz olyan intézkedések kidolgozása és végrehajtása, amelyek segítik az alacsonyabb bevételű csoportokat a magas infláció és annak hatásai elleni küzdelemben. Emellett fontos, hogy az uniós tagságunk révén rendelkezésünkre álló pénzeszközöket hatékonyan használjuk fel, hogy minél kevesebb pénztől essünk el. További cél, hogy Szlovákiát nyugodtan elvezessük a szeptemberi demokratikus parlamenti választáshoz” – írják. A második pontot a felelősségteljes költségvetés kidolgozásának, a harmadikat pedig az ország nyugati külpolitikai irányultságának biztosításának szentelik.

A második csoportban a középtávú tervek szerepelnek, melyek célja olyan konkrét javaslatok kidolgozása a következő kormányok számára, amelyek hozzájárulnak az életminőség javulásához. A szakértői kormány hangsúlyozta a kevésbé tehetősek megsegítését, ehhez azonban célzott intézkedésekre van szükség – az általános megoldások nem fenntarthatók.

Jövő és demokrácia

A nyilatkozatba bekerült a miniszterelnök szívügye is, amire kinevezése óta figyelmeztet – a tehetségek Szlovákiába csábítása, illetve azok otthon tartása. „Közös erővel kell elérnünk, hogy fokozatosan megfordítsuk ezt a trendet” – írják, hozzátéve: ellenkező esetben semmi jó nem vár ránk. A harmadik pontban az uniós források hatékony merítése és felhasználása szerepel. „Javaslatokat fogunk tenni arra vonatkozóan, hogyan lehet ezeket az értékes forrásokat hatékonyabban, átláthatóbban és szakszerűbben kezelni” – olvasható a programban.

A demokrácia védelmével és a hibrid fenyegetésekkel kapcsolatos intézkedésekre már a kormányprogram első önálló fejezetében kitértek. Hangsúlyozták, Szlovákia már hosszú ideje az álhírek célkeresztjében van, melyek az orosz háború kitörése óta még inkább felerősödtek. A konkrét vállalások azonban ezen a területen elmaradtak, mindössze azt szögezik le: „A kormány proaktív kommunikációval, hatékony koordinációval és a külföldről származó legjobb gyakorlatok alkalmazásával kívánja megakadályozni a társadalom és a demokratikus elvek további erózióját”. Ebben a fejezetben említik a marginalizált roma közösségek megsegítését, a diszkrimináció elleni küzdelmet, valamint a civil szervezetek hatékony és átlátható támogatását. A közigazgatási rendszer reformjáról sem feledkeztek meg, elsősorban a decentralizáció folytatását, közigazgatás racionalizálását és korszerűsítését, a jogkörök igazságos felosztását, valamint az ellenőrző mechanizmusok módosítását említették. Konkrét lépéseket azonban nem vázoltak fel.

A kabinet legnagyobb kihívásai között az infláció elleni küzdelem szerepel. Ennek kapcsán megjegyezték, célzott segítségnyújtásra van szükség. A célzott kompenzációs segély kidolgozása érdekében a kormány kiértékeli az energiaárakkal kapcsolatos intézkedéseket, egyelőre azonban nem derült ki, milyen módon értékeli át a háztartásoknak nyújtott segítséget. A kormány a létminimum módosítását is belefoglalta programjába, amivel a legszegényebb rétegnek nyújtana támogatást.

Az államháztartást illetően az adózást érintő változások dominálnak – a munkát kevésbé, a fogyasztást viszont jelentősebben megadóztatná a hivatalnokkormányt.

Oktatás és egészség

Az egészségügy területén konkrétabb lépéseket is felvetettek, a DRG-rendszerrel kapcsolatban azt ígérik, 2024 januárjában már a térítési mechanizmus is elkészül. Nagy figyelmet szenteltek az uniós helyreállítási tervnek – a pályázatoknál a kivitelezhetőség lesz a legfontosabb tényező, a cél az uniós források „megmentése”. A rendelőintézetek számára létrehozzák a „kezelések katalógusát”, a rövid távú intézkedések sorát pedig a tüdőszűrés bevezetése zárja. Itt említik a jobb adatkezelés fontosságát, ami a működő egészségügyi rendszer alappillére.

Az oktatásban szintén meghatározták a prioritásokat: „A cél az, hogy megteremtsük a feltételeket ahhoz, hogy Szlovákiában minden tanár fokozatosan elsajátítsa új fő feladatát, amely már nem elsősorban a tananyag érthető elmagyarázása lesz, hanem elsősorban olyan feltételek megteremtése, amelyek mellett a tanuló önállóan tanul, és a tanár a vezetője a szükséges kompetenciák és készségek elsajátításának a folyamatában”. A gyermekek aggasztó mozgáshiányára reagálva a kormány 2023 szeptemberétől támogatja az Aktív iskola koncepciót is. A hosszabb távú célok között szerepel a tanári szakma vonzóbbá tétele és az iskolahálózat optimalizációja is. A kabinet prioritásként kezeli a hátrányos helyzetű gyermekek támogatását – azt ígéri, jelentést készít az inkluzív oktatás helyzetéről, annak hozzáférhetőségéről a marginalizált roma közösségekből származó, a fogyatékkal élő és a generációs szegénység sújtotta gyermekek szempontjából.

Ukrajna további támogatását szintén beleszőtték a kormány alapdokumentumába. A külpolitikai állásfoglalásban nincs változás – az Ódor-kormány továbbra is megbízható, elkötelezett partner szeretne lenni, aki előnyben részesíti a közös európai megoldásokat az egyoldalú lépésekkel szemben. „Ukrajna támogatása és a szolidaritás Szlovákia nemzeti érdeke. Továbbra is segíteni fogjuk Ukrajnát politikai, humanitárius, katonai és egyéb módon” – áll a nyilatkozatban.

Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke, az Összefogás-platform tagja azt kifogásolja, a kabinet megfeledkezett a kisebbségekről. „A kormányprogram tömör, gazdasági kérdésekben észszerű, ám bántóan hiányzik, hogy 28 oldalon teljesen megfeledkezik a magyar közösségről és a kisebbségekkel kapcsolatban csak egy-két általános megfogalmazást tartalmaz. Tudatosítjuk, hogy a hivatalnokkormány lehetőségei pár hónapos mandátuma idején rendkívül limitált lesznek, ám ez rossz üzenet” – véli Mózes.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?