Zuzana Čaputová szerint az ukrajnai háborúnak igazságos békével kell véget érnie. Rámutatott, ha Oroszország kivonja csapatait az ország területéről, a konfliktus azonnal befejeződhetne. Az államfő cáfolta, hogy Szlovákia katonákat küldene Ukrajnába. A kormányoldal, de az ellenzéki pártok nagy része is elítélte az orosz agressziót és kiállt Ukrajna mellett.
Čaputová: Igazságos békét!
Az Ukrajna elleni orosz invázió egy éves évfordulója alkalmából az államfő pénteken este röviddel este nyolc óra előtt tartott beszédet, amelyet a szlovák közmédia közvetített. Čaputová szerint Moszkva részéről semmi sem igazolhatja azt a szenvedést, amelyet Ukrajna lakosságának okozott. „Tömegsírok, kínzások, hazájukból elhurcolt emberek. Ez a mindennapi valóság Ukrajna azon részein, ahová az orosz katonák betették a lábukat” – mondta. Rámutatott, a nyugat és maga Ukrajna is az utolsó pillanatig megpróbálta elkerülni a háborút, most azonban egy igazságos békére kell törekedni. „Azonnal béke lehet, amint az orosz hadsereg kivonul Ukrajnából” – jelentette ki, de hozzátette, Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt nem akarja, az orosz terjeszkedés nem a békéhez vezet. Arról is beszélt, be kell tartani a nemzetközi egyezményeket, nem szabad elfogadni, hogy egy ország nyers erőt alkalmazva terjeszkedjen, hiszen akkor nem lenne garancia arra, hogy Oroszország, vagy más agresszor ne támadjon meg további államokat.
Nincs mozgósítás
A háború egy éves évfordulója alkalmából Čaputová arról is beszélt, azt a félelmet és szorongást, amelyet a szomszéd országban dúló háború vált ki, a hazai lakosságban manipulátorok használhatják ki. „Nem igaz, hogy katonáink Ukrajnába mennek harcolni” – jelentette ki az államfő. Arra emlékeztetett, a háború első pillanatától kezdve minden NATO tagállam deklarálta, nem küld katonákat Ukrajnába. „Szlovákia sem teszi ezt” – szögezte le, és arról beszélt, aki ennek az ellenkezőjét állítja, hazudik, vagy téved. „Hasonlóképpen nem igaz, hogy Szlovákia katonai mozgósításra készülne. Ez egy átlátszó hazugság, amelyet a szomszédos Csehországban folytatott államfői kampányban is használtak” – mutatott rá. Szlovákiában az ellenzéki Smer és a szélsőjobboldali Republika képviselői terjesztették azt az álhírt, hogy az országban akár katonai mozgósításra is sor kerülhet és az így besorozottakat Ukrajnába küldhetik. Ezt azonban a védelmi minisztérium cáfolta. Az államfő szerint a válságok kezeléséhez szükséges, hogy az ország polgárai ne üljenek fel a hazugságoknak. Čaputová egyben megköszönte az ukrajnai menekülteket segítő szlovákiai polgároknak és szervezeteknek az áldozatos munkájukat.
Ruszkik haza!
A három legfőbb közjogi méltóság, így Čaputován kívül Boris Kollár (Sme rodina) parlamenti házelnök és Eduard Heger (OĽaNO) ügyvezető miniszterelnök közös nyilatkozatot is kiadott, amelyben támogatják Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tízpontos béketervét. Ez utóbbi szerint a béke feltétele egyebek mellett, hogy Oroszország vonja ki csapatait Ukrajna nemzetközileg elismert határain kívülre. Ebbe a Krím-félsziget is beletartozik. A három szlovák legfőbb közjogi méltóság úgy látja, Ukrajnában most a demokrácia harcol az autoriter rémuralommal szemben. Kijelentik, Szlovákia érdeke, hogy segítse Ukrajna önvédelmét, illetve hogy a konfliktus ne terjedjen tovább, de az is, hogy az ország az Európai Unió tagja legyen. Leszögezték, továbbra is támogatják Kijevet politikailag, humanitárius segéllyel, gazdaságilag, de katonailag is.
A kormányoldal
Heger önálló nyilatkozatában a háború évfordulója kapcsán elmondta, továbbra is segíteni kell Ukrajnát, hiszen ez nemzetbiztonsági szempontból is Szlovákia érdeke. Boris Kollár, a Sme rodina vezetője, parlamenti házelnök a legfőbb közjogi méltóságokkal közös nyilatkozatban ítélte el az orosz agressziót. Igor Matovič, az OĽaNO elnöke kijelentette, ártatlan emberek tízezrei haltak már meg a mi szabadságunkért. „Legyünk hálásak nekik, és ne áruljuk el őket” – tette hozzá. Veronika Remišová (Za ľudí) kormányfőhelyettes az ukrajnai orosz invázió évfordulója kapcsán elmondta, tragikus, hogy a gyilkosságok már egy éve tartanak. Rastislav Káčer ügyvezető külügyminiszter pedig arról beszélt, továbbra is szükséges segítséget nyújtani Ukrajnának, egyúttal kiemelte, az Oroszországnak tett engedmények Szlovákia jövőjét is veszélyeztetnék.
Az ellenzék
A korábban koalíciós, most ellenzéki SaS elnöke, Richard Sulík szerint kizárólag az ukrán győzelem vezethet békéhez a térségben. Peter Pellegrini az ellenzéki Hlas vezetője a közösségi oldalán egy videóüzenetben először az ukrajnai háború szörnyűségeit sorolta. „Hogyan viselkednénk mi, ha ilyen balszerencse érne minket? Ugyanúgy segítséget kérnénk és azt várnánk, hogy ezt a támogatást meg is kapjuk” – folytatta, majd arról beszélt, nem fogadható el, hogy az egyik ország erőszakkal szállja meg egy másik állam területét. „Ezzel nekünk is megvannak a szomorú történelmi tapasztalataink, ezen keresztül kellene értelmeznünk az Ukrajnai konfliktust is” – tette hozzá.
A Smer szerint a háborúnak nem a fegyverszállítás a megoldása, hanem a béketárgyalások. A párt szerint Szlovákia feladata a humanitárius segítségnyújtás. Az Ukrajna elleni támadást elítélik és a nemzetközi jog megsértésének tartják, de úgy gondolják, az Egyesült Államok és Oroszország közi konfliktusról van szó.
A parlamenten kívüliek
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke Facebook-bejegyzésében egyértelműen kijelenti, a háború kitöréséért Oroszország a felelős, de úgy gondolja, az azóta történt eseményekért másokat is felelősség terhel. Nem pontosította azonban, kikre gondol. Szerinte mihamarabbi fegyverszünetre van szükség. Sólymos László a Szövetség Országos Tanácsának elnöke hangsúlyozta, az Európai Uniónak és a NATO-nak egységesnek kell maradnia. „Ha valaki egy év után sem látja, vagy nem akarja látni, hogy a szomszédunkban dúló háborúban ki az agresszor, kit terhel a felelősség mindazért, ami 2022. február 24-e óta történt Ukrajnában, az vak vagy oroszbérenc” – írja a közösségi oldalán.
A Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka hangsúlyozta, Ukrajnát a szlovákiai előre hozott választás után is egészen addig támogatni kell, amíg győzelmet nem arat. Rámutatott, egyes pártok cinikusan gyűlöletkeltésre és a kampányukra használják ki ezt a témát. „Felszólítjuk őket, hogy ezt hagyják abba" – mondta. A KDH megköszönte a lakosság ukrajnai menekültek iránt tanúsított szolidaritását, a párt emlékeztetett, hogy mi is érezzük a háború következményeit, például a megemelkedett energiaárak vagy a még inkább megosztott társadalom formájában.
Pozsonyi installáció
Az Ukrajna elleni orosz invázió egy éves évfordulója alkalmából a Magna civil szervezet Pozsonyban installációval hívja fel a figyelmet arra, hogy a háború sújtotta országban maradt gyerekek továbbra is életveszélyben vannak, szükségük van a segítségre. Az egészségügyi és humanitárius szervezet a szlovák főváros forgalmas közterein hullazsákokat helyezett el, amelyeket úgy töltöttek ki, hogy gyermekek holttestének alakját vegyék fel. A hivatalos adatok szerint az orosz agresszió következtében négyszáznál is több gyerek halt meg és további 1,5 millió van veszélyben. Az Ukrajnával való szolidaritás jegyében az ukrán zászló sárga-kék színeivel világítják ki a pozsonyi várat és az elnöki palotát. Este hétkor pedig az elnöki palota elől gyertyásmenet indult az pozsonyi ukrán nagykövetséghez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.