Ľuboš Machala és Martina Šimkovičová
A kulturális minisztérium bojkottálhatja az állami alap működését, büntetőfeljelentést tett az SaS
Büntetőfeljelentést tett az SaS hivatali jogkörrel való visszaélés miatt, mert nyár óta működésképtelen az állami Művészeti Alap (FPU). A kultúra finanszírozására szolgáló testület tanácsa a tavaszi törvénymódosítás óta egyszer volt határozatképes, ezért nagyon lassan halad a 2025-ös pályázati felhívások kiírása. Az FPU több mint 30 millió euró elosztásáról dönt.
Az idén májusban elfogadott törvénymódosítás értelmében az FPU 13 tagú tanácsába a tagok többségét, 7 főt saját hatáskörben a kulturális miniszter jelöl. A miniszter júniusban 6 új tagot nevezett ki, de közülük a tanács nyáron meghirdetett ülésein csak egy, Ján Hrkút vett részt.
Mivel a tagok többsége – a miniszter kinevezettjei – nem vett részt az ülések túlnyomó többségén, azok nem voltak határozatképesek, így a tanács nem tudta rendesen elindítani a 2025-ös pályázatokat.
Hrkútot ráadásul szeptemberben le is váltotta a miniszter, feltehetően azért, mert a minisztérium akarata ellenére részt vett az üléseken.
A Hlasnak sem tetszik az FPU-ban kialakult helyzet
Az SaS ezért pénteken feljelentést tett a főügyészségen hivatali jogkörrel való visszaélés miatt. Szerintük ugyanis a miniszter által delegált tagok szervezetten bojkottálják a tanács, és ezzel együtt az FPU működését.
Nem vagyunk hajlandóak tovább nézni, ahogyan Martina Šimkovičová kulturális miniszter és Lukáš Machala tönkre teszik a kultúrát Szlovákiában
– magyarázta a feljelentést Branislav Gröhling, az SaS elnöke. A feljelentést ismeretlen tettes ellen tették.
Az FPU irányítása, illetve nem irányítása nem tetszik egyes koalíciós képviselőknek sem. A tanács legutóbbi, szerdai sikertelen ülésén részt vett Roman Malatinec (Hlas) parlamenti képviselő is, aki nagyon csalódott volt az ülés után.
A koalíciós patnereink biztosítottak arról, hogy ha nem fog működni az alap, akkor megváltoztathatjuk. Ma azt látjuk, hogy nem működik
– mondta az ülés után a DenníkN-nek Malatinec. Azon az ülésen éppen 900 ezer euróról dönthetett volna a tanács, amely a városokban és a falvakban működő könyvtárak működését támogatta volna. „Ez a pénz az ország könyvtárait segítette volna, az önkormányzatok számolhattak volna vele, beépíthették volna a költségvetésükbe” – mondta Malatinec.
Ő és másik hlasos képviselőtársa Samuel Migaľ egyébként is rossz viszonyban van az SNS-szel, ők azok, akik csütörtökön blokkolták a sportminisztérium két törvényének elfogadását. A törvények elfogadásának feltételeként azt is követelik, hogy az SNS ne akadályozza tovább az alap működését.
Az SNS szerint minden rendben
Az SNS egyébként nem tartja problémának, hogy a kulturális minisztérium kinevezettjei akadályozzák az FPU munkáját. Roman Michelko (SNS) a parlament kulturális bizottságának elnökét nem zavarja, hogy a tanács tagjai nem vesznek részt az üléseken. A tanácstagok egyébként törvényben meghatározott honoráriumot kapnak munkájukért, ez akkor is jár nekik, ha az üléseken nem vesznek részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.