<p>Jóváhagyta a parlament a jogi személyek felelősségre vonásáról szóló jogszabályt, mely lehetővé teszi, hogy a törvénysértő cégeket a jövőben mintegy 50 bűncselekmény miatt felelősségre vonhassák. </p>
Büntethetőek lesznek a jogi személyek
Pozsony |
Az ellenzék szerint a törvény csak az adóügyi visszaélésekre jelenthet megoldást, más gazdasági bűncselekményekre viszont nem reagál megfelelően. Tíz évig dolgozott az igazságügyi minisztérium a jogi személyek felelősségre vonására vonatkozó törvénytervezeten, melynek elfogadására több nemzetközi szervezet és egyezmény kötelezi Szlovákiát. Eddig a törvénysértő vállalatokat nem tudták büntetőjogilag felelősségre vonni, csak egyéb intézkedésekkel léphettek fel ellenük. A vállalatok és egyéb jogi személyek ellen júliustól ötven fajta bűncselekmény, köztük a kenőpénz elfogadása, a kenőpénz felajánlása és a közvetett korrupció, a nem hivatalos bevételek elosztása, a bűncselekményekből származó pénzek legalizálása, az értékpapír- és a pénzhamisítás, a fegyvertartás és a fegyverkereskedelem miatt indítható büntető eljárás. Büntethető lesz a környezet veszélyeztetése és az illegális szemetelés is. Alojz Hlina (független) kezdeményezésére a jogszabály az uzsorások különböző praktikáit is bünteti. A törvény alapján 1500 és 1,6 millió euró közötti pénzbírság róható ki, de akár fel is számolhatják a cégeket, vagy elkobozhatják vagyonukat. A bíróság azt is betilthatná, hogy a törvénysértő intézmény állami vagy uniós támogatásért folyamodjon. Daniel Lipšic szerint az igazságügyi tárca a törvény megalkotásakor engedett a gazdasági csoportok lobbijának. „A jogszabály csak az adóvisszaélésekre reagál hatékonyan, a gazdasági visszaélések többségére nem. A cégek ritkán követnek el szexuális bűncselekményt, pedig ezért büntethetőek lesznek. Viszont számtalanszor nem fizetik ki a béreket, nem adnak alkalmazottaiknak végkielégítést, de a különböző csalásokért sem lehet majd felelősségre vonni őket” – magyarázta a Nova elnöke. Ráadásul Lipšic szerint a Váhostavot a most jóváhagyott törvény alapján sem lehetne felelősségre vonni, holott nem fizetett beszállítóinak, és valószínűleg a csődvédelmi eljárásba is beavatkozott. „A jogszabálynak a nagy konzorciumokra is vonatkoznia kell, azok sem állhatnak a törvény felett” – jelentette ki Lipšic. A képviselő tovább bővítette volna a büntethető cselekmények számát, a smeres képviselők azonban egyetlen erre vonatkozó javaslatot sem támogattak. (TASR, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 11.25.
Verekedés tört ki a szerbiai parlamentben
2024. 11.22.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.