Bugár Béla nyerte ankétunkat

Az Új Szó december 27-én ankétot hirdetett, Ki 2005 szlovákiai magyarja? címmel. Nevezni a lapban megjelent szelvényeken lehetett, a tíz legtöbb nevezést kapóra pedig rövid szöveges üzenetek formájában lehetett szavazni. Tegnapig.

Politikus és sportoló küzdött az elsőségértTASR és SITA-felvételA döntőbe két BB, egy élsportoló – Borbély Balázs – és egy politikus – Bugár Béla – került. A hajrában aztán az MKP elnöke elhúzott a Kaiserslauten vendégjátékosa előtt.

Bugár jövőre kimaradna

Ez megtiszteltetés, reagált gratulációnkra Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártja elnöke, ankétunk nyertese. De rögtön hozzá is tette, ugyanakkor óriási felelősség is ez az eredmény, hiszen azt jelenti: az emberek elvárásai óriásiak vele szemben. „Szerintem vannak nálamnál nagyobb szlovákiai magyarok is, írók, művészek, tudósok, akik rengeteget tettek a szlovákiai magyarságért” – mondta szerényen Bugár. Felvetésünkre, hogy figyelte-e az eredmények alakulását, annyit mondott: igen. „Duray Miklóssal kértük is az Új Szót, hogy vegyenek le bennünket a listáról, mert nem tartottuk jónak, hogy egyfajta politikusok közti versengéssé fajuljon a szavazás.” (Mi ezt nem tehettük meg az olvasókkal szemben – a szerk. megj.) Bugár szerint legközelebb ki kellene hagyni a politikusokat a versengésből. Ő maga ugyan nem szavazott, de a lánya egyszer küldött sms-t az apukára. Aztán elvették a szülők a gyermek mobilját, „de nem emiatt” – mondta Bugár. Jövő héten szombaton egész oldalas interjút olvashatnak a győztessel.

Borbélynak tartást adott

„Megtiszteltetés volt számunkra, hogy Balázs helyet kapott ebben az ankétban, nem is gondoltuk volna, hogy ilyen előkelő helyen végezhet” – mondta érdeklődésünkre Borbély Lajos, Borbély Balázs édesapja (Az Artmedia egykori kapitányát lapzártánkig nem sikerült elérni – a szerk. megj.). „Különösen ha azt vesszük figyelembe, hogy milyen széles volt a választási lehetőség, az élet minden területéről akadt nevezett személyiség.” Borbély Lajos elmondta, természetesen a család is küldött egy-két szavazatot, de a végeredményt nem tartották fontosnak. „Az emberek elsősorban a labdarúgáson keresztül ismerik, de a szavazatok számát látva azt kell mondanom, kellemesen csalódtunk. Amikor telefonon beszéltem Balázzsal, mindig megemlítettem neki, hogyan áll az ankétban” – mondta a meghatott családfő. „Ezúton is szeretném, az ő nevében is megköszönni a rá szavazóknak a támogatást, ez lelki tartást adhat neki ebben az átmeneti időszakban, amikor Németországban egyedül, sérüléssel bajlódva kell megbirkóznia a légiós élet buktatóival” – tette hozzá.

Jelzésértékű nevek

Akárki nyerte az Új Szó ankétját, kijelenthetjük: a győztes nem feltétlenül mindenki kedvence, ugyanakkor ezt sem lehet kizárni – mondta lapunknak Öllős László politológus, aki szerint az ilyen típusú felmérések nem tükrözik a valóságot.

„Olyankor, hogyha a lista már a kialakítás folyamán és a sorrend megállapításánál attól függ, hogy a polgárok maguk mennyire vesznek ebben részt, mennyire telefonálnak vagy küldenek sms-t, akkor az így létrejövő minta nem reprezentatív. Elsősorban azt jelzi, hogy egyik vagy másik ismert személy hány embert tud megmozgatni olyan irányban, hogy telefonáljon, küldjön üzenetet. Az viszont nem derül ki, a nagy többség mit gondol” – magyarázta az elemző. Vagyis önmagában ugyan érdekes tény, hogy az első tíz közé négy politikust és három sportolót juttattak az olvasók, ám ez alapján nem állapítható meg például az, hogy az élet más területein vagy egyéb szakmákban nem létezhet még náluk is szimpatikusabb személy, csak éppen nem jutott eszébe senkinek őt jelölni. „Minden egyes jelöltnek meglehetnek a maga hívei, s a kérdés az, melyik csoportot sikerült jobban mozgósítani” – jegyezte meg tömören Öllős László. Ezenkívül nem elhanyagolható tényező, hogy az ilyen ankétok eléggé szokatlanok: a szlovákiai magyarság nem szokta meg, hogy ilyesmibe bekapcsolódjon. Az mindenestre szembetűnő, hogy a jelöltek között nem volt egyetlen hölgy sem – nemcsak az első tíz között, hanem a javasoltak közt is csak alig. Öllős szerint ez azzal függhet össze, hogy a szlovákiai magyar közéletben aránylag kevés a nő. (-rn-, sk, sz. a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?