Pozsony. Brüsszelben akarnak tiltakozni az egészségügyi dolgozók az alacsony bérek, valamint az állami és az önkormányzati nonprofit intézményekben tapasztalt fizetéskülönbségek miatt.
Brüsszelbe viszik az alacsony bért
A szakminisztérium szerint a szakszervezet brüsszeli tiltakozása korai, mivel a következő években a bérek gyors emelkedése várható, sőt azt állítja, hogy már ma is sokkal többet keresnek az orvosok és az ápolók, mint a kormány megalakulásakor. „Az orvosok átlagkeresete a 2005-ös 31 494 koronáról (984,19 euró) 41 589 koronára (1299,66 euró), az ápolóké 15 238 koronáról (476,19 euró) 21 429 koronára (669,66 euró) emelkedett” – állítja Silvia Horváthová, a tárca szóvivője. Szalay szerint azonban ez csak az egyetemi kórházakra vonatkozik, a regionális intézményekben sokkal kevesebbet keresnek. „Ebbe az adatba beleszámolták a túlórákat, valamint a kiemelt fizetésű orvosok keresetét is” – magyarázta a szakszervezeti vezető. A kórház vezetősége ugyanis kénytelen kiemelt fizetést adni egyes hiányszakmák képviselőinek, mint például az aneszteziológusoknak. Az érdekvédelem tárgyal a lehetséges béremelésről a regionális intézményeket képviselő szervezettel, a Szlovákiai Kórházak Szövetségével, de egyelőre nem tudtak megegyezni. A megbeszélések döntőbíró előtt folytatódnak; annak határozatát mindkét fél kötelezőnek fogadja el magára nézve. Ha a döntőbíró úgy látja, hogy a kórházaknak lenne lehetőségük a béremelésre, akkor meg kell adniuk a magasabb fizetést. (lpj)
„Betegek lesznek” a szakorvosok
Pozsony. Munkabeszüntetéssel akar több pénzt követelni a biztosítóktól a Szlovák Szakorvosok Uniója pénteken, május 30-án. Egyúttal így akarja rákényszeríteni az államot, hogy több pénzt juttasson az egészségügybe. „Elég volt az ígéretekből, duplázzák meg a finanszírozásra szánt összeget” – követeli Andrej Janco, a szakorvosok szervezetének elnöke. Hivatalosan nem sztrájk lesz, hanem arra kérik a dolgozókat, hogy jelentsenek beteget, ezzel indokolják távollétüket. Janco abban bízik, hogy a felhíváshoz a lehető legtöbb orvos és ápoló csatlakozik. „A magánrendelőkben dolgozóknak azt javasoljuk, hogy egész nap tartsanak zárva, a kórházi dolgozók pedig legalább egy órát hiányozzanak” – mondta lapunknak Janco. A felhíváshoz egyelőre egyetlen egészségügyi szakszervezet sem csatlakozott, és a kórházak is azt jelentik, hogy pénteken a megszokott módon dolgoznak. (lpj-)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.