Brüsszel felé figyelnek a régiók

Együttműködési megállapodást írt alá tegnap Pozsonyban Győr-Moson-Sopron megye és Pozsony megye önkormányzata. Az egyezményről és a jövőbeni együttműködés lehetőségeiről Ivanics Ferencet, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés elnökét és Ľubo Romant, Pozsony megye elnökét kérdeztük.

Ľubo Roman és Ivanics FerencLőrincz Adrián felvételeMiként értékelik a keretegyezményt?

Ivanics Ferenc: Amit nem tartalmaz, az a legfontosabb benne: az akarat. Amit aláírtunk, az az akarat látható része, ám én inkább azt tartom fontosnak, hogy dinamikusnak mondható, előremutató lehet az együttműködésünk. Az elkövetkező egy év munkája határozza majd meg, hogy mely területeken akarunk és tudunk együttműködni. Azt igyekszünk figyelembe venni, hogy két olyan ország megyei önkormányzatairól van szó, amelyek gazdaságilag még nincsenek erejük teljében. Mindkettő jól fejlődik és egyre erősebb, de vannak még területek, például a szociális ágazat, amelyek komoly, de még hiányzó befektetéseket igényelnek. Úgy hiszem, egyrészt az Európai Unió felé közösen hatékonyabban léphetünk fel, de hatékonyabbak lehetünk az olyan napi gondok megoldásában is, amelyek a határon átnyúló együttműködést érintik.

Ľubo Roman: A megállapodást Pozsony megye további sikerének tekintem. Ha valakivel együtt akarunk működni, annak mindig meg kell vetni az alapját. Most azt a dokumentumot írtuk alá, amely alap ahhoz, hogy megkezdhessük együttműködésünket például két város, Pozsony és Győr között vagy például Malacka és Mosonmagyaróvár között. Ki kell dolgoznunk a végrehajtási tervezeteket.

Pozsony megye számára a közeljövőben melyek a legfontosabb konkrét célok?

Ľubo Roman: Az idegenforgalom terén szeretnénk elérni, hogy jövőre befejeződhessen a Mosonmagyaróvár és Pozsony közti kerékpárút. Adódnak még gondok, például a két megyei elnöknek kell „kilobbiznia”, hogy a kerékpárosok szép környezetben kelhessenek át a határon. Közös vállalatokat kívánunk létrehozni a gyümölcstermesztés, a szőlőművelés és borászat terén, hogy például a Szenci járás és Mosonmagyaróvár környéke is elkezdhessen együttműködni. Ami a kultúrát illeti: a jelentős pozsonyi magyar kisebbségre építve szeretnénk magyar kulturális napokat rendezni, úgy, hogy ezen a rendezvénysorozaton Győr-Moson-Sopron megye is bemutatkozhasson. Az oktatásügyi együttműködést nemcsak a magyar nyelvre, hanem például a sportoktatásra is kiterjesztenénk. A közlekedés terén többet kell lobbiznunk Brüsszelben, hogy befejezhessük a Bécs–Pozsony–Győr közúti háromszöget, hogy erre is találjunk pénzt. Az együttműködés lehetőségét leginkább Brüsszel irányában látom, mert mindkét fél oda jár majd pénzt kérni, s ha együtt megyünk, könnyebben meg is kapjuk, mint ha külön-külön igényelnénk. Ha e téren összehangoljuk a lépéseinket, sokat elérhetünk.

Győr-Moson-Sopron megye mely területeken tartja a legfontosabbnak az együttműködést?

Ivanics Ferenc: Az egyik a gazdasági erőtér létrehozása. Van egy nagyobb ívű tervezetünk Dél-Morvaországgal, Alsó-Ausztriával és Burgenlanddal is. Ez tágabb környezet, amelyben meg kell találnunk Győr-Moson-Sopron, illetve Pozsony megye helyét is. Fontosnak tartom továbbá az együttműködést azokon a területeken, amelyek nem ismernek határokat: környezetvédelem, katasztrófavédelem. Győr-Moson-Sopron megyének van egy fontos tervezete: egy észak–déli útvonallal kellene levezetni a Baltikum felől Pozsonyon keresztül Magyarországra érkező forgalmat. Ezt is közös feladatnak tekinthetjük.

Mi a véleménye Ľubo Roman felvetéseiről, hogy közös mezőgazdasági, borászati és gyümölcsfeldolgozó vállalkozásokat kell létrehozni?

Ivanics Ferenc: A rendszerváltozás után felértékelődött ez a fajta tevékenység. Győr-Moson-Sopron megyének két értékes borvidéke van, támogatásukra az elmúlt években jobban odafigyeltünk. Bízom abban, hogy amit Burgenlandban elértek a bortermelés kapcsán, az erre a vidékre is áthozható és közös eredményeink lehetnek. A mezőgazdaság egyéb területeiről az mondható el, hogy mindannyian a tágabb Duna mentén élünk, vagyis hasonló adottságú területeken, ugyanakkor pontosan tudjuk, hogy az Európai Unió a belső piacát a csatlakozó országokkal szemben is keményen védi majd. Azt hiszem, ebben közösen kell fellépnünk.

Pozsony megye egy része magyar lakosságú. Ön szerint számukra mi lehet az együttműködés hozadéka

Ivanics Ferenc: Van egy együttműködésünk Hármas Duna-vidék Eurorégió néven; ez a csallóközi és mátyusföldi településekből alakult térségfejlesztési társulással való együttműködést jelenti. Az eddigiek alapján és a későbbiekben is Győr-Moson-Sopron megye önkormányzatának meg kell találnia azt a helyes utat, amelyen keresztül az önkormányzati kerületek támogatása mellett a magyar kisebbség is jó együttműködést tud életben tartani.

A kétoldalú együttműködés egy cseh–osztrák–szlovák–magyar kooperációba is beilleszthető. E téren milyen elképzelései vannak?

Ľubo Roman: Nemrégiben jött létre a Duna Menti Régió, vagyis Dél-Morvaország, Alsó-Ausztria, Burgenland, Bécs, Pozsony és Nagyszombat összefogása. Ez egy szélesebb régió. Én Alsó-Ausztria (amellyel már van nemzetközi szerződésünk), Burgenland, Pozsony és Győr együttműködését jó kiindulási alapnak tartom a nagyobb tervezetek megvalósításához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?