Biztosítás nélkül ne induljunk útnak

<p>A külföldi utazások nagy kellemetlensége, ha hirtelen megbetegszünk, baleset ér, vagyis orvosi ellátásra szorulunk. Ezért saját érdekünkben feltétlenül szükséges, hogy az Európai Unió tagállamiba ne induljuk el az uniós egészségbiztosítási kártya nélkül (ezt az egészségbiztosítónk állítja ki), az unión kívüli országokba pedig kössünk utasbiztosítást -ezt egyébként érdemes megtenni az uniós országokba is, ugyanis szélesebb körű ellátás költségeit téríti.</p>

Az uniós egészségügyi kártya előnye, hogy ha az uniós tagállamokban, ezenkívül Svájcban, Izlandon, Norvégiában és Lichtensteinben egészségügyi ellátásra szorulunk, akkor az orvos ugyanolyan feltételek mellett lát el minket, mint az adott ország helyi pácienseit. Tehát ugyanolyan feltételek érvényesek ránk is, mintha az adott ország állampolgárai lennénk. Tehát ha egy kezelés ingyenes, akkor számunkra is az, ha részben téríteni kell, akkor mi is kötelesek vagyunk azt téríteni. Ugyanez érvényes a gyógyszerkiváltásnál is. Hátránya, hogy csak az állami egészségügyi intézményekben érvényes, illetve azokban, amelyeknek szerződésük van az ottani társadalom- és egészségbiztosítókkal. A Szlovák Biztosítók Szövetségének vezetője, Jozefína Žáková szerint mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni. „Kellemetlen meglepetésben lehet részünk, ugyanis ha kiderül, hogy az adott helyen csak magánorvosok vannak, vagy ha van is állami orvos, készpénzben a helyszínen kéri az önrész megfizetését, ezt az uniós kártya nem fedezi“ - mondta Žáková. Ugyanígy nem fedezi a kórházba szállítás, a hazaszállítás költségeit sem, nem terjed ki az esetleges balesetnél a sérült roncsból való kivágására. Utólag a szlovák egészségbiztosító természetesen a szlovák tarifák szerint téríti meg a külföldi intézmény számára az ellátást, ami általában sokkal magasabb összegű, mint az itthoni.

Ezért mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni, amely minden költséget megtérít, természetesen csak a biztosított összegig, ha ennél magasabb a kár, vagy a kezelés költsége, akkor azt magunk fizetjük. A biztosított összegig téríti a biztosító az orvosnál a kifizetett önrészt, a szállítást, az orvosi ellátás, kórházi kezelés költségeit a magánorvosoknál is, a poggyászkárokat, az úgynevezett asszisztensszolgáltatást is, például szükség esetén a tolmácsot.

A biztonságos utazásunk érdekében tehát uniós egészségügyi kártyát is vigyünk magunkkal, és kössünk utasbiztosítás. S rendkívül fontos, hogy ne felejtsünk el számlát kérni minden tételről, amit kifizetünk, a hazai egészségbiztosítók és magánbiztosítók ugyanis csak ekkor térítik meg az összeget. (sán, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?