Bírál az Amnesty International

Pozsony. A romákat ért jogsértéseknek szenteli a legnagyobb teret az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet Szlovákiáról szóló idei jelentése is. Csakúgy, mint 2006-ban, tavaly is a romák diszkriminációja volt az egyik legnagyobb probléma az emberi jogok területén.

Pozsony. A romákat ért jogsértéseknek szenteli a legnagyobb teret az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet Szlovákiáról szóló idei jelentése is. Csakúgy, mint 2006-ban, tavaly is a romák diszkriminációja volt az egyik legnagyobb probléma az emberi jogok területén. „Az elmúlt évekhez képest nem történt jelentős előremozdulás” – szögezte le Branislav Tichý, az AI szlovákiai szervezetének igazgatója. „Sok roma továbbra is a társadalom peremén és szegénységben él” – áll a jelentésben. A roma gyerekek egy részét indokolatlanul kisegítő iskolákba irányítják, csökkentve ezzel esélyeiket, némely régiókban elkülönített roma iskolák vannak. A roma telepeken nincs víz, villany, és megfelelő közlekedés híján el vannak zárva a környező településektől. 2007. szeptemberében Érsekújvárból több mint 200 romát akaratuk ellenére kitelepítettek, miközben nem gondoskodtak megfelelő pótlakásokról – olvasható az AI jelentésében, mely a 2006-os értékeléshez hasonlóan ismét szót ejt a roma nők illegális sterilizációjáról is. „A kassai Alkotmánybíróság döntése értelmében 50 ezer korona kártérítést fizettek három roma nőnek, akiket 1992 és 2002 között beleegyezésük nélkül sterilizáltak” – írja az Amnesty International.

A megoldatlan Malina-ügy

„A kisebbségek és a külföldiek továbbra is rasszista támadások célpontjai. A kormányon kívüli szervezetek aggályukat fejezték ki, hogy az ilyen támadások száma még nőtt is” – olvasható a jelentésben. Hasonlóan, mint a 2006-os értékelésbe, a tavalyiba is bekerült Malina Hedvig ügye, a nemzetközi szervezet részletesen leírja a Nyitrán megvert magyar lány megpróbáltatásait. „Májusban Malina Hedvig az alkotmánybírósághoz fordult, miután a rendőrség leállította a nyomozást az etnikai indíttatású támadás ügyében. A rendőrségi vizsgálat 2006 októberében arra az eredményre jutott, hogy Malina Hedvig kitalálta a vallomását, és 2007-ben hamis tanúzás miatt ellene indult eljárás. 2007 júliusában Ján Packa országos rendőrfőkapitány beismerte, hogy Malina Hedviget megtámadták, de nem úgy, ahogy azt a lány leírta. Szeptemberben Dobroslav Trnka főügyész elmondta, hogy néhány vizsgálati bizonyíték elveszett a rendőrség és az ügyészség eljárási hibái miatt. Malina Hedvig 2007 novemberében panasszal fordult a Nemzetközi Emberjogi Bírósághoz, mert a szlovák hivatalok részéről embertelen és megalázó bánásmódban volt része” – emlékeztet az Amnesty International jelentése.

Idegengyűlölet

A kisebbségek tagjait, külföldieket és színes bőrűeket ért támadásokból is többet felsorol a jelentés. Az emberjogi szervezet megemlíti a terrorizmussal vádolt Musztafa Labszi algériai állampolgár esetét, akit 2007 májusától Szlovákiában tartanak fogva, s a kassai Kerületi Bíróság Algériába való kiadatásáról döntött. Az AI szemére veti a szlovák kormánynak, hogy elfogadta az algériai fél „diplomáciai garanciáját” arra, hogy Labszit hazájában nem fogják bántalmazni, megkínozni, és nem ítélik halálra.

Rendőri brutalitás

A kazah származású lengyel újságíróval való bánásmódot is bírálja az Amnesty International – Balli Marzec 2007 novemberében egyedül tüntetett Pozsonyban a köztársasági elnök palotája előtt, így tiltakozva a kazah elnök látogatása ellen. A tiltakozást az újságíró előre bejelentette, a törvényekkel összhangban történt, a rendőrség mégis letartóztatta, sőt bántalmazták is. Miután szabadon engedték és elhagyta az országot, meg kellett őt műteni belső sérülések miatt.

Čaplovičnak nincs ideje

Dušan Čaplovič emberi és kisebbségi jogokért felelős kormányalelnök egyelőre nem kívánt reagálni az Amnesty jelentésére. „A jelentés nagyon friss, s bevallom, még nem volt időm áttanulmányozni. Mivel nem ismerem az anyagot, nem szeretnék véleményt mondani” – mondta lapunknak a kormány emberi jogokért felelős alelnöke.

A belügy visszavág

A belügyminisztérium bírálja az Amnesty International jelentését, szerinte a Malina Hedvigről és a kazah újságíróról szóló, valamint a rasszista támadásokkal kapcsolatos részek pontatlanok. „A Malina-ügyről szóló rész pontatlanul idézi a rendőrfőkapitány kijelentéseit” – állítja Erik Tomáš szóvivő. Hozzátette, a nyomozás eredményét hivatalos szerv nem vonta kétségbe, az ügyet vizsgálja az ügyészség. Róbert Kaliňák belügyminiszter arról, hogy Malina Hedvig és a kazah újságíró esete is bekerült a jelentésbe, annyit mondott, nem ez az első eset, hogy az Amnesty International téved. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?