Párkány. A helyi mentőszolgálat a biztosítók új fizetési rendszere miatt a tavalyihoz képest 45%-kal kevesebb pénzből kénytelen gazdálkodni. Az októbertől működő állomás munkájára már a kezdetektől fogva nagy volt az igény.
Betegszállítás határok nélkül?
Párkány. A helyi mentőszolgálat a biztosítók új fizetési rendszere miatt a tavalyihoz képest 45%-kal kevesebb pénzből kénytelen gazdálkodni. Az októbertől működő állomás munkájára már a kezdetektől fogva nagy volt az igény. A 24 órás mentőszolgálat létrehozásához szükséges közel 6 millió korona 70%-át állami támogatásból, a fennmaradó 30%-ot a régió településeinek, illetve helyi vállalkozóknak köszönhetően sikerült előteremteni. A biztosítók idén életbe lépett hozzájárulási rendszere miatt viszont félő, hogy a mentőszolgálat jövője kérdésessé válik.
„Bár intézményünk anyagi lehetőségei erősen korlátozottak, a mentőszolgálat működésének fenntartása elsődleges szempont számukra, s mindent megteszünk azért, hogy tovább tudjunk dolgozni” – mondta lapunknak Matuška László, a párkányi egészségügyi központ igazgatója. A kapott támogatásoknak köszönhetően a párkányi országos viszonylatban a legmodernebb technikai háttérrel rendelkező mentőszolgálatok közé tartozik. A sürgősségi ellátást végző két mentőautó egyike minden tekintetben megfelel a legszigorúbb követelményeknek is, s kihasználtsága szinte maximális. Az állomásra naponta átlagosan három, esetenként azonban akár 6-8 riasztás is érkezik, s figyelembe véve azt, hogy egyes esetekben a betegeket az ötven kilométerre fekvő újvári kórházba szállítják, ez gyakran napi nyolc órás folyamatos kihasználtságot jelent. „Az elmúlt két hónap folyamán 107 esetben riasztottak bennünket. Munkánkat viszont jelentősen könnyítené, ha a hozzánk befutó hamis riasztások száma csökkenne, és sürgős esetekben lehetővé válna a betegek egy részének a szomszédos esztergomi kórházban történő ellátása is” – fűzte hozzá dr. Adriana Povinská, a mentőszolgálat főorvosa.
A két város egészségügyi összefonódásának gondolata már a múlt évben felvetődött. Ennek elősegítésére tavaly októberben megszületett az együttműködést szorgalmazó szándéknyilatkozat. „Az összefogás gondolatát Párkány önkormányzata a kezdetektől fogva teljes mértékben támogatta, de sajnos a kézzelfogható eredmények megszületése érdekében most már az illetékes egészségügyi szerveken a sor, hogy az egymás közti egyeztetések után megkezdődhessen az érdemi munka. Természetesen az összefogásban a két ország kormányának is mihamarabb egyezségre kellene jutnia, ami a jelenlegi viharos politikai helyzetben nem könynyű feladat” – mondta az Új Szónak Fekete László, Párkány alpolgármestere.
Derűlátóan vélekedik a helyzetről dr. Sólyom Olimpia, az esztergomi Vaszary Kolos Kórház főigazgatója. „Ha a kétoldalú tárgyalások a kellő ütemben haladnak tovább, elképzelhetőnek tartom, hogy a párkányi régió betegeinek esztergomi ellátása akár már a jövő évben lehetővé válik. Jelen pillanatban viszont nagyrészt a két ország társadalombiztosítási szerveinek megállapodását várjuk. A helyzet előmozdítása érdekében próbáljuk ösztönözni a magyarországi illetékes minisztériumokat is, hogy a Szlovákia és Csehország között fennálló együttműködési rendszerhez hasonló kooperáció alakuljon ki e két ország között is” – tette hozzá a főigazgató. A közös munkára irányuló szándékot az is jelzi, hogy az esztergomi kórház dolgozói januárban látogatást tettek újvári kollégáiknál, s várhatóan e hónapban egy szlovákiai orvoscsoport is ellátogat Esztergomba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.