Berényi: „Nem érzem magam politikailag elhasználtnak”

<p>Amikor a választási eredményt meglátta, felmerült benne, hogy otthagyja a politikát. AzMKPúj elnökeként az a célja, hogy megfiatalítsa a pártot, és visszavigye a parlamentbe. Berényi Józseffel beszélgettünk.</p>

* Foglalkozása magyar–történelem szakos tanár. Mi vitte a politikába?

1989-ben egyetemistaként, mint a diákszövetség küldötte kerültem a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) listájára, a Független Magyar Kezdeményezésen keresztül. Így 1990 és 1992 között parlamenti képviselő voltam. Az MKP-ba pedig a Magyar Polgári Pártból kerültem.

* Miért döntött úgy, hogy megpályázza az MKP elnöki tisztségét?

A választási vereség után sokan felhívtak, Dél-Szlovákia összes régiójából. Mindebből azt szűrtem le, hogy a párttagok jelentős része el tud engem képzelni a párt élén. A helyzetem nem egyszerű, a feleségem szerint a választásokkal az élet elvett egy esélyt, hogy valamit folytathassak, és adott egy másikat, hogy valami mást elkezdhessek.

* A lemondott elnökségben többen is voltak, akik nem értettek száz százalékban egyet Csáky Pállal és Duray Miklóssal. Megvitatták a kampány momentumait, vagy Csákyék döntöttek, önök pedig rábólintottak?

A kudarcot nem kenhetem rá a volt elnökre vagy a kampányfőnökre (Bárdos Gyula – szerk. megj.), a döntések nem mindig voltak közösek, a felelősség viszont közös.

* Ha az MKP 5,00 százalékkal bejut a parlamentbe, az elég lett volna arra, hogy az MKP felébredjen?

Személycserék akkor is bekövetkeztek volna, csak nem ilyen gyorsan.

* A kampány során nem találkoztak olyan választókkal, akik bírálták volna a vezetést?

A választási eredmény azért is volt sokk, mert az előző évek kampányakcióin soha nem találkoztam ennyi emberrel, mint most. Bekiabálások és hasonlók egyáltalán nem voltak, nagyon jó hangulatban zajlott a kampány.

* Ön meg akarja újítani a pártot. A 60:40 arányú fiatalítást javasló Király Zsolt viszont két fronton is vereséget szenvedett a kongresszus szavazásán. Ennek mi az oka?

Király Zsolt sikertelensége engem is meglepett, szerintem a 60:40 aránynak a túlzott erőltetése okozhatta a kudarcot. Én sem váltottam ki osztatlan sikert a fiatalító szándékommal a küldöttek között.

* Az MKP mintha kicsit elöregedett volna. Ha nincs ez a vereség, talán be sem kerülnek az elnökségbe Őryék. Mi az oka annak, hogy hiányzik az MKPból a fiatal generáció?

Más pártok elnökségeiben sem tolonganak a harmincasok. A Via Nova Ifjúsági Csoporton keresztül kellett volna a generációváltást fokozatosan végrehajtanunk. Ez most egyik pillanatról a másikra következett be, azonban ez nem elég, ezt a folyamatot az egész párttagságot illetően most fel kell gyorsítani. Le kell egyszerűsíteni az MKP-ba való belépést. A fiatalok akkor fognak jönni, ha a tagságban perspektívát látnak. Ennek kell megteremteni a feltételeit a következő évben.

* Hogyan tehető vonzóvá az MKP a fiatalok számára?

Tematikailag is nyitni szeretnénk, fórumokat szervezni a fiataloknak, hogy lássák a tagság előnyeit, az előttünk levő választásokon igyekszünk minél több fiatalt indítani.

* Szakmai szempontból hogyan értékeli az elnökséget? Elérik a többi párt szakértői csoportjainak szintjét?

Az új elnökségben kipróbált, tapasztalt emberek is vannak, és újak is, akik most bizonyíthatnak, így a folytonosság is megmarad. Minden alelnöknek saját kezében van a sorsa, egy évük van, hogy megmutassák, mit tudnak.

* Ősszel önkormányzati választások lesznek, utána két év csend. Mit kell az MKP-nak ebben a két évben tennie, hogy ne essen ki a köztudatból?

Először is szakpolitikai véleményeket kell megfogalmaznunk az embereket érintő dolgokról, például a munkahelyteremtésről és a szociális helyzetről. Emellett a jövő évi népszámlálás előtt összefogást szeretnénk hirdetni, amelybe a civil szervezeteket is bevonnánk, a cél, hogy az embereket arra késztessük, minél többen vallják magukat magyarnak. Az előrejelzések ugyanis nem jók. Az asszimilációt megfékezendő, el kell gondolkodni, hogy a szlovák törvényhozásban niként lehet kiépíteni egy intézményrendszert, amely lehetővé teszi a szlovákiai magyarok identitásának megőrzését és érvényesülését.

* Árulónak tartja Bugár Bélát?

Nem szoktam így fogalmazni, ez nem az én stílusom. Ugyanakkor nem tartom jó dolognak, hogy ha egy kisebbségi politikus a párton belül elveszíti a támogatottságát, egy új pártot hoz létre, még akkor sem, ha ez a párt később sikeres lesz. Ez egy rossz precedens lehet, mivel ha kevésbé népszerű emberek is erre az útra lépnek, akkor felaprózódik majd a szlovákiai magyarok képviselete.

* Ön szerint hosszú távon létezhet két olyan párt, amelyet a szlovákiai magyar szavazatok tartanak el? Kinek dolgozik az idő, az MKP-nak, vagy a Hídnak?

A fejlett, jóléti demokráciákban is léteznek etnikai pártok, jó példa erre a finnországi svédek és a spanyolországi baszkok esete. Szerintem a Híd 8 százalékának oka elsősorban nem a Híd–Most mint intézmény, hanem Bugár Béla, aki egy jelenséggé nőtte ki magát Szlovákiában. Jogos a kérdés, mi lenne a Híddal, ha nem Bugár Béla lenne a vezetője. Márpedig ő sem lesz örökké pártelnök.

* Ön szerint Ondrej Dostál és Peter Zajac képes megfelelően képviselni a magyarok érdekeit a parlamentben?

Én ezekkel az emberekkel közös célokat követtem annak idején a VPN-ben. Az én nézeteim azóta változtak. 89-90-ben azt hittem, a jóléti társadalom kiépítésével megszűnik a kisebbségi probléma. Az ausztriai magyarok példáján azonban látszik, hogy ez nem így van, a második világháború utáni időszakban a számuk drasztikusan csökkent. A túlélésre csak akkor van esély, ha az illető kisebbség megfogalmazza követeléseit, és küzd értük. Úgy gondolom, ebben a kérdésben a vajdasági magyarok jutottak a legmesszebbre.

* Mit kellene a Hídnak elérnie a következő években, hogy azt mondhassa, méltón képviseli a magyarokat?

A választások előtt túl sokat foglalkoztunk a Híddal, ezért most a kormányra mint egészre fogunk tekinteni. Egy ilyen kormánytól jogosan várható el, hogy a kisebbségek identitásának megőrzését lehetővé tevő intézményeket építsen ki. Jó dolognak tartjuk, hogy a kormányprogram része lett a kisebbségi kultúra finanszírozásáról szóló törvény, azonban fontos, hogy ezt a rendszert leválasszák a kormány apparátusáról, és külön pénzalappal kezeljék. Sokat dolgoztunk azért az elmúlt négy évben, hogy európai ajánlások fogalmazódjanak meg a kisebbségi intézményrendszer kiépítésére. Csalódás, hogy ezek közül csak a kisebbségek kultúrájának finanszírozásáról szóló törvény került be a kormányprogramba.

* Az MKP magyarországi partnere a Fidesz. Mindenben egyetért az új magyar kormány intézkedéseivel?

Az MKP nem köteles mindenben egyetérteni a Fidesszel, az MKP a saját pártszervei és választói akarata szerint kell, hogy működjön. Orbán Viktor esete európai különlegesség, az, hogy nyolc év után egy volt miniszterelnök alkotmányos többséggel tudott visszajönni, egyedi eset. Olyan nagyok a lehetőségeik, hogy merhetnek nagyot álmodni.

* Igényelni fogja a kettős állampolgárságot?

Ez a koalíció korrigálni akarja azt a törvényt, amely szerint aki felveszi a magyar állampolgárságot is, elveszíti a szlovákot. A kettős állampolgársággal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy várjuk meg, amíg a szlovák törvény megszületik. De elvárjuk ettől a kormánytól, hogy tegye lehetővé ezt, hiszen Szlovákia 1997 és 2005 között ugyanilyen rendszer szerint adott szlovák állampolgárságot a külföldi szlovákoknak.

* A történelmi sérelmek mindkét népben benne élnek. Mi a jó szlovák–magyar kapcsolatok titka?

Ez egy nehéz, bonyolult kérdés. Nagyon jó ötletnek tartom a közös történelemkönyvek bevezetését. A szlovák és magyar diákoknak így módjuk lenne az összehasonlítás alapján jobban megérteni a másikat. Tudjuk, a magyaroknak Trianon mindig tragédia marad, a cseheknek és a szlovákoknak pedig győzelem. A napi politikában az érzelmektől el kell rugaszkodni, viszont nem szabad hagyni, hogy a szlovák politikusok rajtunk álljanak bosszút múltbéli vélt vagy valós sérelmekért.

* Vannak emberek, akik a politikában öregszenek meg. Önnél is fenyeget ez a veszély?

Amikor a választási eredményt a képernyőn megláttam, felmerült bennem, hogy számonra vége a politizálásnak. Negyvenhárom éves vagyok, nem érzem magam politikailag elhasználtnak, ugyanakkor nem a politikából kívánok nyugdíjba vonulni.

* Ha egy év múlva a kongresszuson nem kap bizalmat, mihez kezd?

Nem tudom, mit fogok tenni, most az a feladatom, hogy visszavigyem az MKP-t a parlamentbe, erre koncentrálok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?