Bemutatjuk az új kormányt

<p>Két Robert és két nő, egy tábornok és egy magyar.&nbsp;Felállt a harmadik Fico-kormány, bemutatjuk a minisztereit. Bónusz: pluszok, mínuszok.&nbsp;</p>

A harmadik Fico-kormánynak 15 tagja van: egy miniszterelnök, egy miniszterelnök-helyettes és 13 szaktárca vezetője. A Smer 9, az SNS 3, a Híd 2, a Sieť pedig 1 minisztert nevezhetett.

Tömören bemutatjuk az új minisztereket, elmondjuk, mik az előnyeik és hátrányaik, valamint, hogy mit várhatunk tőlük.

Miniszterelnök:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"224228","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Robert Fico (SMER)
A csúcstartó: harmadszor miniszterelnök, kormányfői megbízatási idejét tekintve abszolút rekorder. Fico a 90-es évek elejétől a politikai élet résztvevője és aktív alakítója. A baloldali SDĽ színeiben lett képviselő 1992-ben, 1999-ben megalapította és azóta vezeti a Smer nevű pártot. Ez előbb harmadik utas politikát folytatott, majd 2002 után baloldali lett. 
2006-ban lett először miniszterelnök, akkor a Smer–SNS–HZDS alkotta kabinetet vezette. Másodszor az egyszínű Smer-kormány feje volt. 
Plusz: tapasztalt és dörzsölt politikus, tudja kezelni a válsághelyzeteket.  
Mínusz: 8 évig volt kormányfő, de semmilyen jelentős reform nem fűződik a nevéhez. Pártja oligarchikus háttere miatt a korrupciós ügyek a rendszerbe vannak kódolva.

Befektetésekért felelős miniszterelnök-helyettes:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223741","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Peter Pellegrini (SMER)
Pellegrini a Smer egyik ifjú titánja. Asszisztens, majd 2010-től képviselő volt, a piszkos parlamenti munkát (salátatörvények benyújtása, utolsó pillanatban beterjesztett módosítók) sokszor vele végeztették a smeresek.
2012-től államtitkár, csillaga 2014-ben kezdett felívelni: Dušan Čaplovič elmozdítása után oktatási miniszter lett és a Smer alelnöke. A karrier még feljebb ívelt, az év novemberében a CT-botrányba belebukó Pavol Paškát váltotta a parlament elnöki posztján. Korábban Ľubomír Vážny emberének tartották, most „mentorát” váltja a miniszterelnök-helyettesi funkcióban. Tárca nélküli miniszter lesz, de így is az egyik legjelentősebb – ő fogja felügyelni az uniós pénzek elosztását. 
Plusz: nem erőből politizál, hajlik az értelmes kompromisszumokra. 
Mínusz: múltja is bizonyítja: ha kellett, bevállalta a nagyon piszkos munkát is. 

Belügyminiszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223109","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Robert Kaliňák (SMER)
A Smer tagja, ügyvéd, 2002-ben választották először parlamenti képviselővé. 2006–2010 között belügyminiszter volt, egyebek mellett ekkor verték meg Malina Hedviget, majd gyanúsította meg őt a rendőrség hamis tanúzással, az ő megbízatási ideje alatt történt a dunaszerdahelyi rendőrattak is a DAC-stadionban.
2012–2016 között is belügyminiszter volt. Hivatali idejét tekintve ő is csúcstartó, a rendszerváltás után senki sem vezette hosszabb ideig a belügyi tárcát, mint ő. 
Plusz: tapasztalt, ismeri a rendőrségen belüli viszonyokat. 
Mínusz: minisztersége alatt egy komoly korrupciós ügyet sem nyomoztak ki, a politikusok és oligarchák védve érezhetik magukat. Egyébként pedig: Hedvig. 

Külügyminiszer:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223110","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Miroslav Lajčák (SMER)
Hivatásos diplomata, nem tagja a Smernek, ám az utóbbi években több kampányban is kisegítette a pártot. Több külföldi diplomáciai megbízatás után – egyebek mellett az ENSZ boszniai különmegbízottja volt – 2009–2010 között az első Fico-kabinetben vezette először a külügyet, majd 2012–2016 között is. Az egyik legtapasztaltabb miniszter. 
Plusz: elismert diplomata, nem voltak és várhatóan nem is lesznek botrányai. 
Mínusz: komoly nemzetközi diplomáciai ambíciói vannak, ezeket idővel a kormányzati érdekek felébe helyezheti. 

Pénzügyminiszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223111","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Peter Kažimír (SMER) 
A Smer alelnöke, 2006–2010 között a pénzügyminisztérium államtitkára volt, majd képviselő, 2012-től pedig pénzügyminiszter. A második Fico-kabinet egyik legkompetensebb tárcavezetőnek tartották, a koalíciós tárgyalások állandó résztvevője volt. 
Plusz: nem szórja a pénzt, a költségvetés tervezésekor le tudja csillapítani a pénzéhes minisztereket. 
Mínusz: kevésbé ambíciózus, a deficittel kapcsolatos terveket is csak annyira teljesítette, amennyire muszáj volt Brüsszel miatt. 

Szociális ügyi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223112","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Ján Richter (SMER) 
A kommunista párt, majd a rendszerváltás után az SDĽ tagja, 1998-tól központi titkára. A 2000-es évek elején igazolt át a Smerbe. A párt menedzsere volt, 2006-tól képviselő, majd 2012-től szociális ügyi miniszter. Egyetemi végzettségével kapcsolatban – melyet 9 éve szerzett – több kérdés is felmerült, diplomamunkája címére sem emlékezett. Korábban Fico egyik közeli munkatársának tartották. 
Plusz: négy évig már a tárca élén állt, ismeri a helyzetet. 
Mínusz: nincsenek reformtörekvései, s mivel a Smer háttér-embereivel való kapcsolattartója volt, rajta keresztül az oligarchák is megtalálhatják számításaikat. 

Oktatási miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"224227","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Peter Plavčan (SNS)
Plavčan több mint tíz éve a tárca felsőoktatási intézményekért felelős osztályának vezetője. Egy ideig a Diákhitel Alap (ŠPF) vezetőségében is tevékenykedett, mely Ľubomír Zburina vezetése alatt 18 tiszteletbeli tagjának több mint 230 ezer eurót osztott szét. A sajtó nyomására Peter Plavčan 2011-ben végül visszaadta azt a 39 ezer eurót, melyet 2005-től vágott zsebre. 2014-ben Plavčan összeférhetetlenség gyanújába keveredett, mert osztályvezetőként több felsőoktatási intézmény munkatársa is volt egyben. Az ágazat akkori vezetése ebben nem látott problémát. 
Plusz: legalább ismeri a szakterületét, évek óta a minisztérium osztályvezetője. 
Mínusz: eddig egy szürke vezető hivatalnok volt, aki a komplex oktatáspolitikai kérdések iránt nem mutatott érdeklődést. 

Egészségügyi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223743","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Tomáš Drucker (SMER)
A Smer független szakembert akart a tárca élére állítani, a választás végül Tomáš Druckerre esett. Drucker a jobboldali pártok jelöltjeként kezdte karrierjét különböző állami cégek vezetőségében. A második Fico-kabinet alatt a Szlovák Posta vezérigazgatója lett, a cég alkalmazottai között állítólag nem volt népszerű, mivel több racionalizációs lépést is megtett. Krízismenedzserként érkezik a talán leginkább megtépázott minisztérium élére.
Plusz: krízismenedzser, aki bizonyított már egy nehezen irányítható állami mamutcég élén. 
Mínusz: nem ért az egészségügyhöz. 

Igazságügyi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223113","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Lucia Žitňanská (HÍD)
Egyetemi oktató, 2002–2006 között a KDH jelöltjeként – de független szakértőként – az igazságügyi minisztérium államtitkára volt. Miután a KDH kilépett a koalícióból,  rövid ideig az SDKÚ színeiben volt miniszter, és be is lépett a pártba. 2006-tól SDKÚ-s képviselő, majd 2010–2012 között a Radičová-kabinet igazságügyi minisztere. 2014-ben az SDKÚ-ból a Hídba igazolt át, a párt alelnöke és szlovák arca. 
Plusz: szakember, van kormányzati tapasztalata és tervei is az igazságügy átalakítására.
Mínusz: olyan emberekkel lesz körülvéve (smeres államtitkára, valamint a smeres miniszterkollégák), akik nem érdekeltek az igazságügy átalakításában. 

Kulturális miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"224230","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Marek Maďarič  (SMER)
Maďarič 2006–2010 és 2012–2016 között irányította a tárcát. Az első időszakból több negatívum kapcsolódik a nevéhez, például a sokat kritizált sajtótörvény, valamint a magyar nyelvhasználatot diszkrimináló államnyelvtörvény.
Az utóbbi négy évben visszafogta magát, sőt, alig lehetett hallani a tárcáról, legjelentősebb lépése a független Szlovák Kulturális Alap előkészítése volt. A Smer „örökös” kampányfőnöke, az utóbbi két évben többször nyilvánvalóvá tette, hogy magasabb ambíciói vannak, ám úgy néz ki, meg kell elégednie a kulturális tárcával.
Plusz: tapasztalt miniszter, ért a szakterülethez. 
Mínusz: nem kedveli a magyarokat, nyolc év miniszterkedés után látványosan unta magát a tárca élén, mást akart. 

Közlekedési miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223745","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Roman Brecely (SIEŤ)
Brecely újonc a nagypolitikában, korábban a közlekedésüggyel nem is foglalkozott. Pályafutása során marketingpozíciókban, valamint az energetikában dolgozott, a Sieť energetikai szakértőcsoportját vezette. Procházkáék mindenképpen olyan személyt akartak jelölni, aki nem lett megválasztva képviselőnek, ezért esett ki a jelöltek közül Andrej Hrnčiar. Első pótképviselőjük, Zuzana Zimenová ugyanis már korábban kinyilvánította, hogy nem támogatja a Sieťet a smeres koalíció miatt. Így ha Hrnčiar vagy Procházka a kormányba távozott volna, hatfősre olvadt volna az eredetileg tízfős frakció.
Plusz: vezető menedzser, relatíve független a pártoktól.
Mínusz: nem ért a közlekedésügyhöz, teljesen más szakterületeken dolgozott.  

Gazdasági miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223746","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Peter Žiga (SMER)
Nincs olyan Fico-kormány, amelyben az úgynevezett keleti vagy kassai szárny ne kapna miniszteri posztot. Peter Žiga az elmúlt négy évben környezetvédelmi miniszter volt, úgy, hogy nem értett a szakterülethez. Most a gazdasági tárcát fogja irányítani négy évig. Ennél a minisztériumnál viszonylag nehéz hibázni, ahhoz, hogy valakit elmozdítsanak, komoly bakit kell összehoznia, vagy korrupciós ügybe kell keverednie.
Plusz: volt már miniszter. 
Mínusz: nem igazág ért a szakterülethez, a Smer egyik bizniszszárnyához köthető, ami nem túl jó ajánlólevél egy gazdasági miniszternek. 

Környezetvédelmi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223116","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Solymos László (HÍD)
A Híd alapítása előtt az MKP tagja, pozsonyi járási elnöke volt. Két évtizeden keresztül vállalkozott, 2010-től parlamenti képviselő. A Híd frakciójának vezetője volt két cikluson keresztül. A párt alelnöke, most és 2012-ben is a Híd kampányfőnöke volt. Az elmúlt négy évben a parlament kulturális és médiabizottságának tagja volt, eddig környezetvédelmi kérdésekkel nem foglalkozott. 
Plusz: hat évig frakcióvezető volt, korábban vezető menedszer, tehát van szervezői tapasztalata.
Mínusz: nem ért a szakterülethez. 2006 óta egyébként csak ilyen jelöltek vezették a tárcát.

Védelmi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"223749","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Peter Gajdoš (SNS)
Peter Gajdoš világ életében katona volt: már 14 évesen „berukkolt” (katonai középiskolába járt), majd katonai főiskolát végzett. A vezérkari főnök helyettese 41 éve tevékenykedik a fegyveres erőknél. Iskoláit Csehországban, Moszkvában, Hollandiában, Németországban, Londonban végezte. Állítólag ruszofil beállítottságú. A 90-es években egy rövid ideig védelmi államtitkár volt. Katonaként hiába számít szakértőnek, itt pont ez a furcsaság: a szocializmus bukása után – egy rövid kalandot leszámítva – civil miniszterek álltak a tárca élén, nem tábornokok. Pont azért, hogy a politikai és a katonai vezetés egymástól el legyen választva. 
Plusz: évtizedekig katona volt. 
Mínusz: évtizedekig katona volt.

Földművelésügyi miniszter:

[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"224226","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"150","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"202"}}]]

Gabriela Matečná (SNS)
Jelölése meglepetés, mert a leendő tárcavezetőt 2012-ben a Smer ültette a Szlovák Földalap élére. Az SNS elnöke szerint személyében egy minden szempontból felkészült szakember kerül a minisztérium élére. Ugyanakkor Matečná múltja sem fedhetetlen, segítségével Robert Fico egykori szomszédja, Peter Sýkora 65 hektárnyi rendkívül előkelő földterülethez jutott Pozsonyivánka határában. Az ügyben a főügyészség is vizsgálódik.
Plusz: ért a szakterülethez, van tapasztalata. 
Mínusz: a korábbi panamagyanús ügyek. Nem szakpolitikus, eddig kvázi egy hivatalnok volt. 

MIT ÍGÉRNEK? OLVASSA EL AZ ÚJ KORMÁNY PROGRAMTÉZISEIT IS!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?