A közelgő parlamenti választás alkalmából rendszeresen megkérdezzük a mérvadó magyar pártokat, hogy mi a véleményük társadalmunk és kisebbségünk legégetőbb problémáiról. Sorozatunk ötödik részében arra voltunk kíváncsiak, miként segítenék a szegény régiók helyzetét.
Az Új Szó kérdez, a magyar pártok válaszolnak!
Mit tenne a leszakadó régiók felzárkóztatásáért?
Ha Komáromban gépkocsiba ülünk, és elhajtunk a Magas-Tátrába, északi irányt véve, 50 kilométerenként szemmel láthatóan szebbé válnak a városok, a falvak, itt-ott megjelennek a munkát biztosító gazdasági övezetek. Pedig 30 éve, a rendszerváltozás idején fordított helyzetben voltunk. A két műszakos tevékenység (munkahely, kert) helyzeti előnybe hozta a déli járásokban élőket.
Történelmi távlatokkal mérve röpke idő, csupán 20 év elég volt ahhoz, hogy viszonylagosan kedvező helyzetünk alaposan megváltozzon. Régióink, közösségünk végképp nem sorolhatók a fordulat óta eltelt időszak nyertesei közé. Kellettek ehhez mélynemzeti politikai döntések. Mečiar közigazgatási reformja 1996-ban, amikor délen meghagyta a nagy járásokat, ám északon létrehozta a kis járások garmadát. Az új járási és kerületi székhelyek adminisztratív, közigazgatási, közlekedési, legfőképpen gazdasági és kereskedelmi gócpontok lettek.
A pozsonyi kormányok többsége szőrösszívűségének köszönhetően elindulhatott a képzeletbeli Pozsony–Nyitra–Kassa vonaltól délre eső területek hátrányos megkülönböztetése, miközben az ország gazdasága egyre inkább dübörgött. A legkirívóbb következmény a fiatalkorúak elvándorlása munka után külföldre.
Innen kell elrugaszkodnunk, innen kell régióinkat, szülőföldünket fejlődési pályára állítanunk. Ám a regionális fejlesztés címén nem károsíthatják környezetünket. Nem onthat bűzt az ollétejedi, a párkányi és más hulladékégető. Nem onthatják a bűzt a dán sertésfarmok. Régiófejlesztés égisze alatt délre ne csupán a szemét jöjjön! Alaposan szigorítjuk majd a vonatkozó környezetvédelmi jogszabályokat. Tisztább, környezetünket kímélő munkahelyteremtő beruházásokat fogunk megvalósítani délen és keleten.
Az eddigi folyamatokat, leépülésünket – amely alól csak a főváros vonzáskörzete képez kivételt – vissza kell fordítani. Az első ütemben csillapítjuk, fokozatosan megszüntetjük, majd később fejlődési pályára állítjuk régióinkat. Szülőföldünk, közösségünk további sorsa a tét!
Farkas Iván, a Magyar Közösségi Összefogás régiófejlesztési szakértője
A Híd számára ez nem elméleti agenda, hanem a szlovákiai magyarság mintegy felének szülőföldjét érintő intézkedéscsomag.
Az érintett régiók akcióterveinek kidolgozásában és megvalósításában aktívan részt vettünk. Ezek a munkanélküliség csökkentését, a szociális problémák orvoslását és a régióinkból történő elvándorlás megállítását célozták meg. A kihelyezett kormányülések közül több magyar többségű településen, pl. Füleken és Feleden valósult meg. Az érintett járásokban régiófejlesztési központokat hoztunk létre. Törekvéseink a helyi mezőgazdasági, ipari, idegenforgalmi és községi szociális vállalkozások támogatásán keresztül a foglalkoztatottság szintjének növelésére összpontosítottak. A települések számára a munkaügyi minisztérium speciális közfoglalkoztatási felhívást tett közzé, ipari létesítményeikben a befektetők kedvezményesen juthatnak állami támogatáshoz, a fiataloknak pedig az önkormányzatok kedvezőbb feltételek mellett építhetnek lakásokat. A Híd kormánypozíciójának köszönhetően az állami fejlesztések mellett településeink számos helyi érdekű beruházása is bekerült a kormány által finanszírozott cselekvési tervekbe.
Az elmúlt évben a Nagykürtösi járásba pl. több mint 14 millió értékben érkezett uniós támogatás. A Losonci járás három legjelentősebb invesztíciójára, a losonci uszodára, a füleki művelődési központra és piacra, illetve a térség 29 magyarok által lakott településének fejlesztésére csak a kormány tartalékalapjából összesen 910 ezer euró jutott. De említhetném a Rimaszombati járás 5 középiskolájába juttatott 600 ezer eurót is, amelyet a munkapiacon keresett szakmák fejlesztésére fordítottak. Kiemlíthetném a tornaljai városháza felújítását vagy a Sajógömörön szociális vállalatként működő tésztagyártó üzem műszaki fejlesztését, a pelsőci megyeháza felújítását és a királyhelmeci sportcsarnok építését. Amit lehetett, a fejlesztési tanácsokban dolgozó képviselőink bedolgoztak az akciótervekbe. A fejlesztésekkel összességében több tízmilliós nagyságrendű beruházási lemaradást sikerült régióinkban kiküszöbölni. Nagyjából ez a különbség az elmélet és a gyakorlat között.
Agócs Attila, a Híd alelnöke, Fülek polgármestere, besztercebányai megyei képviselő
Kedves olvasó, ha van olyan kérdése, amit szívesen feltenne az MKÖ, illetve a Híd képviselőinek, írja meg nekünk, s a legaktuálisabb kérdéseket mi továbbítjuk a pártok képviselőinek.
E-mail: [email protected]
Tárgy: Választás 2020
Postacím:
Új Szó (Választás 2020)
P.O.BOX 222
830 00 Bratislava 3
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.