Az MKP nem hagyható ki

Történelmi sikert ért el a Magyar Koalíció Pártja a parlamenti választásokon. 11,2 százalékot szerzett, amiért 20 mandátum jár. Bugár Béla, a párt elnöke tegnap pedig már azt is bejelentette, hogy megkezdődnek a koalíciós tárgyalások a másik három jobboldali párttal.

Csak akkor fogunk tájékoztatni, ha van eredmény Somogyi Tibor felvétele

Történelmi sikert ért el a Magyar Koalíció Pártja a parlamenti választásokon. 11,2 százalékot szerzett, amiért 20 mandátum jár. Bugár Béla, a párt elnöke tegnap pedig már azt is bejelentette, hogy megkezdődnek a koalíciós tárgyalások a másik három jobboldali párttal.

Úgy érzem, a legmerészebb álmaikban sem gondolták, hogy ilyen eredményt érhet el a párt és egyben a jobboldali pártok is a választásokon.

Egy nappal a választások előtt az MKP elnökségének tagjai tippeltek a végeredményre. Általában a 11 százaléktól alig elmaradó eredményeket saccoltak – köztük én is –, de volt, aki pontosan eltalálta a 11,2 százalékot. Sőt, akadt olyan is, aki még ennél is többet tippelt, tehát számítottunk rá. Másrészt, arra azért egyáltalán nem számítottunk, hogy a jobboldalnak lehetősége lesz többségi kormányt alakítani, még ha nem is olyan nagy ez a többség.

Úgy tűnik, mintha nagyon könynyű helyzetben lennének a jobbközép pártok, ám ez egyáltalán nem biztos.

Nem olyan könnyű a szituáció, mert a programokban meg kell egyezni, ráadásul van itt egy partner, akire ha igen nagy szükség lenne, bármelyik pártot ki lehetne hagyni az SDKÚ kivételével. Viszont az SDKÚ nagyon is tudatosítja, ami az első találkozón érezhető is volt, hogy sem belföldön, sem külföldön nem lenne védhető az, ha például a Magyar Koalíció Pártja kimaradna a koalícióból, mert a legstabilabb, megbízható partner volt, jó nemzetközi kapcsolatokkal. Ez a járt utat a járatlanértel ne hagyja című jelenet.

Az ANO és a KDH lesz az a két párt, amelyikkel talán nehezebb lesz majd lefolytatni a koalíciós tárgyalásokat. Nem történhet meg, hogy a KDH, mint azt már annyiszor megtette, betart az MKP-nak?

Lehet, megteheti. Csakhogy most egy kicsit más a helyzet, mégpedig azért, mert az MKP nehezebben hagyható ki a kormánykoalícióból, mint a KDH, vagy az ANO.

Ön úgy nyilatkozott, hogy ismert, jól bevált, kipróbált pártokkal készülnek koalícióra. Én az ANO-t nem sorolnám ezek közé.

Én az SDKÚ-ra és a KDH-ra gondoltam. Ezek a pártok képezik a többséget.

Elképzelhető-e, hogy mégis együttműködnek Robert Ficóval?

Ha sikerül a négy párti jobboldali kormánykoalíciót kialakítani, akkor nem. Rontana bármelyik párt helyzetén, ha megmakacsolná magát valamilyen kérdésben. Kikerülhetővé válna a párt, mert nem volna rá szükség. Ezt az elmúlt négy évben tapasztaltuk.

Ha nem kormányban, akkor valamilyen más szinten?

Azt el tudom képzelni, hogy ha sikerül kialakítani az alapkonszenzust, mondjuk olyan kérdésekben, amelyek a nagy reformokat, például az integrációt illetik, akkor a parlamentben megváltozhat a viszony. Én különben azt hittem, hogy a HZDS is egy kicsit normálisabban fog viselkedni, nem tudom mire vélni Vojtech Tkáč durva beszólásait, és reakcióit. Arra gondoltam, hajlandók lesznek megváltozni, és bizonyítani, hogy már ők is más párt, de valószínűleg folytatni fogják azt a taktikát, amit az elmúlt négy évben folytattak.

Mennyi időt adnak maguknak a koalíciós tárgyalások befejezésére? Október kilencedikét, az Európai Bizottság országértékelésének megjelenését céldátumnak tekintik?

Legalább valami jel kellene október kilencedikéig. Az biztos, hogy harminc napon belül össze kell hívni az új parlamentet, addigra az alapvető egyezségnek már meg kell lenniük.

Október 24-25-ke, az Európai Unió brüsszeli csúcsa, amikorra viszont már össze kellene állnia a koalíciónak.

Azt ne várja senki, hogy pontos dátumot mondjak. Igyekszünk.

Melyek azok a sarkalatos pontok, amelyekhez a koalíciós tárgyalások folyamán mindenképpen ragaszkodni fog az MKP?

A programunkból indulunk ki. Taktikai dolgokat és olyan kérdéseket, amelyek a koalíciós partnerekre tartoznak, nem mondhatok el. Ha most ügyesen fogunk kommunikálni a tömegtájékoztató eszközökkel, akkor nem lesz az a nyomás, ami az előző kormányalakításnál volt, hogy gyorsan mondjunk valamit, mert az újságírók megesznek bennünket. Csak akkor fogunk tájékoztatni, ha van eredmény, amiről lehet tájékoztatni. És ha kell, 12 órát fogunk tárgyalni, nem fogjuk siettetni.

Duka Zólyomi Árpád az egyik hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy az MKP érdeklődik a környezetvédelmi, az építésügyi és a földművelési minisztérium iránt.

Ezek a tárcák is benne vannak az MKP által felállított jegyzékben. De erről nem szeretnénk nyilatkozni, pontosabban bizonyos helyzetekben azok nyilatkozhatnak erről, akik a tárgyalódelegáció tagjai.

Önön kívül kik folytatják a koalíciós megbeszéléseket?

A. Nagy László, Bauer Edit és Bárdos Gyula.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?