<p>Pozsony. Miért nem szeret a diákok majdnem fele iskolába járni? Miért kér pénzt az iskola a szülőktől? Miért adnak tízezreket hibás tankönyvekért? És miért nem dicséri meg a tanárokat a miniszter? Egyebek közt ezek a hazai oktatásügy legszembetűnőbb problémái a tanárok szerint.</p>
Az iskolaügy a tanárok szemével
ÖSSZEFOGLALÓ
Néhány pedagógus az oktatásügy helyzetéről szóló, nemrég jóváhagyott kormányjelentésre válaszul elkészítette saját, 27 pontos elemzését az iskolaügyről. A szerzők közt kilenc tanárt és egy szabadidőközpont munkaközösségét találjuk. „Úgy éreztük, decembertől a tanárokról a tanárok nélkül döntenek” – mondta Braňo Kočan, az egyik szerző a Sme napilapnak.
Sok gyereknek nem tetszik a rendszer
Az alapiskolások 30%-a nem szívesen, 9%-a nagyon nem szívesen jár iskolába, áll az Oktatásügyi Információs és Prognosztikai Intézet (UIPŠ) egyik felmérésben. A megkérdezett középiskolások 41%-a nyilatkozott hasonlóan. Az adatokra az elemzés első pontjában hívják fel a figyelmet a szerzők. „A diákok iskolalátogatási kedvét nagyban meghatározza az intézményben uralkodó légkör” – teszik hozzá.
Az elemzés több pontban foglalkozik a hazai oktatásügy alulfinanszírozottságával, és az alacsony tanárbérekkel. Szlovákia alig növeli az iskolaügyre fordított éves állami pénz arányát, figyelmeztetnek a tanárok. 1995-ben a GDP 4,6%-át fordítottuk az oktatásügyre, 2009-ben 4,7%-t. Az OECD-országok átlaga 6,2%. A PISA-teszteken rendre olyan országok a legsikeresebbek, ahol a legmagasabbak a tanárbérek. Ha az oktatásügyi minisztérium a diplomások átlagkeresetének 75%-ára fel akarja tornázni a hazai tanárbéreket, 50%-os emelést kell végrehajtania, vélik az elemzés szerzői.
Falpenész és tankönyvhiba
Rászakadt az osztályra a plafon. Rágcsálók garázdálkodtak a padló alatt. Gyakori a penész. 710 iskolai étkezdéből 203 nem felelt meg a tisztasági előírásoknak 2012 végén. „Az állam nem képes biztosítani az iskolák és a hozzájuk tartozó létesítmények hibátlan működését” – szögezi le konkrétan felsorolt példák alapján az elemzés. A szerzők szerint a minisztérium jobban megnézhetné, mire ad pénzt. Tavaly ugyanis 83 ezer eurót fizettek ki egy kilencedikes matematika-tankönyvért (70 ezer példányban jelent meg), amelyben Jana Fraasová középiskolás matematika-tanárnő 75 hibát talált.
A jelentés szerzői problémának tartják, hogy a szülőktől az iskolák és az óvodák rendszeresen pénzt kérnek az oktatással összefüggő költségekre, miközben az Alkotmány kimondja, hogy Szlovákiában mindenkinek joga van ingyen tanulni. Nehezményezik azt is, hogy a miniszter hogyan viszonyul a pedagógusokhoz. Dušan Čaplovič ugyanis az oktatásügyi rendszer változásait előkészíteni hivatott tanácsba egyet sem hívott meg közülük. Tanítónap alkalmából is csak a baloldali tanárok szervezetének tagjait köszöntötte fel . Az anyagot a minisztérium szűkszavúan kommentálta. „Ha valaki részt vesz az iskolaügy helyzetéről szóló vitában, annak mi csak örülünk” – írta válaszában Michal Kaliňák, Čaplovič szóvivője. (vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.