Azokhoz szólok, akik szeretik a könyvet.Akiknek az olvasás nem az unalom elűzésére való, hanem valami áhítatos foglalkozás, akiknek egy-egy szép könyv nevezetes, kimagasló esemény életük történetében.
Az írótól az olvasóig
Az író elkíséri gondolatait, érzéseit addig, míg könyv lesz belőlük, azután elválik tőlük, útjokra bocsátja őket. Már eddig is kissé idegenkedve, majdnem ellenségesen tekintett rájuk: mennyire megváltoztak! Pedig még az átalakulásuknak nincsen vége.
Ezután teszik meg a nagy utat az olvasó lelkéig. Miért írta meg az író azt a könyvet? Mit akar annak minden szavával elérni? Azt, hogy az olvasó lelkében ugyanazokat az élményeket hozza létre, amelyek az ő lelkében végbementek, amikor elgondolta, átélte bensejében az egész művet. Bizony, a szó erre nem tökéletes eszköz. Hiába magyarázok valamit, a hallgatóim megérthetnek, de azért mégsem teljesen ugyanazt gondolják, amit én. Hiába festek könyvemben valami nagy fájdalmat, az olvasók talán megkönnyezik, de az ő fájdalmuk mégis más, mint az enyém.
Ha valaki azt hiszi, hogy az olvasó szerepe passzív, nagyon csalódik. Nagyon is aktív szerepe van; ő maga készíti azt a színes képet, ami lelkében az olvasáskor keletkezik. Az író csak a nyers anyagot szolgáltatja hozzá — sőt még azt sem. Azt is a maga emlékképeiből hordja össze az olvasó. Ha valami csodálatos készülékkel le lehetne fényképezni azt a képet, ami az író lelkében él, mikor művét megírja és azt, ami az olvasó lelkében keletkezik olvasáskor, azt találnók, hogy bizony a két kép között nagy különbség van. Az író idáig már nem tudja elkísérni lelkének szülöttét, de ha megpillantaná, nem ismerne rája. Mindegyik olvasójának lelkében más és más kép keletkezik, pedig a megírt könyv mindegyik példánya egyformán van nyomtatva…
Milyen jó ilyenkor az írónak, hogy nem kísérheti el útján végig a könyveit! Nem volna jó mindig az olvasók lelkébe beletekinteni, szomorú volna az ott keletkező torzképet látni.
De a megértő olvasó sem ugyanazt érti, amit az író. Csak megközelíti az író gondolatait. Ugyanabból a könyvből mást és mást olvasnak ki, illetőleg ugyanabba a könyvbe mindenki belevetíti a maga lelkét, egyéniségét, múltját, egész élettörténetét…
A könyv… belekapcsolódik a mi életünkbe, velünk él mindaddig, míg csak egészen el nem felejtjük. Viszont a mi egyéniségünk és életünk tarka színei rávetődnek a könyv lapjaira, belopóznak a sűrű fekete sorokba. Az elolvasott könyv a mi könyvünk lesz, a mi élményünk, amelyet senki más rajtunk kívül nem élt meg.
Az út az író lelkétől az olvasó lelkéig hoszszú és viszontagságos. A kapcsolat az író és olvasója között nem olyan egyszerű, mint első tekintetre látjuk. Az olvasás gyönyörűségéhez az író és az olvasó közös munkája segít; két lélek találkozása ez a könyv lapjain.
Bognár Cecil
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.