<p>Az európai parlamenti képviselők többsége elutasítja az Európai Bizottság (EB) elképzelését a menekültek letelepedését illetően. A képviselők most csak vitáztak az EB javaslatáról, szavazni várhatóan csak május végén fognak.</p>
Az Európai Parlamentben sem népszerű a „menekültbírság” terve
Brüsszel |
Nem tetszik az Európai Parlamentnek a bizottság javaslata, amellyel a menekültek beáramlását gátolná, vagyis a dublini szabályokat módosítaná. Azt ugyan a vitában megszólalók szinte mindegyike elismerte, hogy a jelenlegi rendszer nem működik, de azt szerintük nem úgy kellene módosítani, ahogyan azt az EB elképzelte. Megvalósíthatatlan tervA képviselők szerint a javaslat megvalósíthatatlan, vagy legalábbis kétségbe vonható, hogy sikerülne-e annak megfelelően elosztani a menekülteket. Az EB ugyanis újra a kvótás elosztást szorgalmazza, azzal a kitétellel, hogy amelyik ország nem vállalná a rá eső számú menekültet, annak menekültenként 250 ezer eurót kellene fizetnie. „Nem csak hogy lidércesnek tűnik, de egyes részei irreálisak és nyíltan felháborítóak – mondta lapunknak Nagy József (Híd) EP-képviselő, a néppárti frakció tagja. – Nem fogom megszavazni, mert sok pontban elhibázott és elhamarkodott javaslat, hiszen amíg nem fog működni a közös határőrség, és nem lesznek tartósan működő gyűjtőtáborok az EU határain kívül, amíg nincs kitoloncolás, addig ez a javaslat inkább szétveri az EU-t, semmint megmenti.” A 250 ezer eurós „büntetést” elutasítja Monika Flašíková-Beňová (Smer) szocialista képviselő is. „A 250 ezres összeget biztosan nem támogatjuk” – jelentette ki Flašíková-Beňová. Ivan Štefanec néppárti képviselő szerint nem kérdés, hogy a menekültügyi rendszer módosításra szorul. „Elsősorban azonban a menekültek alapos azonosításának és szűrésének, a társadalomba való integrációjuknak az útján kellene elindulnunk, de élni kellene a kitoloncolás lehetőségével is abban az esetben, ha nem tartják be törvényeinket” – véli Štefanec. Nyugaton sem tetszikA büntetésjavaslatot a kelet-európai képviselők mellett sok nyugat-európai képviselő is elutasítja. „A 250 ezres büntetés még a liberális képviselőknek sem tetszik, hiszen ez a gazdag országoknak, mint például Luxemburg, egérutat biztosítana a kötelezettségek alól, a szegényebb országok pedig kénytelenek lennének befogadni a rájuk erőszakolt menekülteket, és büntetniük kellene őket, ha elhagyják az országot” – mondta Nagy József.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.