Szintet lépett a koalíció és az ellenzék vitája, miután az Európai Parlament szerdán határozatban ítélte el a Büntető Törvénykönyv módosítására irányuló törekvéseket, a testület a jogállamiság miatt aggódik. Az Európai Bizottság már decemberben figyelmeztette Szlovákiát a javaslat alapos átgondolására.
Az Európai Parlament elítélte a Fico-kormány büntetőjogi törvénymódosításait
Szlovákiai belpolitikai témák csak elvétve kerülnek az Európai Parlament elé, a Fico-kormány terve az igazságszolgálatatási rendszer átalakítására azonban a határokon túl is nagy port kavart. Míg az ellenzék szerint a demokratikus intézmények és értékek védelméről van szó, Robert Fico többször is élesen bírálta a külföldi kritikusokat, akik véleménye szerint szándékosan ártanak az országnak.
A javaslat decemberi vitájában a legtöbb szlovákiai uniós képviselő felszólalt, a szerdai szavazáson a 630 jelenlevő képviselőből 496-an szavaztak a reformtervezet elítélésére 64 tartózkodás és 70 ellenszavazat mellett. A szlovákiai EP-képviselők közül a Smer és az ĽSNS képviselői a tervezet ellen szavaztak, a határozatot a Fidesz-frakció is kollektívan ellenezte. A kusza európai parlamenti viszonyokra jellemző, hogy több képviselő is különleges helyzetbe került a szavazás miatt. A Smer-listán függetlenként EP-be kerülő Robert Hajšel a Fico-párt felfüggesztése után is maradt az európai szocialisták pártjában, de egyedüliként a PES-képviselők közül a javaslat ellen voksolt. A magyar Hölvényi György, a KDNP európai parlamenti képviselője, aki a Fidesz Európai Néppártból való távozása után is maradt a jobboldali frakcióban, tartózkodott – miközben az uniós szocialisták és néppártiak is túlnyomó többségben elítélték Szlovákiát. A legfurcsább módon Miriam Lexmann (KDH) kezelte a voksolást. A képviselő ugyan nem ért egyet a Specializált Büntetőbíróság megszüntetésével és a Fico-kormány törvénymódosítási javaslataival, de nem volt hajlandó megszavazni a határozatot. Lexmann rámutatott, az Európai Parlament csak a héten négy ország belpolitikai ügyeivel foglalkozott, a testület aktivizmusa pedig aláássa a hitelességét az uniós állampolgárok körében.
Az EP határozatából Szlovákiának nem fakad semmilyen kötelezettsége, a nemzetközi fórumokon zajló vita azonban rámutat, hogy a kormánynak nem csak a parlamentben, hanem külföldi partnerei előtt is magyaráznia kell az igazságügyben formálódó változásokat. Az EP a korrupcióellenes fellépés gyengülése mellett a szlovákiai civil szféra sorsával kapcsolatban is aggódik. A strasbourgi határozat nem előzmény nélküli, két másik erőteljes nemzetközi jelzés is kapcsolódik a döntéshez. A Büntető Törvénykönyvben tervezett változások és a Speciális Ügyészi Hivatal tervezett megszüntetése ellen már decemberben szót emelt az Európai Bizottság. A testület arra kérte Szlovákiát, hogy alaposan fontoljon meg minden változtatást ezen a téren és konzultáljon a törvénymódosításról külső szakértői szervekkel, például a Velencei Bizottsággal. Hasonlóan kritikus módon viszonyult a tervezethez az Európai Ügyészség (EPPO) is, amely a korrupcióellenes vizsgálatok zavartalanságát féltette a változásoktól.
A törvénymódosítást kritizálók listájához szerdán az EP-képviselők mellett szlovákiai jogászok is csatlakoztak, ugyanis Zuzana Čaputová államfő több szaktekintéllyel egyeztetett a kérdésről. A beszélgetésen Ladislav Orosz alkotmányjogász, Lucia Žitňanská volt igazságügyi miniszter, Rastislav Stieranka, a Speciális Büntetőbíróság bírája, Stanislav Jakubčík, az Ügyészi Tanács elnöke, Lucia Bizoňová, a Különleges Ügyészség ügyésze és Peter Sepeši, a Legfőbb Ügyészség ügyésze vett részt. Čaputová szerint a törvénymódosítás előterjesztői az előzetes szakmai megbeszélések elmaradása miatt nincsenek tisztában a következményekkel. Az államfő a mai napon a parlamentben is ismerteti az aggályait, konkrét példákat hoz arra, milyen gyakorlati hatása lehet a Büntető Törvénykönyv megváltoztatásának. Čaputová kifogásolta, hogy a törvényjavaslat előkészítésébe a szakemberek mellett még az igazságügyi minisztérium szakértőit sem vonták be.
Robert Fico az európai parlamenti ülés eseményeire egy, a Facebookon megjelentetett videóban reagált, a kormányfő jelenleg a svájci Davosban rendezett Világgazdasági Fórumon tartózkodik. Fico éles szavakkal kritizálta az ellenzéket, akik a véleménye szerint piszkos eszközökkel igyekeznek ellehetetleníteni a koalíció munkáját, továbbá hazugságokkal befolyásolják az európai döntéshozó fórumokat. A kormányfő „arányosan kemény, de demokratikus” ellenlépéseket helyezett kilátásba. Ficóhoz hasonlóan Monika Beňová, a Smer EP-képviselője is következetesen támadta a szlovák kollégáit, véleménye szerint az ellenzék féligazságok és kitalációk terjesztésével, valamint az ország hírnevének megkárosításával teremtett egy ízléstelen precedenst, amely végső soron az állampolgárokon is lecsapódhat a kormány mellett.
Az ellenzéki képviselők ezzel szemben egyértelmű sikerről beszélnek. Vladimír Bilčík (EPP, Demokrati) szerint a testület egyértelmű politikai üzenetet küldött Szlovákiának, Ficónak pedig megvan a lehetősége leállítani a kétes reformokat. Martin Hojsík (RE, Progresszív Szlovákia) szerint pedig könnyen elképzelhető, hogy a korrupciós jogi garanciák megszűnése esetén a Szlovákiába irányuló uniós pénzforrások is elapadhatnak, ráadásul a határozat a kormány sejtetésével szemben nem csak pár szlovákiai uniós képviselő, hanem a nyugati politikai közeg véleményét is tükrözi. Peter Pollák (EPP, Slovensko) arra hívta fel a figyelmet, hogy a döntés segít a törvénymódosítás ellen az utcákon tiltakozó állampolgárok hangjának felerősítésében.
Az EP-határozat és Čaputová szakmai egyeztetése minden bizonnyal előkerül majd a Büntető Törvénykönyv módosításával kapcsolatos vitában. A parlament szerdától ismét a témával foglalkozik, a vitában elsősorban az ellenzéki képviselők voltak aktívabbak. Az ellenzék a törvényjavaslat visszavonását szeretné elérni, a kormánykoalíció pedig rövidített eljárásban fogadná el a tervezetet. Az ellenzék a javaslat decemberi elfogadását parlamenti obstrukcióval lehetetlenítette el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.