A gazdagság növekedése ellenére kevés amerikai tartja magát gazdagnak. Ez a megállapítás rávilágít a valóság és az elképzelések közötti szakadékra.
Az emberek csaknem fele pénzügyi gondokkal küzd
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a közösségi média negatív hatással van az önbecsülésre. A Credit Karma friss tanulmánya szerint nemcsak annak a megítélését, ahogyan az emberek a megjelenésüket vagy a társadalmi státuszukat érzékelik, hanem a gazdasági helyzetüket is torzítják.
Az úgynevezett „pénzdiszmorfiát” az amerikaiak 29 százaléka tapasztalja. Megítélésük gyakran saját pénzügyi helyzetüknek a társaikkal való összehasonlításán és az ebből következő kudarc érzetén alapul. „A valóság és aközött, ahogyan ők érzékelik a helyzetet, szakadék van” – magyarázta Courtney Aleva, a Credit Karma munkatársa a CNBC-nek.
Torzult észlelések
Sok pénzzavarban szenvedő ember valójában átlagon felüli megtakarításokkal büszkélkedhet, a probléma a gazdagság gondolatában keresendő. A Fed fogyasztói pénzügyekről szóló felmérése szerint 2019 és 2022 között az átlagos háztartások nettó vagyona 37 százalékkal nőtt, ennek ellenére az amerikaiaknak csak 14 százaléka tartja magát gazdagnak. Az Edelman Financial Engines szerint a lakosság egyre nagyobb része gondolja úgy, hogy a stabil megélhetés egy elérhetetlen cél.
A LendingClub felmérésében a 100 ezer dollárt meghaladó éves jövedelemmel rendelkező amerikaiak több mint fele azt mondta, hogy fizetésből fizetésbe él. A tartósan magas infláció és az instabilitás aláásta a legtöbb fogyasztó vásárlóerejét és önbizalmát, ebben az Instagram is részben hibás.
„Nagyon erős összefüggést fedeztünk fel a rossznak vélt pénzügyi egészség és aközött, hogy az emberek mennyi időt töltenek a közösségi médiában” – mondta Isabel Barrow, az Edelman Financial Engines pénzügyi tervezésért felelős igazgatója. A cég felmérésében részt vevő fogyasztók mintegy negyede mondta azt, hogy a közösségi média a felelős azért, hogy elégedetlenek az emberek a fizetésükkel.
Hatástalan megoldás
Az emberek gyakran éreznek nyomást annak kapcsán, hogy lépést tudjanak tartani az internetes influenszerekkel. Az elégedetlenség érzésén drága nyaralásokkal és luxuscikkek vásárlásával próbálnak enyhíteni, netalán lakásfelújításba kezdenek.
„Elterjedt az az elképzelés, hogy sikeres embernek kell mutatkoznod, ami drága órát és autót jelent. Ez egy nagyon rossz elképzelés. Meg kell győződnöd arról, hogy boldog vagy, ezt pedig nem lehet anyagi dolgokkal elérni” – mondta Carolyn McClanahan, okleveles pénzügyi tervező.
(trend)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.