Az emberek 11 százalékának PIN-kódja 1234

Pozsony |

<p>Idén már több mint hatszáz embernek loptak le pénzt számlájáról úgy, hogy a tettesek megszerezték az illető bank- vagy kreditkártyájának személyi azonosító számát, a PIN-kódot.</p>

Ehhez nemcsak a készpénz felvételére szolgáló automatákba szerelt leolvasó berendezéseket használnak, nagyon gyakran maguk a pórul járt emberek segítik a tolvajok munkáját azzal, hogy túl egyszerű PIN-kódot használnak. Az első félévben 650 alkalommal próbáltak tettesek ellopott bank- vagy kreditkártyával pénzhez jutni, a számlákról összesen félmillió eurót nyúltak le. „2012-ben 1527 ilyen eset volt, a keletkezett kár pedig elérte az 1,6 millió eurót” – nyilatkozta Michal Slivka, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Az amerikai DataGenetics cég nemzetközi felmérése alapján az emberek világszerte elkövetik azt a hibát, hogy túl egyszerű négyjegyű személyi azonosító számot adnak meg. Főleg azért, hogy könnyebben megjegyezzék. A bankok és a hatóságok nem ajánlják, hogy a PIN-kódot papírra felírva a pénztárcánkban hordjuk. Az emberek 11 százaléka állítólag az 1234 számkombinációt használja.

A 20 legrosszabb PIN-kód listáján szerepel 4321, illetve az összes, azonos számjegyből álló számsor, például 0000 vagy a legegyszerűbb számkombinációk, mint a 6969 vagy az 1122. A bűnözők így az eltulajdonított kártyák negyedével, a túl egyszerű PIN-kódoknak köszönhetően, könnyedén juthatnak pénzhez.

Biztonsági elemzők szerint a legjobb számkombinációk négy különböző számjegyből állnak, ugyanezt ajánlja a szlovák rendőrség is. „Ugyanakkor fontos, hogy a PIN-kód megadásakor egyik kezünkkel takarjuk a billentyűzetet, hogy senki se lássa, milyen számsort adunk meg” – javasolja Slivka. A bankszámlakivonatok ellenőrzésével könnyen kideríthető, hogy valaki lopott-e a számláról vagy sem. Ha azt gyanítják, visszaéltek kártyájukkal, azonnal értesítsék bankjukat, s ha bűncselekmény történt, akkor a rendőrséget. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?