Az új miniszterek az első kormányülés után óvatos nyilatkozatokat tettek, több esetben türelmet kértek arra hivatkozva, a hivatalban eltöltött pár nap alatt még nem tudtak megismerkedni az összes problémával
Az első hivatalnokkormány első ülése
Az államtitkárok, illetve az új miniszterek további közeli munkatársainak funkciójában eszközölt változások nem értek véget, épp ellenkezőleg, inkább csak most kezdődnek – jelentette ki kabinetje első ülése után Ódor Lajos miniszterelnök
„Természetes, hogy a kormány korlátozott ideje alatt a miniszternek olyan személyekre van szüksége maga körül, akikre teljes mértéken támaszkodhat” – tette hozzá azzal kiegészítve, az államtitkárokat nem konkrét szakmai kifogások miatt váltották le. „Valójában arról van szó, hogy a minisztereknek olyan közeli munkatársakra van szükségük, akiket ismernek, és akikben százszázalékosan megbízhatnak” – folytatta, majd megjegyezte, nem arról van szó, hogy az adott személyek kimondottan rossz munkát végeztek, s nem is bosszú vezényelte a kabinetet, az új tárcavezetőnek egyszerűen megbízható jobbkézre van szüksége. Elárulta azt is, a személyi kérdésekben szabad kezet kaptak a miniszterek, kormányfőként azonban jogában áll megvétózni a javaslatokat. „Ha valaki jelölésével nem értek egyet, nem lesz kinevezve a pozícióba” – mondta.
A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) vezetőjének leváltása kapcsán óvatosan fogalmazott – a kérdés terítéken van, további részleteket azonban egyelőre nem közölt. Ezt elsősorban azzal indokolta, kinevezése óta még nem volt ideje ellátogatni a belügyminisztériumba, valamint az államfő is rendelkezik bizonyos jogkörrel a témában. „Megvitatjuk ezt a lehetőséget” – mondta Michal Aláč SIS-vezér visszahívása kapcsán. A további intézményekben, például az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) vagy az országos rendőrfőkapitány esetében saját belátásuk szerint járhatnak el a tárcavezetők. Az SIS elnökének menesztésére az elmúlt napokban több párt is felszólította Ódort. A titkosszolgálat vezetőjét egyébként az államfő nevezi ki és hívja vissza a kormány javaslata alapján. Michal Aláčot és a korrupciós botrányba keveredett elődjét, Vladimír Pčolinskýt a Sme rodina jelölte az intézmény élére.
A kabinet fő céljai kapcsán felmerült a fiatalok külföldről való hazatérésének kérdése is. Ódor egy munkacsoport felállítását tervezi, amely a fiatal tehetségek Szlovákiába való visszatérésének tervével foglalkozik majd. „Nagyon fontos prioritásnak tartom. Személyes prioritásom is egyben, hogy kormányzásunk végéig konkrét tervet tudjunk bemutatni az új kabinet számára” – hangsúlyozta.
A május 24. és június 8. között tervezett ideiglenes határellenőrzéseket a fegyveres erők is segíteni fogják – a kormány rábólintott, hogy naponta akár 150 katona is csatlakozhat a rendőrökhöz. Az ideiglenes határellenőrzés bevezetéséről a lengyel, a cseh, az osztrák és a magyar határon még az ügyvezető kormány döntött. Az óvintézkedést a Globsec biztonsági konferencia idejére vezetik be, a cél az olyan személyek belépésének megakadályozása az országba, akik veszélyeztethetik a közbiztonságot. Ivan Šimko belügyminiszter a kormányülés után kijelentette, megszokott intézkedésről van szó, melyre a múltban is többször sor került. Martin Sklenár védelmi miniszter szintén arról beszélt, standard lépésről van szó, amelyet gyakran alkalmaznak nagyszabású események lebonyolításánál.
Az új miniszterek az első kormány-ülés után óvatos nyilatkozatokat tettek, több esetben türelmet kértek arra hivatkozva, a hivatalban eltöltött pár nap alatt még nem tudtak megismerkedni az összes problémával. Az már azonban az első tárgyalás után is megmutatkozott, hogy a szakértői kormány tagjai higgadt és tárgyilagos diskurzusra törekednek – Zuzana Čaputová államfő azon kijelentésének megfelelően, mely szerint a szakértői kormány feladata az érdemi, szakmai politizálás és a helyzet megnyugtatása.
Lívia Vašáková miniszterelnök-helyettes elmondta, véleménye szerint az előző kormány is hatékonyan működött, s a jelenlegi ülés egyaránt konstruktív volt. Daniel Bútorát, az iskolaügy új vezetőjét a sajtó képviselői a parlament által kedden jóváhagyott jogszabályról kérdezték, mely az alapiskolákban szeptembertől heti háromra növeli a kötelező tornaórák számát. A tárcavezető visszafogott választ adott, mondván, a három tornaóra gondolata jó, a megvalósítása viszont zavaros és rendszertelen. Hozzátette, fontolóra veszik a további lépéseket az ügyben, konkrétumokat azonban egyelőre nem akart elárulni. „Felesleges kellemetlenségnek tekintjük a hihetetlenül nehéz helyzetben, amelyben az iskolák és a tanárok vannak” – reagált a képviselők törvényjavaslatára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.