Az ellenzék szerint Fico kivezetné Szlovákiát Európából, a kormányfő a román és az osztrák helyzetet elemezné

Parlament
Pozsony. |

Rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi a PS, a KDH és az SaS, mert szerintük Robert Fico ki akarja vezetni az országot Európából. Parlamenti határozatban rögzítenék az ország eddigi külpolitikai irányvonalát. A kormányfő egy új nyilatkozatról beszél, a Hlas viszont a tavaly szeptemberi memorandumot írná alá újra. 

Egyre világosabban látszik, hogy Robert Fico teljesen megváltoztatná az ország külpolitikai irányultságát, és kivezetné Szlovákiát az Európai Unióból, ezért a PS, a KDH és az SaS rendkívüli parlamenti ülést összehívását kezdeményezi. 

Kezd megvalósulni, amire figyelmeztettünk, Robert Fico a moszkvai útja után meg akarja változtatni a külpolitikánk alapvető paramétereit

 – állítja Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke. A három párt olyan parlamenti határozat elfogadását javasolja, amely rögzítené a külpolitika jelenlegi irányvonalát, amely szerintük egyébként összhangban van a Fico-kormány programjával is. Ezért abban bíznak, hogy a koalíciós képviselők is támogatni fogják határozatot.

Már megvan a rendkívüli ülés dátuma is: jövő héten kedden ül össze a parlament. Kérdés azonban, hogy a kormánypártok lehetővé teszik-e az ülés megnyitását, ahhoz ugyanis legalább 76 szavazat kell, amihez kormánypárti szavazatokra is szüksége lesz az ellenzéknek.

Fico nyilatkozatban határozná meg a külpolitika új irányát 

Az ellenzék a rendkívüli üléssel egyrészt Fico karácsony előtti moszkvai útjára reagál, annak részleteit szeretnék megtudni, de szerintük a kormányfő egy keddi videójában is elég alapot szolgáltatott ahhoz, hogy veszélyben lássák Szlovákia stabil pozícióját az Európai Unióban. Fico ebben a videóban arról beszélt, hogy intenzíven elemzik a politikai helyzetet néhány uniós országban. „Különösen Ausztriában, Németországban, Franciaországban és Romániában” – mondta Fico. 

Ezekben az országokban vagy tavaly voltak választások, vagy idén lesznek. A román elnökválasztás első fordulójának eredményét a romániai alkotmánybíróság megsemmisítette, mert úgy látták, hogy a verseny nem volt tisztességes, a kampányt külföldi, feltehetően orosz hátterű szervezetek befolyásolták az egyik jelölt érdekében. 

Fico szerint újra meg kell határozniuk a szlovák külpolitika irányvonalát. 

A Brüsszel által támogatottakkal ellentétes nézetek megjelenése és az alapvető demokratikus szabályok elvetése arra kényszerít, hogy javaslatot tegyek a legfőbb közjogi méltóságoknak és a koalíciós pártok elnökeinek, hogy adjunk ki közös nyilatkozatot az adott helyzetre vonatkozóan, amely meghatározza a Szlovákia külpolitikai irányvonalának tartalmát és minőségét, és azokat az alapelveket, amelyek a külpolitikai kérdésekben irányt mutatnak

 – mondta Fico. Arról nem mondott egy szót sem, hogy ez az új „tartalom és minőség”, illetve az új „alapelvek” mit tartalmaznának. Arról sem beszélt, hogy ez a nyilatkozat mikor születhet meg. 

Újra felhozta azonban az ellene elkövetett merényletet, erre hivatkozva kijelentette, hogy a kormányhivatal a magánprogramjairól egyáltalán nem ad majd tájékoztatást, a hivatalos programjáról pedig csak a legszükségesebb információkat adják ki. 

Az ellenzék és a média minden információt továbbít az ellenzéki aktivistáknak, hogy meg tudják zavarni a programomat, vagy lövöldözhessenek rám, ahogyan ez tavaly május 15-én történt Handlován

 – jelentette ki a kormányfő.

Minek még egy nyilatkozat? 

Az ellenzék azonban feleslegesnek tartja ezt a nyilatkozatot, szerintük ugyanis teljesen megfelel az a memorandum, amelyet tavaly szeptember 1-jéhez, az alkotmány napjához időzítve írt alá a három közjogi méltóság, Peter Pellegrini, Robert Fico és Peter Žiga. A nyilatkozatban a köztársasági elnök, a kormányfő és a megbízott házelnök megerősítették elkötelezettségüket az Európai Unió és a NATO mellett. 

A rendkívüli ülést kezdeményező három párt attól tart, hogy ez a mostani nyilatkozat teljesen más szellemű lesz majd, mint a szeptemberi, és valójában elindítja majd Szlovákiát kifelé az Európai Unióból és a NATO-ból. Szerintük erre utal Fico karácsony előtti moszkvai útja is. 

Fico második frontot nyitott Ukrajna és Brüsszel ellen, mintha Putyin forgatókönyvét valósítaná meg

 – jelentette ki Juraj Krúpa, az SaS parlamenti képviselője. Michal Šimečka (PS) úgy értelmezi Fico videóját, hogy meg akarja változtatni az ország külpolitikai prioritásait. 

„Ha nem így lenne, akkor mi szükség lenne egy új nyilatkozatra” – tette fel a kérdést a PS elnöke. A KDH szerint Fico másik célja ezzel a nyilatkozattal, hogy elterelje a lakosság figyelmét a januárban életbe lépett megszorító intézkedésekről.  

A PS elnöke abban bízik, hogy az ellenzéki javaslatot a kormánypártok, vagy legalább azok néhány képviselője is támogatja majd. 

Ha nem támogatják a javaslatot, ha nem nyitják meg a parlamenti ülést, az azt fogja mutatni, hogy a félelmeink beigazolódnak, vagyis ki akarják vezetni az országot az unióból

 – jelentette ki Šimečka. 

A három párt javaslatát várhatóan támogatja majd Igor Matovič pártja, a szintén ellenzéki Szlovákia mozgalom. 

„Ennél sokkal erősebb javaslatot kellene tenni, de ezt is támogatni fogjuk” – jelentette ki Michal Šipoš, a mozgalom parlamenti frakciójának vezetője. Várhatóan csatlakoznak majd hozzá a jelenleg párton kívüli ellenzéki képviselők, Martina Bajo Holečková (ex-KDH) és a Demokraták párthoz csatlakozott Ľubomír Galko is. 

Šutaj Eštok: írjuk alá ugyanazt, mint tavaly 

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter és a Hlas elnöke szerint nem kell attól tartani, hogy változni fog az ország külpolitikája. 

„Tavaly írta alá a három közjogi méltóság a memorandumot, amely tartalmazza az ország külpolitikai irányvonalát, és kimondja Szlovákia elkötelezettségét az EU és a NATO mellett. 

Szerintem ezt a memorandumot lehetne újra megerősíteni azzal, hogy a koalíciós pártok vezetői is aláírnák

 – mondta az Új Szónak Šutaj Eštok. Szerinte ez válasz lehetne az ellenzék „értelmetlen jajveszékelésére”. 

Azt kizártnak tartja, hogy az ellenzék határozati javaslatát a Hlas képviselői támogassák a parlamentben. Kijelentette azt is, hogy a Hlas továbbra is garantálja az ország elkötelezettségét az EU és a NATO iránt. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?