Az Egyesült Államok pozsonyi nagykövetsége az újságíró-gyilkosság után Szlovákiában kialakult helyzettel összefüggésben arra szólított fel, hogy valamennyi fél tartózkodjon az "összeesküvés-elméletek" alkalmazásától - jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség csütörtökön, a külképviselet által a hírügynökségnek küldött állásfoglalást ismertetve.
Az amerikai nagykövetség az "összeesküvés-elméletek" mellőzésére szólított fel
Az amerikai nagykövetség nyilatkozata megfigyelők szerint reagálásként értelmezhető Robert Fico kormányfő azon kijelentésére, hogy az újságíró -gyilkosság után Szlovákiában történtek egy olyan, az állam teljes destabilizációjára tett kísérlet részei, amelynek forgatókönyve - mint a miniszterelnök fogalmazott - "nem Szlovákiában íródott."
A szlovák kormányfő először vasárnap vélekedett úgy, hogy az országban kialakult belpolitikai válság "külföldi érdekérvényesítéssel" állhat összefüggésben. Robert Fico - Andrej Kiska szlovák államfőnek az előrehozott választásokat javasló bejelentésére reagálva - azt állította: az elnök javaslata "egyértelmúen nem Szlovákiában íródott", és Kiska ezzel "megtagadta a demokratikus parlamenti választások eredményeit".
A kormányfő hétfőn az állam teljes destabilizációját irányzó kísérletnek nevezte az országban zajló történéseket és Andrej Kiskát felszólította, hogy tisztázza, miről beszélt Soros Györggyel egy tavalyi találkozón, amelyen a szlovák diplomácia képviselői nem vehettek részt. Fico közvetve arra utalt arra, hogy a magyar származású amerikai milliárdossal zajlott találkozó "összefüggésben lehet a szlovák belpolitikai válság idején zajló történésekkel."
A milliárdos szóvivője útján cáfolta a a szlovák kormányfő állítását
Az amerikai nagykövetség a szlovák hírügynökség által ismertetett állásfoglalásában azt írta: az Egyesült Államok továbbra is figyelmesen követi a tényfeltáró újságíró és élettársa meggyilkolása utáni fejleményeket. "Mivel a szlovák társadalom a bűncselekmény következményeivel küzd, felszólítunk minden felet, hogy tartózkodjon az összeesküvés elméletek és dezinformációk alkalmazásától "- állt a nyilatkozatban, amely utalt arra is: a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) prágai jogi attaséjának hivatala segítséget ajánl az esetet vizsgáló szlovák szerveknek.
Az állásfoglalás közzétételére csütörtökön került sor, amikor Andrej Kiska az Európai Parlament- az újságíró-gyilkosság ügyében vizsgálódó - küldöttségének látogatása után bejelentette: azt szeretné, hogy a három legfőbb közjogi méltóság pénteki találkozóján elfogadjon egy közös állásfoglalást, amelyben kinyilvánítanák, hogy nem nevezik külföldről irányított államcsíny-kísérletnek a "nyugodt polgári tiltakozásokat."
A három legfőbb közjogi méltóság pozsonyi találkozójának napjára ismét több szlovákiai városban jelentettek be felvonulásokat. A múlt heti - akkor még politikamentesként, a meggyilkolt újságíróra való megemlékezésként meghirdetett - több ezres "gyászmenetektől" eltérően a mostani megmozdulások szervezői követeléseik között már nyíltan megjelölték a kormány távozását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.