Az alkotmánybíróság a főügyészhez küldi Hedviget

Nyitra/Kassa. Elutasította az alkotmánybíróság Malina Hedvig beadványát, mert mielőtt ehhez a testülethez fordult volna, nem járta végig az összes, Szlovákiában elérhető igazságszolgáltatási szintet.

A lány ügyvédje, Roman Kvasnica lapunknak azt mondta, számolt ezzel, s azért fordult az alkotmánybírósághoz még a főügyészség előtt, hogy véletlenül se csúszszon ki a hatvan napos határidőből. Most a főügyésznél is panaszt tesz védence emberi jogainak megsértése miatt, és ha itt nem jár sikerrel, újra az alkotmánybírósághoz fordul.

A Malina Hedviget 2006. augusztus 25-én ért támadás ügyében folytatott vizsgálatot a rendőrség szeptember 11-én zárta le azzal, hogy az eset meg sem történt, a lány találta ki az egészet. Jogi képviselője szeptember 19-én panaszt emelt a Nyitrai Járási Ügyészségen a vizsgálat lezárása ellen. A több mint hatvanoldalas panaszban a nyomozás hiányosságaira és a hatóságok mulasztásaira, valamint a szakértői elemzések pontatlanságaira is felhívta a figyelmet. Beadványát a Nyitrai Járási Ügyészség 2006. október 28-án azzal utasította vissza, hogy indokolatlan a vizsgálat folytatása, mert lezárása óta nem kerültek elő újabb bizonyítékok, és az sem derült ki, hogy a nyomozókat bárki befolyásolta volna. A panaszt és az abban feltett kérdéseket az ügyészség nem hozta nyilvánosságra és nem is válaszolta meg, mert „a rendőrség megállapításai minden kétséget kizártak”.

Kvasnica nem akart kockáztatni

Ezután Malina Hedvig december 15-én az alkotmánybírósághoz fordult, több mint százoldalas beadványban kitért valamennyi, az eljárás során a hatóságok részéről őt ért sérelemre. Panaszt tett amiatt, hogy a szeptember 9-i rendőrségi kihallgatáson semmibe vették a méltányos eljáráshoz való jogát, megsértették emberi méltóságát és a nemzetközi egyezményekbe foglalt, hatósággal szembeni védelemhez való jogát is. Kitért arra, hogy a Nyitrai Járási Ügyészség megtagadta tőle azt a lehetőséget, hogy ügyében minden részletre kiterjedő vizsgálatot folytasson a rendőrség, ezért kérte a vizsgálat lezárásáról szóló rendőrségi határozat megszüntetését, a vizsgálat folytatását elutasító ügyészségi határozat semmissé nyilvánítását és a vizsgálat folytatását. A beadványról május 24-én tárgyalt az alkotmánybíróság szenátusa, és úgy döntött, nem fogadja el, mert a panasztevő nem kérte a főügyésztől a járási ügyészség döntésének felülvizsgálatát. „Mindenképp panaszt akartunk emelni az alkotmánybíróságnál védencem emberi jogainak megsértése miatt, és nem kockáztathattuk meg, hogy később bárki azt mondhassa, lekéstünk erről a lehetőségről. Tiszteletben tartom az alkotmánybíróság álláspontját, végig fogjuk járni a szükséges lépcsőfokokat, de nekünk is be kellett biztosítanunk magunkat” – mondta Roman Kvasnica. Arról, hogy mikor és milyen beadvánnyal fog a főügyészhez fordulni, még nem kívánt nyilatkozni.

Az alkotmánybíróság nem kommentálta saját határozatát, és mint Štefan Némethtől, a testület szóvivőjétől megtudtuk, nem is fogja. A határozat szövegét ugyan megjelentetik az alkotmánybíróság honlapján, de csak azután, hogy a panasztevőnek már kézbesítették, és a kézbesítési utalvány visszaérkezett hozzájuk. Malina Hedvig még nem kapta meg a határozatot.

Mindenki elfogult

Roman Kvasnica a 14-én tett vádemelési javaslat ellen is panasszal élt. Ezt május 21-én adta postára, május 22-én és 23-án pedig tiltakozást nyújtott be a nyitrai járási és kerületi ügyészek, valamint a Nyitrai Járási Rendőrparancsnokság valamennyi nyomozója és jegyzőkönyvvezetője ellen. Az indoklás szerint a felsorolt személyek elfogultságáról vall, hogy a vizsgálat eredményeiről hamarabb tájékoztatták a nyilvánosságot, mint az érintettet és a történtek kivizsgálása helyett kezdettől Malina Hedvig bűnösségét akarták bizonyítani. Kvasnica szerint, ha addig nem is lett volna elfogult, az ügyben érintett minden rendőr automatikusan elfogulttá vált, miután hamis tanúzás miatt eljárás indult az ügyben, mert a bíróság előtt tanúként fogják kihallgatni őket. Az elfogultság miatt emelt tiltakozásokról a nyitrai ügyészség még nem döntött – először mindegyik ügyésznek nyilatkoznia kell, hogy elfogultnak érzi-e magát. Jaroslav Maček, a testület szóvivője tegnap azt mondta lapunknak, ezt még csak páran tették meg a negyvenből, és a főügyésznek csak akkor fogják továbbítani Kvasnica tiltakozását, ha már az összes ügyész nyilatkozatát csatolhatják.

Információink szerint a Nyitrai Járási Rendőrparancsnokság alkalmazottai már válaszoltak a tiltakozásra, és mindannyian elutasították a feltételezést, hogy elfogultak lennének a Malina-ügyben. A lány elleni vádemelés óta azonban senki sem nyilatkozik a rendőrparancsnokságon, és ezúttal az országos rendőr-főkapitányság szóvivője is a belügyminisztériumhoz irányított. Azokban az esetekben ugyanis, ha felmerül a rendőrök elfogultságának gyanúja, a törvény szerint a belügyminisztérium ellenőrzési osztályának kell vizsgálatot tartania. Roman Kvasnica tiltakozásáról azonban a belügyminisztériumban tegnap még semmit sem tudtak, és a minisztérium kommunikációs osztályának munkatársától, Vladimíra Hrebeňákovától megtudtuk, ebből kifolyólag nem is vizsgálták még a nyitrai rendőrök elfogultságát. Arra a kérdésre, lehetséges-e, hogy a minisztérium megkerülésével ők maguk ítéljék meg saját elfogultságukat, nem kaptunk választ. (vm)

Kérdések Kaliňákhoz

Pozsony. Az MKP parlamenti képviselői tegnap interpellációval fordultak Robert Kaliňák belügyminiszterhez. Több kérdésre is választ szeretnének kapni – például arra, lezárult-e már Juraj Kubla halála körülményeinek kivizsgálása, és összefügg-e a haláleset a Malina Hedvig-üggyel. Továbbá, hogy miért nem informálta a rendőrség három hétig a nyilvánosságot Kubla haláláról, valamint kivizsgálták-e a hatóságok a férfi feljelentésének indítékait. A belügyminiszter válaszait az MKP a nagyközönség elé tárja.

Juraj Kubla a vágsellyei vegyi kombinátban dolgozott, a rendőrség tájékoztatása szerint május elején öngyilkos lett. Mindez csak húsz nappal később került nyilvánosságra, csakúgy mint az, hogy ő jelentette fel tavaly Malina Hedviget. A rendőrség szerint az öngyilkosság és a Malina-ügy között nincs semmi összefüggés. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?