Az alkalmazottak többsége nem érzi a fizetésemelések hatását

fodrász
Pozsony |

Bár a szlovákiai fizetések az idei elő negyedévben az elmúlt húsz év egyik leggyorsabb növekedését produkálták, ez sem volt elég az infláció semlegesítéséhez, a reálbérek a legtöbb ágazatban csökkentek. A jó hír, hogy a foglalkoztatottság és a munkanélküliség szempontjából tovább javult a helyzet.

A szlovákiai alkalmazottak bruttó országos átlagbére az idei első negyedévben elérte az 1327 eurót, ami 9,5%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Statisztikai Hivatal legfrissebb, hétfőn közzétett felméréséből. „A munkavállalók havonta így átlagosan 115 euróval kerestek többet, mint 2022 elején” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. A viszonylag dinamikus növekedés ellenére a béremelkedés nem volt elegendő a magas infláció fedezésére, az átlagbér így reálértéken 4,9%-kal csökkent az előző évhez képest. „A tavaly év végi közel 8%-os csökkenés után ez volt a második legnagyobb reálbércsökkenés az elmúlt 22 évben” – figyelmeztet Morháčová.

Látványos különbségek

Az idei első negyedévben a nominális átlagbérek éves szinten a vizsgált gazdasági ágazatok mindegyikében nőttek, a leggyorsabban épp a legalacsonyabb keresetekkel rendelkező ágazatokban: a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban 17, az építőipar 14,8 százalékkal. „Ennek köszönhetően a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban dolgozók voltak az egyedüliek, akiknek ugyan enyhe, 1,7 százalékos ütemben, de nőtt a reálbérük. A havi 771 eurós bruttó átlagfizetésük azonban még így is a legalacsonyabbak közé tartozik” – tette hozzá Morháčová. A legjelentősebb, 7-9%-os reálbércsökkenést az IT-ágazatban és a bankszektorban dolgozók könyvelhették el, nekik azonban így sincs okuk a panaszra, hiszen ezek a legjobban fizető ágazatok, bőven 2 ezer euró felletti átlagbérrel. A legnagyobb munkáltatónak számító iparban 9,9%-kal nőtt a bruttó átlagfizetés, elérve az 1398 eurót, az ágazati reálbér azonban így is 4,5%-kal csökkent.

Nyugat–keleti ellentét

Regionális szempontból a havi átlagbér csak Pozsony megyében haladja meg az országos átlagot, elérve az 1676 eurót. A sereghajtó ezzel szemben még mindig Eperjes megye, ahol ez 1023 euró körül mozog. Az átlagbér minden régióban magasabb volt, mint 2022 első negyedévében, a legnagyobb relatív növekedést, csaknem 13 százalékosat Nyitra megyében mérték. Az inflációt is figyelembe vevő reálbérek így legkevésbé Nyitra megyében csökkentek (2,1%-kal), a legnagyobb, több mint 6 százalékos visszaesést ezzel szemben Kassa megyében mérték.

Többen dolgoznak

Az idei első negyedévben közel 2 millió 580 ezer ember dolgozott a szlovák munkaerőpiacon. A foglalkoztatottak száma 6,5 ezer fővel nőtt az előző évhez képest, a foglalkoztatás 0,3%-kal emelkedett. „A foglalkoztatási ráta, amely a munkavállalóknak teljes népességen belüli arányát tükrözi, az előző évhez képest így 76,8%-ra nőtt” – mondta el Morháčová, aki szerint a legalacsonyabb foglalkoztatási rátát (70,9%) Eperjes megyében mérték, míg Pozsonyban ez meghaladja a 85 százalékot. Összességében a 18 megfigyelt gazdasági ágazatból 11-ben nőtt a munkavállalók száma. A legnagyobb növekedést a szolgáltatások esetében mérték, ezekben csaknem 63 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, míg a feldolgozóiparban 56 ezerrel csökkent. A szolgáltatásokban így 1 millió 622 ezer ember, az összes foglalkoztatott közel 63%-a dolgozik.

Csökkenő munkanélküliség

A Statisztikai Hivatal közzétette a legfrissebb munkanélküliségi mutatókat is. Ezek szerint az állástalanok száma 2023 első három hónapjában éves szinten 5 ezer fővel, 170 ezer alá csökkent. Látványos ütemben csökkent a tartósan munkanélküliek és az alapfokú végzettségű állástalanok száma. A legtöbb munkanélkülit továbbra is Eperjes (több mint 45 ezer) és Kassa megyében (közel 37 ezer fő) regisztrálják. A legmagasabb munkanélküliségi rátát, több mint 10 százalékosat így továbbra is Eperjes megyében mérték, míg a lista másik végén Pozsony megye áll, alig 2,5%-os munkanélküliségi rátával.

Mire számíthatunk?

„Becsléseink szerint az idei első negyedévben tapasztalt tendenciák a következő hónapokban is folytatódnak. A nominális bérnövekedés az első negyedévben jól alakult, és hasonló forgatókönyvre számítunk az év hátralévő részében is. Az átlagbér így éves szinten nagyjából 10%-kal nőhet. A csökkenő inflációs rátának és a jelenlegi makrogazdasági feltételeknek köszönhetően a reálbérek növekedése már a negyedik negyedévben visszatérhet” – mondta el lapunknak Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?