Az Ady Endre Diákkör jubileuma

Prága |

<p>
<p>Megalakulásának 55. évfordulóját ünnepli a hét második felében Prágában a "csehszlovákiai" magyar diákszervezetek legöregebbike, a prágai Ady Endre Diákkör (AED).</p>
</p>

A csütörtöktől szombatig tartó háromnapos rendezvény, az ötévente sorra kerülő úgynevezett nagytalálkozó most is gazdag programmal várja az egykori és a mai prágai diákokat. Az érdeklődők első ízben csütörtökön este a prágai magyar diákok hagyományos sörözőjében, a legendás Hrádekben (Pivnice na Hrádku) jönnek össze, hogy kötetlen beszélgetések keretében felidézzék diákéveiket. A találkozót Zsapka Attila és Madarász András koncertjével kötik egybe.

Pénteken délután az AED volt elnökeivel lehet találkozni és beszélgetni a Prágai Magyar Kulturális Intézetben, míg az intézmény folyosóin fényképkiállításon mutatkozik be a legendás prágai magyar diákklub. Az este a hetvenes években megalakított, majd az ezredforduló után újra életre keltett Nyitnikék néptáncegyüttes egykori és mai tagjai találkoznak és lépnek fel a prágai Nemzetiségek Házában.

Szombaton előbb közös városnézés lesz, majd este a belvárosi Jedová chyse étteremben ünnepi összejövetellel zárul a háromnapos rendezvény. Az ünnepi est keretében a Nyitnikék ad műsort.

A rendezvény alkalmával Prágában bemutatják Lacza Tihamér Sziget a szárazföldön című könyvét, amely az Ady Endre Diákkör több mint félévszázados történelmét dolgozza fel több tucatnyi korabeli fényképekkel illusztrálva. A kötetet visszaemlékezések és a klub krónikáiból származó eredeti bejegyzések gazdagítják. A szöveget a fényképeken kívül egy félszáz tárgyi és írásos emléket bemutató dokumentummelléklet egészíti ki.

Prága a múlt század húszas éveiben, Csehszlovákia megalakulása után vált fokozatosan a felvidéki magyar diákság egyik legnagyobb központjává. Akkor alakult meg az első prágai magyar diákklub, a Szent György Kör, amely a későbbi Sarló elnevezésű szlovákiai magyar szociológiai mozgalmat is megalapozta. Napjainkban mintegy 400-450 szlovákiai magyar tanul a prágai egyetemeken. Az AED-nek évente mintegy kéttucatnyi rendezvénye van. Az adysok minden évben rendszeresen felkeresik a szlovákiai magyar középiskolákat is, hogy a diákokat megismertessék a csehországi továbbtanulás lehetőségeivel.

Prágán kívül Brünnben is működik magyar diákkör, mégpedig a hatvanas évek végén alapított Kazinczy Ferenc Diákklub (KAFEDIK). Mindkét diákkör jó kapcsolatokat ápol a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségével (CSMMSZ), a tízezres csehországi magyarság legnagyobb kulturális és társadalmi szervezetével.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?