Ez a BMW már csak azért is érdekes jelenség, mert MPV-ből egyre kevesebb van az utakon
BMW 218d Active Tourer: a család ideális, prémiumkategóriás utastársa
Aki a prémiumkategóriás autók között keres családi MPV-t, annak épp ez a BMW lehet az ideális választás. Azon túl, hogy mutatós, még kényelmes is, ami pedig mindennél fontosabb, hogy takarékos.
A kettes sorozat Active Tourer megjelenése is arról tanúskodik, hogy ezt az MPV-t kifejezetten családoknak tervezték. A dizájn is visszafogott, a külső méretekből pedig arra lehet következtetni, hogy az utastérben és a csomagtérben is elég hely van. Őszintén szólva csak néhány napos használat után lettem figyelmes arra, mennyi rakodóhely van ebben az autóban – lényegesen több, mint bármelyik eddig tesztelt BMW-ben.
Az aktuális generációt az UKL2 platformra építették – ezt használja a BMW a legkisebb, belső égésű motorral rendelkező modelljeihez. Ez alapban elsőkerék-meghajtást és háromhengeres benzinmotort jelent, de értelemszerűen az erősebb négyhengeres erőforrások vagy az alternatív meghajtások és az összkerékhajtás is kombinálható ezzel a platformmal.
Takarékos
A tesztelt járgányban négyhengeres dízelmotor volt 110 kW (150 LE) teljesítménnyel, 360 Nm-es forgatónyomatékkal, amely 1500 fordulattól elérhető. A családcentrikus hozzáállás nemcsak az utastér esetében, hanem a motor beállításánál is érzékelhető. 8,9 másodperc alatt gyorsul fel 0-ról 100 km/órás sebességre. Tehát nem ez lesz az év aszfaltszaggatója, de biztos, hogy a legtakarékosabb modellek közé fogják sorolni. Egy hét alatt 5,3 literes átlagfogyasztást értem el 100 kilométeren, országutakon pedig az öt liter alatti fogyasztást sem probléma elérni.
Az autóban automata dupla kuplungos hétgangos sebességváltó volt, amely érzéssel kapcsolgatja az egyes sebességfokozatokat, sőt ha szükséges, akkor a vártnál tovább tartja a magasabb fordulatokat, s nem akar visszavenni mindenáron a motor lendületéből. A kormánykerék mögött váltókarok sem hiányoztak a manuális sebességváltásra. A váltókar egyébként az L (low) fokozatot is kínálja, amelyet akkor érdemes használni, ha nagyon meredek dombon vagy megpakolt utánfutóval akarnak elindulni.
Gombok nélkül
Nemcsak az autó külseje, hanem az utastér kivitelezése is gyökeres változáson esett át. Az utastér sokkal tágasabb, a nagy ablakoknak és a tetőablaknak köszönhetően pedig elég nappali fény jut az autóba. Ezek a változások nekem nagyon megtetszettek, végre valami más, mint amit a márka modelljeinél eddig megszokhattunk. Nagyon jól mutat a félkör alakú képernyő a sofőr előtt, amely a digitális műszeregység és a médiarendszer érintőképernyőjét is magába foglalja. A navigáció már ebben a járgányban is az elülső kamera felvételét használja, amelyre rávetíti az irányt, amerre mennünk kell. Ez is egy mintapéldája annak, hogyan lehet továbbfejleszteni azokat a technológiákat, amelyekről már eddig is azt hittük, hogy szinte tökéletesek.
Sajnos nem minden, ami új és modern, automatikusan nagyszerű, és ebben a járgányban is találni olyasmit, ami véleményem szerint jelentős visszalépést jelent. Nem értem, mi inspirálta a tervezőket arra, hogy szinte az összes vezérlőgombot eltüntessék, és miért gondolják azt, hogy egy kezünk ügyében levő gomb megnyomásánál is praktikusabb, ha vezetés közben előrehajolunk és próbáljuk eltalálni az érintőképernyő apró ikonjait, hogy beállítsuk a klímát vagy az audiorendszert. Ezt egy hét után sem tudtam megszokni, s remélem, hogy a következő generációkban ismét visszatérnek a helyükre a klasszikus vezérlőgombok.
Mivel a szélvédő specifikus szögben van, a head-up kijelző egy kitolódó üveglapra vetíti az információkat, ami már az ősrégi kategóriába tartozik, és nem is praktikus.
A praktikum
Értelemszerűen a praktikumról sem szabad megfeledkezni. A hátsó üléseket előre és hátra is tologathatjuk, állíthatjuk az üléstámlákat is, s ennek köszönhetően jelentősen megnövekszik a csomagtér. S mivel a dízelmotoros változatot semmilyen alternatív elektromos meghajtással nem egészítették ki, alapban 470 literes tér áll rendelkezésre a csomagtérben, ráadásul még a padló alatt is egy csomó helyet találnak.
A kettes Acitve Tourer új generációja elsősorban a kényelmével és a fogyasztásával hódít. Bár a legkorszerűbb technológiákkal rendelkezik, helyenként érezni a spórolást (például az autók kemény műanyag borításán), és látni azt is, mit eredményez, ha a tervezésnél a technológiák, s nem az egyszerű paraszti ész vezérli az embereket. Mindenesetre ha prémiumkategóriás MPV-t keresnek a családnak, nem lesznek csalódottak. A modell alapára 32 700 euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.