Ára van a demokráciának

A hét végén döntött a Magyar Koalíció Pártja (MKP) Országos Tanácsa a párt választási listájáról. Idén sokkal kisebb viharokat kavart a névsor összeállítása, mint négy évvel ezelőtt, ami persze nem jelenti azt, hogy nincsenek rajta meglepetések. A szombaton történtekről Bugár Bélával, az MKP elnökével beszélgettünk.

„Tökéletesíteni kell majd a belső választási rendszerünket”Somogyi Tibor felvételeA párt választási listája végleges, vagy még módosulhat?

Nem zárható ki természetesen, hogy módosul, hiszen az utolsó pillanatban valaki meggondolhatja magát, esetleg felcseréli valakivel a helyét, tehát még nem mondhatjuk, hogy végleges. De akik a listára kerültek, teljesítik a párt feltételeit.

Mikor lehet azt mondani, hogy végleges a lista?

Július első felében módosulhat még, 10-én szeretnénk lezárni és leadni, hogy ha esetleg valami miatt visszaadnák a listát, egy hét alatt tudjuk pótolni a hiányosságokat.

Feltűnően kevés a nő a befutó helyeken.

Nemcsak ott, a 150-es listán csak 19 nő van. Ezzel kapcsolatban hatékonyabb tevékenységet kell kifejteniük az alapszervezeteknek, a járásoknak, mert szerintem vannak nők, akik szívesen foglalkoznának politikával, csak meg kell őket találni. Az eredeti javaslatunk szerint az első húszban hárman lettek volna, de született az OT-n egy döntés, amelynek értelmében csak ketten maradtak. Ezt el kell fogadni.

Azt mondta, a túl nagy demokráciának is ára van. Lehetséges, hogy a nők az MKP-ban a túl nagy demokráciára fizettek rá?

Lehetséges, hogy bárki a túl nagy demokráciára fizetett rá. Meg kell nézni a többi pártot, hogy állítja össze a listáját: van egy nem országos szerv, amely erről dönt, a KDH-ban és az SDKÚ-ban például az első helyeket a vezetés javaslata alapján foglalják el. Ehhez képest az MKP-ban óriási volt a demokrácia az összeállításnál. A regionalizmus is megjelent, az első tízben, húszban és harmincban minimum egy-egy közép- és kelet-szlovákiai jelöltnek ott kellett lennie, csak a kerületeknek megítélt helyeken belül lehetett változtatni az eredeti sorrenden, tehát több olyan határozatot hoztunk, hogy a többség ne golyózhassa ki a közép-szlovákiai és keleti jelölteket, a kerületek összeállíthatták elképzeléseiket és folytathatnám.

A kompromisszum listájának nevezte a jóváhagyott névsort. Úgy gondolja, hogy ez a lista megnyugtatja a kedélyeket, hiszen az MKP-n belül mindig megvolt az ellentét a nyugat, illetve a kelet és közép között?

Nagyon remélem, hiszen a pozitív diszkrimináció elvét alkalmaztuk Közép- és Kelet-Szlovákiával kapcsolatban. Az más kérdés, hogy magukon a megyéken belül vannak problémák, vannak olyan járások, amelyek jelöltjei nem kerültek be az első harmincba. Ilyen például Rozsnyó. Ezért van az, hogy harminc után olyanok következnek, akik azokból a járásokból vannak, amelyeknek nincs képviselőjük a harmincban. De természetesen úgy is lehet ezen segíteni, hogy a képviselő a másik járás területén is kifejti tevékenységét. De figyelembe kell venni a szakmai oldalt is, ha ismét kormányba kerülnénk, a lista abban a pillanatban megmozdul. Bár egy OT-határozat alapján a listás helyek sorrendjében kerülnek ki a pótképviselők.

Több vád érte az MKP-t, hogy kevés a fiatal és az új arc. Most a listán befutó helyen van Berényi József, Bastrnák Tibor, Farkas Iván vagy Gál Gábor, de az első tíz hely konstans: se új arc, se fiatal.

Ez így van, de az első tíz helyen szereplők már bizonyítottak, mindig a kompromisszumot kell keresni. El tudnék én is képzelni az első tízben például egy jogászt. De például Farkas Iván már bizonyított a Nemzeti Vagyonalapban és az Érsekújvári járásban, tehát alulról felnőtt egy politikus. Azt kellene az elkövetkezendő időszakban szorgalmazni, hogy ha felnő egy jó politikus, annak kell bejutnia. Nem azért, mert támogatják a régiók, hanem mert jó. Tökéletesíteni kell majd a belső választási rendszerünket.

Ha megnézem a lista első húsz helyezettjét, nem érzem azt, hogy minden szakmai terület fedve lenne.

Én ezt nem látom így: van ott belügyi, kisebbségi, sajtó- és kultúra-, gazdasági, mezőgazdasági, pénzügyi, oktatási, környezetvédelmi, emberjogi, privatizációs, régiófejlesztési, külügyi, egészségügyi, építésügyi, szociális ügyi, jogi, ifjúságpolitikai szakértő. Vagyis mindegyik bizottságba tudunk javasolni embert.

Szerepet játszott-e a lista összeállításánál a régi pártstruktúra, vagyis, hogy ki melyik elődpártból jött?

Nem. Nincs már sem MKDM-es, sem Együttéléses, sem MPP-s, hanem emberek vannak, akik már valamilyen szinten bizonyítottak, és róluk szavaztunk.

Biztosan leesznek sértődések a listán elfoglalt helyek miatt.

Biztosan lesznek. Azok közül, akik nem jutottal az első húsz közé, néhányan biztosan úgy érzik majd, hogy jogtalanul, hiszen dolgoztak a pártért, ám a többségi akaratot mindig el kell tudni fogadni.

Szerepet játszottak-e a népszerűségi mutatók a névsor összeállításánál?

Nem játszottak szerepet. Kivétel Csáky Pál jelölése a második helyen, itt az elnökség figyelembe vette, hogy ő a második legnépszerűbb a pártban. A többinél nagyon kicsik a különbségek, s nem biztos, hogy jó lenne a pártnak, ha a jövőben egy hatalmas népszerűséghajsza kezdődne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?