Áprilistól enyhül a munkanélküliek ellenőrzése

Pozsony |

<p>A feketegazdaság bővülése, munkahelyek megszűnése, a védett műhelyek felszámolása, a kérvényezők diszkriminálása &ndash; ezt okozza majd a foglalkoztatási törvény módosítása az ellenzék szerint.</p>

 

A jogszabály általános vitáját már befejezte a parlament, a smeres többség várhatóan kedden utalja majd második olvasatba. A tervek szerint április 1-jén életbe lépő módosítás eltörli majd a munkanélküliek havi egyszeri kötelező megjelenését a munkahivatalokban. Lucia Nicholsonová (SaS) szerint ezzel a szociális ügyi minisztérium zöld utat ad a feketemunkának, az állástalanok nyugodtan vállalhatnak majd bárhol munkát, akár külföldön is, hiszen nem kell minden hónapban visszatérniük. Szerinte a havi kötelező vizit eltörlése rossz abból a szempontból is, hogy megszünteti a tartós munkanélküliek egyetlen kötelességét. „Ez volt az egyetlen kötelessége annak a munkanélkülinek, aki még életében nem dolgozott” – véli a volt államtitkár. Szerinte a kötelező látogatás már önmagában segítette a munkanélküliek szocializációs folyamatát. A feketemunka elterjedésének veszélyére hívta fel a figyelmet Jozef Mihál (SaS) volt szociális ügyi miniszter is. „A munkanélküliek már nagyon várják ezt az intézkedést, örülnek, hogy járhatnak majd fusizni” – véli a volt szociális ügyi miniszter. A szociális ügyi minisztérium szerint azonban felesleges a havi jelentkezés, mivel a hivatal úgysem tud a munkanélküliek számára munkát felajánlani. Fenntartják azonban azt a lehetőséget, hogy a hivatal bármikor berendelje a munkanélkülit, akinek három napon belül meg kell jelennie. Ennek azonban kicsi az esélye, mivel nagyon sok munkanélküli jut egy hivatalnokra. Az ellenzék a védett műhelyek felszámolásával is vádolja a kormányt, egyebek mellett ugyanis ez a támogatás sem jár majd automatikusan, egy testület fogja elbírálni az igénylők kéréseit. Jelenleg ugyanis a legtöbb foglalkoztatási támogatást ki kell fizetnie a szociális ügyi hivatalnak, amennyiben a kérvényező teljesíti az előírt feltételeket. Ilyen például a vállalkozás indításához nyújtott támogatás, amelyet csak az kaphat majd meg, akinek a pályázatát egy hivatalnokokból álló bizottság pozitívan értékeli. Ján Richter szociális ügyi miniszter azonban nem tart diszkriminációtól, szerinte ugyanis inkább a kérvények alacsony számával van a baj. „Mindegy, milyen politikai pártra szavazott, milyen templomba jár, én támogatni fogom, ha vállalkozni akar vagy munkahelyet létesít” – jelentette ki a tárcavezető. (lpj, TASR) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?