Illusztrációs kép
Állami kórházak: kicsit szigorúbb feltételek
Pozsony |
<p><span style="font-size: 11.8181819915771px;">Árplafonnal és referenciaárakkal próbálja megregulázni a kórházak pazarló gazdálkodását Viliam Čislák egészségügyi miniszter. </span></p>
A tegnap bemutatott, bő két oldalon kidolgozott elképzelés szerint a kórházaknak a nagy mennyiségben vásárolt termékeket a minisztérium központilag szerezné be. „Bevezetnénk a referenciaárakat is, ahogyan azt jelenleg ismerjük a gyógyszerek területén, és amellyel pozitívak a tapasztalataink” – jelentette ki a miniszter. A kórházaknak a kisebb bevásárlásokra használniuk kell majd az elektronikus aukciót. Ezek az intézkedések azonban csak az állami kórházakra vonatkoznak majd. A minisztérium nem tervezi a kórházak részvénytársasággá alakítását, amely sok egészségügyi szakember szerint megakadályozná a felesleges pazarlást. Független tagok A miniszter nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy a hatáskörébe tartozó kórházak felügyelőtanácsába független szervezetek, például a Transparency International Slovensko által delegált tagokat nevezzenek ki. „Tárgyaltunk több szervezettel, köztük a TIS-szel is, még nem született megállapodás” – tette hozzá a tárcavezető. A közbeszerzések esetében meg akarják szabni, hogy legalább hány érvényes ajánlat szükséges ahhoz, hogy a pályázat sikeres legyen. A TIS felmérése ugyanis azt mutatja, hogy a legtöbb közbeszerzésen csak egyetlen cég indul, ami megdrágítja a közbeszerzést. Adósságátvállalás A miniszter felvillantotta a kórházak tartozásainak átvállalását is. „Ez az intézkedés csak a pozitív gazdasági eredményű kórházakra vonatkozik majd, öt ilyen állami kórház van Szlovákiában” – mondta a miniszter. A pozitív gazdasági eredmény az esetükben is csak annyit jelent, hogy már nem termelnek adósságot, viszont a tartozásaik hatalmasak. Az összes állami kórház törzstartozása – vagyis a kötbér és egyéb kamatok nélkül – 2013-ban 83,75 millió euróval nőtt, és átlépte a 400 millió eurós határt, idei adatot a minisztérium még nem hozott nyilvánosságra. A minisztérium már azt is eredménynek tartja, hogy 2013-ban lassabban nőtt a tartozás 2012-höz képest, amikor még 96 millió euróval emelkedett az összeg. Idén november végén csaknem 77,4 millió euróval tartoztak ezek a kórházak a Szociális Biztosítónak, és ez csak a be nem fizetett járulékok összege. „Ez még nem döntés, a pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy ez elképzelhető” – mondta a tartozás esetleges átvállalásáról lapunknak Čislák. Az egészségügyi minisztérium egyelőre azt sem tudja, hogy mekkora összeg áll majd a rendelkezésükre. A tartozás átvállalásának részleteit a pénzügyminisztériumban próbáltuk megtudni, de kérdéseinkre lapzártánkig nem érkezett válasz. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.